O‘zbekistonda sanoat korxonalari atrof-muhitga salbiy ta’sirni kamaytirish bo‘yicha qilgan harakatlari uchun rag‘batlantiriladi. Bu 28-fevralda qabul qilingan Hukumat qarori bilan belgilangan.
Rag‘batlantirish ikki bosqichda amalga oshiriladi:
1. Atmosfera havosi ifloslanishini monitoring qiluvchi stansiya o‘rnatgan korxonalar rag‘batlanadi.
2. Monitoring stansiyasini o‘rnatgan korxona keyingi yilda chang-gaz va lokal oqova suv tozalash uskunalarini o‘rnatsa, 2 yil davomida kompensatsiya to‘lovlarining 70 foizi qaytariladi.
Korxonalar ushbu uskunalarni o‘rnatganligi haqida Ekologiya qo‘mitasiga xabarnoma yuborishi kerak. Xabarnoma 15 ish kunida ko‘rib chiqiladi va rag‘batlantirish xulosasi beriladi.

Промышленные предприятия в Узбекистане будут поощряться за меры по снижению негативного воздействия на окружающую среду. Это установлено постановлением правительства от 28 февраля.
Поощрение осуществляется в два этапа:
- Предприятия, установившие станции мониторинга загрязнения атмосферного воздуха, получают стимулы.
- Если такое предприятие в течение следующего года установит оборудование для очистки пылегазовых выбросов и локальных сточных вод, ему будет возвращено 70% компенсационных платежей за ущерб природе в течение 2 лет.
Предприятия должны уведомить Комитет по экологии об установке оборудования через центры государственных услуг или портал my.gov.uz. Уведомление рассматривается в течение 15 рабочих дней, после чего выносится заключение о поощрении.