Adliya vazirligi Yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasini to‘ldirish va rasmiylashtirish tartibi to‘g‘risidagi yo‘riqnomaga o‘zgartirishlar kiritdi. "Huquqiy axborot" Telegram kanali ma'lumotiga ko‘ra, bu o‘zgartirishlar davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
Hujjatga ko‘ra, yo‘lovchi bojxona deklaratsiyasining elektron shakli mobil ilova orqali avtomatik shakllanadi. Fuqarolarga qulaylik yaratish uchun bojxona xodimlari texnik xatolarni tuzatishi mumkin.
16 yoshga to‘lmagan shaxslarga tegishli tovarlar uchun deklaratsiyada egasining pasport raqami ko‘rsatilishi lozim. Mobil qurilmalar cheklangan me‘yorlardan qat‘iy nazar deklaratsiyalanishi kerak, ammo O‘zbekistonda sotib olingan va ro‘yxatga olingan mobil qurilmalar bundan mustasno.
Bojxona qo‘mitasi "Yo‘lovchi deklaratsiyasi" mobil ilovasini o‘tgan yil oktabrida ishga tushirgan. Toshkent xalqaro aeroportida tizim test rejimida ishlamoqda va 2025-yil 1-noyabrgacha barcha chegara o‘tish punktlarida joriy etilishi rejalashtirilgan.

Министерство юстиции внесло изменения в инструкцию о порядке заполнения и оформления пассажирской таможенной декларации. Согласно сообщению Telegram-канала "Юридическая информация", эти изменения прошли государственную регистрацию.
Документом установлено, что электронная форма пассажирской таможенной декларации автоматически формируется в информационной системе таможенных органов через мобильное приложение. Для удобства граждан технические ошибки могут быть исправлены таможенными сотрудниками.
В случаях, когда товар принадлежит лицам младше 16 лет, в графах "наименование товара" и "наименование изделия" необходимо указывать номер паспорта владельца. Мобильные устройства подлежат декларированию независимо от ограниченных норм беспошлинного ввоза, за исключением устройств, приобретенных в Узбекистане и зарегистрированных в базе оператора системы.
Таможенный комитет запустил мобильное приложение "Пассажирская декларация" в октябре прошлого года. Система и приложение тестируются в международном аэропорту Ташкента, а их внедрение во всех пунктах пропуска запланировано до 1 ноября 2025 года.