Termiz davlat pedagogika instituti biologiya fakulteti 3-kurs talabasi Feruza Tuxtamurodova skorpion zaharisini uning o'limisiz olish imkonini beruvchi innovatsion qurilma yaratdi.
O'zbekiston Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ma'lumotiga ko'ra, an'anaviy usulda qimmatli skorpion zaharisini olish uning o'limiga olib keladi. Feruzaning yangi qurilmasi elektr stimulyatsiya usuliga asoslangan bo'lib, bir skorpiondan bir necha marta zaharni olish imkonini beradi. Bu biologik material tanqisligini kamaytiradi va farmatsevtika sohasiga yangi imkoniyatlar ochadi.
Skorpion zaharisida mavjud bo'lgan xlorotoksin saraton hujayralarining o'sishini sekinlashtira oladi. Shuningdek, neyrotoksinlar asab tizimi kasalliklarini davolashda qo'llanilishi mumkin.
Ma'lumotlarga ko'ra, xorijda skorpion zaharisining narxi 12 ming dollargacha, O'zbekistonda esa 5 ming dollar atrofida.

Студентка третьего курса биологического факультета Термезского государственного педагогического института Феруза Тухтамуродова создала инновационное устройство, позволяющее получать яд скорпиона без его уничтожения.
По данным Министерства высшего образования, науки и инноваций Узбекистана, традиционный способ получения ценного яда скорпиона приводит к его гибели. Новое устройство Ферузы основано на методе электростимуляции и позволяет извлекать яд у одного скорпиона несколько раз. Это снижает дефицит биологического материала и открывает новые возможности для фармацевтической отрасли.
Яд скорпиона содержит хлоротоксин, способный замедлять рост раковых клеток. Кроме того, нейротоксины могут применяться при лечении заболеваний нервной системы.
Согласно имеющимся данным, за рубежом стоимость яда скорпиона достигает 12 тысяч долларов, а в Узбекистане — около 5 тысяч.