O‘zbekiston, Toshkent – AN Podrobno.uz. Sovuq havo tufayli, isitish mavsumi uchun belgilangan tabiiy gazning asosiy iste'mol normalari harakatlari O‘zbekistonning barcha hududlarida 15-martgacha uzaytirildi.
Ilgari, 500 kubometr hajmdagi qishki asosiy gaz chegarasi faqat Qoraqalpog‘iston va Xorazm viloyatida saqlangan edi.
Energetika vazirligi matbuot xizmatining ma'lumotlariga ko‘ra, respublikaning barcha hududlari uchun gazning asosiy normalarini uzaytirish qarori mamlakat hududlariga sovuq havo massalarining kirib kelishi bilan bog‘liq.
"Yangilangan ob-havo prognozlariga ko‘ra, 500 kubometr hajmi respublikaning barcha hududlarida 2026-yil 15-martgacha saqlanadi", – deyiladi xabarda.
15-martdan keyin qo‘shimcha chora-tadbirlar haqiqiy ob-havo sharoitlarini hisobga olgan holda qabul qilinadi, deb ta'kidladi idora.

Узбекистан, Ташкент – АН Podrobno.uz. Из-за похолодания действие базовой нормы потребления природного газа, установленной на отопительный сезон, продлено для всех регионов Узбекистана до 15 марта.
Ранее действие зимнего базового лимита на природный газ в объеме 500 кубометров сохранялось только для Каракалпакстана и Хорезмской области.
По данным пресс-службы Минэнерго, решение о продлении действия базовой нормы газа для всей республики принято в связи с поступлением холодных воздушных масс в регионы страны.
"Согласно обновленным прогнозам погоды, объем в размере 500 кубических метров сохранится во всех регионах республики до 15 марта 2026 года", — говорится в сообщении.
После 15 марта дополнительные меры будут приниматься с учетом фактических погодных условий, отметили в ведомстве.