O'zbekistonda atrof-muhitga salbiy ta'sirni kamaytiradigan sanoat korxonalarini rag'batlantirish tartibi tasdiqlandi. Bu qoida 2026-yil 28-fevraldagi hukumat qarori bilan belgilandi.
Huquqiy axborot Telegram-kanali ma'lumotlariga ko'ra, hujjat atrof-muhitga ta'sir darajasiga ko'ra birinchi va ikkinchi toifadagi korxonalarga nisbatan qo'llaniladi. Ular uchun bosqichma-bosqich rag'batlantirish mexanizmi nazarda tutilgan.
Birinchidan, korxona atmosfera havosining ifloslanishini kuzatish uchun fon monitoring stansiyasini o'rnatishi kerak. Bu shart bajarilganda, atrof-muhitga salbiy ta'sir uchun kompensatsiya to'lovlari bo'yicha qarzlarni hisobdan chiqarish, shuningdek, ikki yil davomida respublika byudjetiga o'tkaziladigan kompensatsiya to'lovlarining 50% qaytarilishi ko'zda tutilgan.
Ikkinchi bosqichda, monitoring stansiyasini o'rnatgan korxona keyingi yil ichida ishlab chiqarishni chang va gazni tozalash qurilmalari va (yoki) chiqindi suvlar uchun mahalliy tozalash inshootlari bilan jihozlashi kerak. Bu shartlar bajarilganda, ikki yil davomida respublika byudjetiga yo'naltiriladigan atrof-muhitga salbiy ta'sir uchun to'lovlarning 70% qaytariladi.
Xabar va ilova hujjatlari ular kelgan kundan boshlab 15 ish kunidan oshmaydigan muddatda ko'rib chiqiladi. Natijada rag'batlantirish berish to'g'risida xulosa rasmiylashtiriladi.

Uzbekistan has approved a procedure to incentivize industrial enterprises that reduce negative environmental impact. The regulation was established by a government decree dated February 28, 2026.
According to the Huquqiy axborot Telegram channel, the document applies to enterprises in the first and second categories based on their environmental impact level. A phased incentive mechanism is provided for them.
In the first phase, enterprises must install a background air pollution monitoring station. Upon meeting this condition, they are eligible for the write-off of debts on compensation payments for negative environmental impact, as well as a 50% refund of compensation payments transferred to the republican budget over two years.
In the second phase, enterprises that have installed monitoring stations must equip their production with dust and gas cleaning installations and/or local wastewater treatment facilities within the next year. Upon fulfilling these conditions, 70% of payments for negative environmental impact directed to the republican budget are refunded over two years.
Notifications and attached documents are reviewed within no more than 15 working days from receipt. Based on the results, a conclusion on granting the incentive is issued.