O‘zbekiston va Indoneziya o‘rtasida Savdo va investitsiyalar sohasida hamkorlik to‘g‘risidagi Bitim hamda Erkin savdo bitimini tuzish bo‘yicha muzokaralarni boshlash haqida qo‘shma bayonot imzolandi. Bu haqda Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi xabar qildi.
Vazirlik xabariga ko‘ra, 2-mart kuni Investitsiyalar, sanoat va savdo vaziri Laziz Kudratov Indoneziya Savdo vaziri Budi Santoso bilan videokonferensiya formatida muzokara o‘tkazdi. Muzokarada mamlakatlar o‘rtasida savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Muzokarada o‘zaro munosabatlarning barqaror ijobiy sur’atlari va 2025-yilda ikki tomonlama savdo hajmi 82 foizga oshgani alohida e’tirof etilgan.
“Yakunda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportini kengaytirish, karantin va fitosanitariya tartib-taomillarini jadallashtirish, shuningdek, halol sertifikatlarini o‘zaro tan olish bo‘yicha hamkorlikni yo‘lga qo‘yish yuzasidan kelishuvlarga erishildi. Belgilangan chora-tadbirlarni amaliy mexanizmlar orqali izchil amalga oshirish masalasiga alohida e’tibor qaratildi”, — deyiladi vazirlik xabarida.

Узбекистан и Индонезия подписали совместное заявление о начале переговоров по Соглашению о сотрудничестве в области торговли и инвестиций, а также по Соглашению о свободной торговле. Об этом сообщило Министерство инвестиций, промышленности и торговли.
Согласно сообщению министерства, 2 марта министр инвестиций, промышленности и торговли Лазиз Кудратов провёл переговоры в формате видеоконференции с министром торговли Индонезии Буди Сантосо. На переговорах обсуждались вопросы развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества между странами.
На переговорах особо отмечены стабильные положительные темпы взаимных отношений и рост двустороннего товарооборота на 82% в 2025 году.
«В итоге достигнуты договорённости по расширению экспорта сельскохозяйственной продукции, ускорению карантинных и фитосанитарных мер, а также по налаживанию сотрудничества по взаимному признанию халяльных сертификатов. Особое внимание уделено вопросу последовательного выполнения определённых мероприятий через практические механизмы», — говорится в сообщении министерства.