Yaqin Sharq mintaqasidagi geosiyosiy vaziyatning keskinlashuvi munosabati bilan O'zbekistonda tashqi savdo faoliyati bilan shug'ullanuvchi korxonalar uchun favqulodda yordam mexanizmi joriy etildi.
Foto: Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi
O'zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi ma'lum qilishicha, mintaqadagi hozirgi vaziyat tranzit yo'nalishlari va tashqi savdo operatsiyalariga bevosita ta'sir ko'rsatmoqda. Xususan, logistika muammolari, transport yo'nalishlaridagi kechikishlar, bojxona rasmiylashtirishdagi qiyinchiliklar, shuningdek xalqaro to'lovlarni amalga oshirishdagi muammolar qayd etilmoqda.
Paydo bo'layotgan qiyinchiliklarni tezkor hal qilish uchun vazirlik eksportchilar uchun favqulodda yordam mexanizmini joriy qildi.

В связи с обострением геополитической обстановки на Ближнем Востоке в Узбекистане введен механизм экстренной поддержки предприятий, осуществляющих внешнеторговую деятельность.
Как сообщили в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана, текущая ситуация в регионе оказывает непосредственное влияние на транзитные маршруты и внешнеторговые операции. В частности, фиксируются логистические сбои, задержки по транспортным направлениям, сложности при таможенном оформлении, а также проблемы с проведением международных платежей.
Для оперативного реагирования на возникающие трудности министерство внедрило механизм экстренной поддержки экспортеров.
В его рамках предприниматели могут направлять обращения через Telegram-бот @miit_tashqisavdo_bot, а также обращаться в Call-центр при Республиканском экспортном штабе, который работает в круглосуточном режиме по телефону: +998 (71) 238-52-52.