Erondan Turkmaniston hududi orqali 13 nafar o‘zbekistonlik vatanga qaytarildi, deb xabar bermoqda “Dunyo” axborot agentligi.
O‘zbekistonning Ashxoboddagi elchixonasi mamlakatning Erondagi vakolatxonasi va Turkmaniston Tashqi ishlar vazirligi hamda boshqa vakolatli idoralari bilan hamkorlikda fuqarolarni chegarada kutib olish, viza va transport masalalarini hal etish hamda vatanga qaytarish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirdi.
Turkmaniston davlat idoralarining ko‘magida Ashxobod shahridagi elchixona xodimlari 13 nafar fuqaroni “Saraxs” turkman-eron chegara posti orqali O‘zbekistonga xavfsiz kuzatib qo‘ydi.
2-martdan fuqarolar va transport vositalari o‘tishi uchun turkman-eron davlat chegarasining “Gaudan-Bajgiran”, “Artik-Lyutfabad”, “Akyayla-Incheburun” va “Oltin Asir-Incheburun” nazorat-o‘tkazish punktlari faoliyati qayta tiklandi.
O‘zbekiston TIV Yaqin Sharqdagi vaziyat keskinlashgani sababli mintaqadagi fuqarolar uchun tavsiyalar e’lon qildi, jumladan rasmiy ma’lumotlarga tayanish va diplomatik vakolatxonalar bilan aloqada bo‘lish.

Информационное агентство «Дунё» сообщает, что 13 граждан Узбекистана были возвращены на родину из Ирана через территорию Туркменистана.
Посольство Узбекистана в Ашхабаде совместно с консульством страны в Иране, Министерством иностранных дел Туркменистана и другими уполномоченными органами осуществило меры по встрече граждан на границе, решению вопросов виз и транспорта, а также их возвращению.
При содействии туркменских государственных органов сотрудники посольства в Ашхабаде безопасно сопроводили 13 граждан через туркмено-иранский пограничный пост «Сарахс» в Узбекистан.
С 2 марта возобновлена деятельность контрольных пунктов на туркмено-иранской государственной границе «Гаудан-Баджиран», «Артык-Лютфабад», «Акяйла-Инчебурун» и «Алтын Асыр-Инчебурун» для прохода граждан и транспортных средств.
МИД Узбекистана ранее опубликовал рекомендации для граждан в связи с обострением ситуации на Ближнем Востоке, включая использование официальной информации и поддержание связи с дипломатическими представительствами.