O'zbekiston bo'ylab 13-14 mart kunlari keng ko'lamli obodonlashtirish tadbirlari o'tkaziladi – bu kunlarda mamlakatda umummilliy hashar e'lon qilindi.
O'zbekiston mahallalari assotsiatsiyasi matbuot xizmati ma'lumotlariga ko'ra, tadbir "Mamlakatni obodonlashtirish mahalladan boshlanadi" shiori ostida o'tkaziladi.
Hashar doirasida quyidagi ishlar amalga oshiriladi:
• Mahallalar va ko'p qavatli uylar hovlilarida tartib o'rnatiladi;
• Ko'chalar, tor ko'chalar, ziyoratgohlar va qabristonlarni obodonlashtirish ishlari olib boriladi;
• Bolalar maydonchalari ta'mirlanadi;
• Daraxtlar qayta ishlanadi va yangi ko'chatlar ekiladi;
• "Yashil makon" loyihasi doirasida hududlar yashillantiriladi;
• Ijtimoiy himoyaga muhtoj fuqarolarning turar joy sharoitini yaxshilashda yordam ko'rsatiladi.
Tashkilotchilar ta'kidlashicha, hashar tozalik va birlik an'analarini mustahkamlashda muhim qadam bo'ladi, shuningdek, aholini o'z mahallalarini birgalikda obodonlashtirishga jalb qilish imkonini beradi.
Eslatib o'tamiz, "Yashil makon" va boshqa ekologik tashabbuslarda ishtirok etgan faol fuqarolar davlat xizmatlari va ta'lim uchun to'lovlarda imtiyozlarga ega bo'ladilar.

По всему Узбекистану 13-14 марта пройдут масштабные мероприятия по благоустройству – в эти дни в стране объявлен общенациональный хашар.
По данным пресс-службы Ассоциации махаллей Узбекистана, мероприятие пройдет под девизом "Благоустройство страны начинается с махалли".
В рамках хашара будут проведены следующие работы:
• Наведение порядка в махаллях и дворах многоквартирных домов;
• Благоустройство улиц, переулков, святилищ и кладбищ;
• Ремонт детских площадок;
• Обработка деревьев и посадка новых саженцев;
• Озеленение территорий в рамках проекта "Яшил макон";
• Помощь в улучшении жилищных условий граждан, нуждающихся в социальной защите.
Организаторы отмечают, что хашар станет важным шагом в укреплении традиций чистоты и единства, а также позволит вовлечь жителей в совместное благоустройство своих махаллей.
Напомним, активные граждане Узбекистана получат льготы при оплате госуслуг и учебы за участие в проектах "Яшил макон" и других экологических инициативах.