Buxorolik yigit 2019-yilda Suriyaga borib, "Tavhid va jihod katibasi" terror tashkilotiga qo'shildi. U faqat jangarilar faoliyatida qatnashmadi, balki ijtimoiy tarmoqlar orqali terrorchilar uchun mablag' yig'di. 2021-2025-yillarda u O'zbekiston fuqarolari bilan aloqa o'rnatib, ularni kriptovalyutada pul o'tkazishga undadi. Natijada u katta miqdorda mablag' to'pladi.
Tergov shuni ko'rsatdiki, unga sakkiz kishi pul yuborgan. Ularga nisbatan 155-3-modda ("Terrorizmni moliyalashtirish") bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atildi.
Bundan tashqari, yigit 61 yoshli otasini jinoyatchilik faoliyatiga jalb qildi. 2022-2025-yillarda otasi o'g'liga Binance xalqaro kriptobirjasi orqali 13,6 ming USDT o'tkazdi. Oldin u ekstremistik materiallar tarqatgani uchun javobgarlikka tortilgan va shartli ozod qilingan edi, lekin yana qonunni buzdi.
Operativ tadbirlar natijasida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari uning harakatlarini to'xtatdi. Buxoro shahar sudi erkakni Jinoyat kodeksining 155-3 va 278-8-moddalari ("Kriptovalyuta bilan operatsiyalar qoidalarini buzish") bo'yicha aybdor deb topib, 10 yil 2 oy ozodlikdan mahrum qildi.
Uning o'g'li Jinoyat kodeksining 244-1, 244-2 ("Diniy ekstremistik tashkilotlar yaratish, boshqarish yoki ularda ishtirok etish"), 155-2 ("Terroristik faoliyatni amalga oshirish maqsadida o'qish yoki chet elga chiqish") va 155-3 ("Terrorizmni moliyalashtirish") moddalari bo'yicha jinoyat sodir etgani uchun qidiruvga berildi.

Молодой житель Бухары в 2019 году отправился в Сирию и присоединился к международной террористической организации "Тавхид ва джихад катибаси". Помимо участия в деятельности боевиков, он через социальные сети собирал средства для финансирования террористов. В 2021–2025 годах он общался с гражданами Узбекистана и убеждал их переводить деньги в криптовалюте. В результате ему удалось собрать значительные суммы.
Следствие установило, что средства ему отправили восемь человек. В отношении них возбуждены уголовные дела по статье 155-3 ("Финансирование терроризма").
Более того, молодой человек вовлек в преступную деятельность своего 61-летнего отца. В 2022–2025 годах он перевел сыну через международную криптобиржу Binance 13,6 тысячи USDT. Ранее он уже привлекался к ответственности за распространение экстремистских материалов и был условно освобожден, но вновь нарушил закон.
В результате оперативных мероприятий сотрудники Государственной службы безопасности пресекли его действия. Бухарский городской суд признал мужчину виновным по статьям 155-3 и 278-8 ("Нарушение правил обращения криптовалюты") Уголовного кодекса и приговорил к 10 годам и 2 месяцам лишения свободы.
Его сын объявлен в розыск за совершение преступлений, предусмотренных уголовными статьями 244-1, 244-2 ("Создание, руководство или участие в религиозных экстремистских организациях"), 155-2 ("Прохождение обучения и выезд в целях осуществления террористической деятельности") и 155-3 ("Финансирование терроризма").
Ранее правоохранители Джизака ликвидировали виртуальное сообщество, распространявшее идеи терроризма.