Buxorolik yigit 2019-yilda Suriyaga borib, "Tavhid va jihod katibasi" terror tashkilotiga qo'shildi. U faqat jangarilar faoliyatida qatnashmadi, balki ijtimoiy tarmoqlar orqali terrorchilar uchun mablag' yig'di. 2021-2025-yillarda u O'zbekiston fuqarolari bilan aloqa o'rnatib, ularni kriptovalyutada pul o'tkazishga undadi. Natijada u katta miqdorda mablag' to'pladi.
Tergov shuni ko'rsatdiki, unga sakkiz kishi pul yuborgan. Ularga nisbatan 155-3-modda ("Terrorizmni moliyalashtirish") bo'yicha jinoiy ish qo'zg'atildi.
Bundan tashqari, yigit 61 yoshli otasini jinoyatchilik faoliyatiga jalb qildi. 2022-2025-yillarda otasi o'g'liga Binance xalqaro kriptobirjasi orqali 13,6 ming USDT o'tkazdi. Oldin u ekstremistik materiallar tarqatgani uchun javobgarlikka tortilgan va shartli ozod qilingan edi, lekin yana qonunni buzdi.
Operativ tadbirlar natijasida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari uning harakatlarini to'xtatdi. Buxoro shahar sudi erkakni Jinoyat kodeksining 155-3 va 278-8-moddalari ("Kriptovalyuta bilan operatsiyalar qoidalarini buzish") bo'yicha aybdor deb topib, 10 yil 2 oy ozodlikdan mahrum qildi.
Uning o'g'li Jinoyat kodeksining 244-1, 244-2 ("Diniy ekstremistik tashkilotlar yaratish, boshqarish yoki ularda ishtirok etish"), 155-2 ("Terroristik faoliyatni amalga oshirish maqsadida o'qish yoki chet elga chiqish") va 155-3 ("Terrorizmni moliyalashtirish") moddalari bo'yicha jinoyat sodir etgani uchun qidiruvga berildi.

A young resident of Bukhara traveled to Syria in 2019 and joined the international terrorist organization "Tawhid and Jihad Katibasi". In addition to participating in militant activities, he raised funds for terrorists through social media. From 2021 to 2025, he communicated with Uzbek citizens and persuaded them to transfer money in cryptocurrency. As a result, he managed to collect significant sums.
The investigation found that eight people sent him funds. Criminal cases have been initiated against them under Article 155-3 ("Financing of Terrorism").
Moreover, the young man involved his 61-year-old father in criminal activity. From 2022 to 2025, the father transferred 13,600 USDT to his son via the international crypto exchange Binance. Previously, he had been held accountable for distributing extremist materials and was conditionally released but violated the law again.
As a result of operational measures, State Security Service officers halted his actions. The Bukhara City Court found the man guilty under Articles 155-3 and 278-8 ("Violation of Cryptocurrency Handling Rules") of the Criminal Code and sentenced him to 10 years and 2 months in prison.
His son has been declared wanted for crimes under Criminal Articles 244-1, 244-2 ("Creation, Leadership, or Participation in Religious Extremist Organizations"), 155-2 ("Training and Travel for Terrorist Activities"), and 155-3 ("Financing of Terrorism").