️ O‘zbekiston Ichki Ishlar Vazirligi, Iqtisodiyot va Moliya Vazirligi hamda Davlat Bojxona Qo‘mitasining qo‘shma qarori bo‘yicha, oynalari qoraytirilgan xorijiy yengil avtomobillarning O‘zbekiston hududiga vaqtincha kirishi va tranzit harakatlanishi uchun majburiy yig‘imlarni undirish tartibiga o‘zgartirishlar kiritildi. Bu qaror 4-mart kuni Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazildi.
️ O‘zgartirishlarga ko‘ra, majburiy yig‘imni undirish tartibi tubdan soddalashtirilib, endi faqatgina avtomobilning old yon oynalari qoraytirilgan bo‘lsagina to‘lov talab qilinadi. Ilgari amalda bo‘lgan old, yon va orqa oynalar uchun majburiy yig‘imlar talabi bekor qilindi, bu xorijiy avtomobil egalari uchun sezilarli yengillik keltiradi.
️ Yangi tartibda to‘lovlarni “E-tranzit” avtomatlashtirilgan axborot tizimi orqali shakllantiriladigan QR-kod yordamida elektron to‘lov tizimlari orqali amalga oshirish imkoniyati yaratildi. Bu jarayonni tezlashtirish va qulaylashtirishga xizmat qiladi.
️ Yo‘l-patrul xizmati xodimlari tomonidan to‘lovni tekshirish jarayonida endi nafaqat kvitansiya nusxasi, balki tizimdagi yagona hisobvaraq ma’lumotlari ham rasmiy hujjat sifatida tan olinadi. Bu yangilik nazorat mexanizmlarini zamonaviy usullarga moslashtirishga qaratilgan.
️ Eslatib o‘tish joizki, O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasining 2018-yil 18-iyuldagi qaroriga ko‘ra, xorijiy davlatlarning oynalari qoraytirilgan yengil avtomobillari uchun O‘zbekiston hududiga kirish yoki tranzit qilishda 15 AQSh dollari miqdorida yig‘im undiriladi. Bu qoida hozirgacha saqlanib kelinmoqda.
️ O‘zbekistonda mahalliy qoidalarga ko‘ra, orqa oyna va orqa eshik oynalarini ruxsatsiz va bepul qoraytirish mumkin, jismoniy shaxslar uchun esa old eshik oynalarini qoraytirish yiliga 8 asosiy hisoblash miqdori (3 million 296 ming so‘m) turadi. Bu xorijiy va mahalliy avtomobil egalari o‘rtasidagi farqlarni ko‘rsatadi.
️ Avvalroq Qirg‘iziston parlamenti deputati Dastan Bekeshev qirg‘izistonliklar avtomobillarining oynalari qoraytirilgan bo‘lsa, O‘zbekiston orqali o‘tishda 15 dollar to‘lashga majbur bo‘layotganini bildirgan edi. U javob choralarini ko‘rishni yoki yig‘imni bekor qilishni taklif etgach, Ichki Ishlar Vazirligi rahbari masalani o‘rganishni va’da qilgandi, bu esa hozirgi o‘zgartirishlarga turtki bo‘lgan bo‘lishi mumkin.

️ Совместным решением Министерства внутренних дел, Министерства экономики и финансов, а также Государственного таможенного комитета Узбекистана внесены изменения в порядок взимания обязательных сборов для временного въезда и транзитного движения на территории страны легковых автомобилей иностранных государств с тонированными стёклами. Данное решение было зарегистрировано в Министерстве юстиции 4 марта.
️ Согласно изменениям, порядок взимания обязательных сборов кардинально упрощён: теперь платёж требуется только в случае тонирования передних боковых стёкол иностранного транспортного средства. Ранее действовавшее требование об оплате за передние, боковые и задние стёкла отменено, что создаёт значительное облегчение для владельцев иностранных автомобилей.
️ В новом порядке создана возможность осуществления платежей через электронные платёжные системы с использованием QR-кода, формируемого через автоматизированную информационную систему «E-транзит». Это способствует ускорению и удобству процесса.
️ При проверке оплаты сотрудниками дорожно-патрульной службы теперь признаются в качестве официальных документов не только копии квитанций, но и данные единого учётного счёта в системе. Данное нововведение направлено на адаптацию контрольных механизмов к современным методам.
️ Напомним, что согласно постановлению Кабинета Министров Узбекистана от 18 июля 2018 года, для легковых автомобилей иностранных государств с тонированными стёклами при временном въезде или транзите через территорию Узбекистана взимается сбор в размере 15 долларов США. Это правило сохраняется до настоящего времени.
️ В Узбекистане по местным правилам задние стёкла и стёкла задних дверей можно тонировать бесплатно и без разрешения, а для физических лиц тонирование передних дверных стёкол обходится в 8 базовых расчётных величин (3 миллиона 296 тысяч сумов) в год. Это демонстрирует различия между иностранными и местными владельцами автомобилей.
️ Ранее депутат парламента Кыргызстана Дастан Бекешев заявлял, что кыргызстанцы вынуждены платить 15 долларов при проезде через Узбекистан, если стёкла их автомобилей тонированы. Он предложил принять ответные меры или отменить сбор, после чего руководитель МВД пообещал изучить вопрос, что, возможно, послужило толчком к текущим изменениям.