Amerika Qo'shma Shtatlari harbiylari bojxona va chegara nazorati dronini lazer yordamida urib tushirgani ma'lum bo'ldi. Federal aviatsiya boshqarmasi (FAA) bunga javoban Texas shtatidagi El Paso shahri yaqinidagi havo maydonini yopdi.
Lazer nima uchun ishlatilgani aniq emas, ammo bu ikki hafta ichida ushbu hududda sodir bo'lgan ikkinchi hodisa. Harbiylar AQSh havo maydonida har qanday dronga qarshi harakat qilganda FAA'ni rasman xabardor qilishlari shart.
Oldingi lazer otishmasi nishonga tegmay qoldi. U bojxona va chegara nazorati tomonidan El Pasodan 80 km shimoli-g'arbda joylashgan Fort Bliss yaqinida amalga oshirildi, bu esa FAA'ni El Paso aeroporti va atrofidagi havo harakatini to'xtatishga majbur qildi. Bu safar yopilish maydoni kichikroq bo'lib, tijorat reyslariga ta'sir ko'rsatmadi.
Vakillar palatasining Transport va Infratuzilma hamda Ichki xavfsizlik qo'mitasi a'zolari Demokratik partiyadan Rick Larsen va boshqa ikki nafar yuqori martabali deputat rasmiy xabardor qilinganlarida hayratda qolishdi. Ular o'z bayonotida Trump ma'muriyatini dron operatorlarini o'qitish va Mudofaa vazirligi, FAA va Ichki xavfsizlik departamenti o'rtasidagi aloqani yaxshilash bo'yicha ikki partiyaviy qonun loyihasini "chetdan o'tkazib yuborgani" uchun tanqid qildilar.
Mudofaa vazirligi, FAA va Bojxona va chegara nazorati birgalikda chiqargan bayonotda harbiylar "harbiy havo maydonida faoliyat yuritayotgan tahdidli dronni zararsizlantirish uchun dronga qarshi tizim" ishlatgani aytildi. Bayonotda hodisa "aholi yashaydigan joylardan uzoqda sodir bo'lgan va yaqin atrofda tijorat samolyotlari bo'lmagan" qo'shimcha qilindi.
Ikki hafta oldin El Pasodagi havo maydonini yopish atigi bir necha soat davom etdi, ammo bu Meksika chegarasiga yaqin joylashgan 700 ming aholiga yaqin shaharda xavotir uyg'otdi va bir qancha reyslar bekor qilindi.
Transport vaziri Sean Duffy bu haqda Kongress a'zolariga bu hafta ma'lumot berishni rejalashtirayotganini aytdi. Demokratik senator Tammy Duckworth bu hodisa mustaqil tergovni talab qilishini bildirdi.

Военные США применили лазер для поражения беспилотника Таможенно-пограничной службы, сообщили члены Конгресса. Федеральное авиационное управление (FAA) в ответ закрыло часть воздушного пространства возле Эль-Пасо, Техас.
Причины применения лазера неясны, но это уже второй случай за две недели в данном районе. Военные обязаны официально уведомлять FAA о любых действиях против дронов в воздушном пространстве США.
Предыдущий лазерный выстрел не поразил цель. Он был осуществлен Таможенно-пограничной службой возле Форт-Блисс, примерно в 80 км к северо-западу, что вынудило FAA закрыть воздушное движение в аэропорту Эль-Пасо и прилегающей зоне. На этот раз зона закрытия была меньше, и коммерческие рейсы не пострадали.
Член Палаты представителей Рик Ларсен и двое других высокопоставленных демократов из комитетов по транспорту и инфраструктуре и внутренней безопасности заявили, что были потрясены официальным уведомлением. В совместном заявлении они раскритиковали администрацию Трампа за "обход" двухпартийного законопроекта по обучению операторов дронов и улучшению коммуникации между Пентагоном, FAA и Министерством внутренней безопасности.
Пентагон, FAA и Таможенно-пограничная служба выпустили заявление, в котором сообщили, что военные использовали "систему противодействия беспилотным летательным аппаратам... для нейтрализации потенциально угрожающего БПЛА, действующего в военном воздушном пространстве". В заявлении добавлено, что инцидент "произошел вдали от населенных пунктов, и поблизости не было коммерческих самолетов".
Закрытие воздушного пространства в Эль-Пасо две недели назад длилось всего несколько часов, но вызвало тревогу и привело к отмене нескольких рейсов в городе с населением около 700 000 человек недалеко от мексиканской границы.
Министр транспорта Шон Даффи планирует проинформировать членов Конгресса на этой неделе. Сенатор-демократ Тэмми Дакворт заявила, что этот инцидент требует независимого расследования.