Donald Trump Respublikachilar partiyasi uchun oraliq saylovlarda g'alaba qozonish maqsadida yana saylov maydoniga chiqdi. Yanvar oyida Ayovada bo'lib o'tgan yig'ilishda Trump: "Biz oraliq saylovlarni yutishimiz kerak" deb e'lon qildi.
Oq uy yaqinidagi manbalar prezidentning agressiv kampaniya strategiyasini olib borayotganini, bunda haftasiga bir marta ommaviy yig'ilishlar o'tkazilishi mumkinligini aytmoqda. Bosh kotib Susi Vayls dekabr oyida: "U 2024-yil kabi saylov kampaniyasi olib boradi" dedi.
Trump allaqachon dekabr oyida Pensilvaniya va Shimoliy Karolina kabi muhim shtatlarni ziyorat qildi va Ayova, Michigan shtatlarida iqtisodiy yutuqlarini targ'ib qilishda davom etmoqda.
Biroq bu strategiya xavfli. Oliq prezident partiyasi odatda oraliq saylovlarda o'rinlarini yo'qotadi. Demokratlar Trumpning past reytinglaridan foydalanib Kongressdagi respublikachilar ko'pchiligini zaiflashtirishga intilmoqda.
Liberti universiteti professori Tory L Lukasning so'zlariga ko'ra: "Trump o'zini oraliq saylovlarning markaziga qo'ygan sari, respublikachilar partiyasi uning shaxsiyati va mashhurligiga bog'liq bo'lib qoladi".
Trumpning faol kampaniya olib borish rejalari "oraliq saylovlar la'nati" deb atalgan hodisadan qo'rqishdan kelib chiqadi. Ikkinchi jahon urushidan beri 20 ta oraliq saylovning 18 tasida oliq prezident partiyasi Vakillar palatasida o'rinlarini yo'qotgan.
Trump va uning ittifoqchilari qiyin imkoniyatlarni tan olishdi. Prezident o'tgan oy Air Force One samolyotida: "Oliq prezidentlar oraliq saylovlarda yaxshi natija ko'rsatmaydi. 50 yil davomida ular faqat ikki marta g'alaba qozongan. Bu haqda psixiatrlardan so'rashingiz kerak" dedi.
Yanvar oyidagi The Economist-YouGov so'roviga ko'ra, amerikaliklarning 57 foizi Trumpning ishini ma'qullamaydi. Reuters-Ipsos so'rovida esa 59 foiz norozilik bildirdi.
Emori universiteti professori Andra Jillespi: "Respublikachilar uchun belgilar ijobiy emas. Ular ba'zi yo'qotishlarga tayyor bo'lishlari kerak" dedi.
Vakillar palatasida respublikachilar ko'pchiligi demokratlardan atigi to'rtta o'rin farq qiladi. Senatda esa respublikachilar 53, demokratlar 47 o'ringa ega.

Дональд Трамп вновь вышел на предвыборную тропу с целью обеспечить победу Республиканской партии на промежуточных выборах. На митинге в Айове в январе он заявил: «Мы должны победить на промежуточных выборах».
Источники, близкие к Белому дому, сообщают, что президент проводит агрессивную кампанию, которая может включать почти еженедельные публичные митинги. Руководитель аппарата Сьюзи Уайлс в декабре заявила: «Он будет вести кампанию, как будто снова 2024 год».
Трамп уже посетил ключевые штаты Пенсильванию и Северную Каролину в декабре, а также продолжал проводить мероприятия в Айове и Мичигане, продвигая свои экономические достижения.
Однако эта стратегия сопряжена с рисками. Партия действующего президента часто терпит потери на промежуточных выборах, и демократы надеются использовать снижающиеся рейтинги Трампа для ослабления республиканского большинства в Конгрессе.
Профессор Университета Либерти Тори Л. Лукас отметил: «Чем больше Трамп делает себя центром промежуточных выборов, тем больше Республиканская партия будет зависеть от его личности и популярности».
Часть мотивации Трампа для активной кампании связана со страхом перед так называемым «проклятием промежуточных выборов». С момента Второй мировой войны в 18 из 20 случаев партия действующего президента теряла места в Палате представителей.
Трамп и его союзники признают сложные шансы. Президент в прошлом месяце на борту Air Force One заявил: «Действующие президенты, похоже, плохо выступают на промежуточных выборах. За 50 лет они выиграли только два раза. Возможно, это вопрос психического здоровья».
Опрос The Economist-YouGov в январе показал, что 57% американцев не одобряют работу Трампа. Отдельный опрос Reuters-Ipsos выявил 59% неодобрения.
Профессор политологии Университета Эмори Андра Жильспи считает: «Для республиканцев признаки неблагоприятны. Им следует готовиться к потерям».
В Палате представителей республиканское большинство превышает демократическое всего на четыре места. В Сенате республиканцы контролируют 53 места против 47 у демократов.