Ispaniyaning asosiy muxolifat partiyasi - Konservativ Xalq partiyasi (PP) rahbari Alberto Núñez Feijóo, sobiq qirol Xuan Karlosning o'z ixtiyori bilan tanlagan surgundan Ispaniyaga qaytishini talab qildi. Feijóo ijtimoiy tarmoqlarda: "Menimcha, sobiq qirolning Ispaniyaga qaytishi ma'qul bo'lardi. U o'tmishdagi qilgan nomaqbul xatolarini tan oldi, lekin demokratiya va erkinliklarimizni qo'llab-quvvatlagan shaxs o'z mamlakatida qadr-qimmat bilan yashashi kerak" deb yozdi.
Xuan Karlos 1975-yilda diktator Fransisko Frankoning o'limidan keyin taxtga o'tirdi. U mamlakatni parlament demokratiyasiga yo'naltirishga yordam berdi va 1981-yilda Frankoga sodiq kuchlarning to'ntarish urinishini bartaraf etishda muhim rol o'ynadi, bu esa uning o'nlab yillar davomida ko'plab ispanlar orasida mashhurligini ta'minladi.
Biroq, 2014-yilda u taxtdan voz kechdi, chunki Ispaniyada iqtisodiy inqiroz davrida sevgilisi Korinna zu Sayn-Vittgenstein-Sayn bilan Botswanada fil ovlashgani ma'lum bo'ldi. Keyinchalik, Saudiya Arabistoni qirolidan 100 million dollar olgani va Jersi orolida ofshor fondi borligi oshkor bo'ldi. 2020-yil avgustda u Birlashgan Arab Amirliklariga ko'chib o'tdi.
Hukumatning 1981-yilgi to'ntarish urinishi bilan bog'liq 150 ga yaqin hujjatlarni maxfiylikdan chiqarishi Xuan Karlosning o'sha paytdagi harakatlarini yana tilga olib, Feijóoning uning qaytishiga chaqirigiga sabab bo'ldi. PP ilgari ham sobiq monarx haqida shunga o'xshash fikr bildirgan, ammo bu chaqiriq ancha jasur va munozaralarni qayta kuchaytirdi.
Sotsialistik hukumat monarxiya institutini qo'llab-quvvatlasa-da, Xuan Karlosni tanqid qilib, masofani saqlab qoldi. Adliya vaziri Félix Bolaños: "Sobiq qirolning qarori unga, qirollik uyiga bog'liq, hukumat yoki muxolifatga emas" dedi.
Ko'pchilik, asosan siyosiy o'ng qanot, uning surgunini tugatish g'oyasini qo'llab-quvvatlasa-da, bu oson bo'lmaydi. Xuan Karlosning o'tgan yil nashr etilgan xotiralarida, o'g'li qirol Felipe bilan munosabatlari keskinlashgani aytilgan. Uning qaytishi turar joy, moliyaviy muammolar va Ispaniyada qolgan rafiqasi qirolicha Sofiya bilan munosabatlari kabi muammolarni keltirib chiqaradi.
Ispaniya monarxiyasi haqida ko'p yozgan muallif Ana Romero: "U qaytishni xohlasa, faqat o'g'lining qoidalariga bo'ysunishi kerak: shaffof va namuna bo'lishi kerak" dedi. Qirollik uyi qaytish qarorini uning o'zi qilishini, lekin "obro' va nomusni saqlash uchun" Ispaniyada soliq manziliga ega bo'lishi kerakligini aytdi.

Лидер основной оппозиционной партии Испании призвал бывшего короля Хуана Карлоса вернуться из добровольного изгнания, ссылаясь на его роль в переходе к демократии почти полвека назад. Альберто Нуньес Феихоо, глава консервативной Народной партии (НП), заявил в социальных сетях: "Я считаю желательным возвращение короля в отставке в Испанию. Он признал неоспоримые ошибки в прошлом, но тот, кто способствовал поддержанию нашей демократии и свобод в ключевой момент, должен провести последний этап жизни с достоинством в своей стране".
Хуан Карлос, которому 88 лет, взошел на престол в 1975 году после смерти своего наставника, диктатора Франсиско Франко. Он помог направить страну к парламентской демократии, и его действия сыграли ключевую роль в предотвращении попытки переворота профранкистскими силами в 1981 году, что обеспечило ему популярность среди многих испанцев на десятилетия вперед.
Однако в 2014 году он отрекся от престола, через два года после того, как выяснилось, что он охотился на слонов в Ботсване со своей любовницей Коринной цу Зайн-Витгенштейн-Зайн во время экономического кризиса в Испании. Дальнейшие скандалы разгорелись, когда стало известно, что он получил 100 миллионов долларов от покойного короля Саудовской Аравии и имел офшорный фонд на Джерси. В августе 2020 года он уехал из страны, чтобы жить в Объединенных Арабских Эмиратах, где и проживает с тех пор.
На этой неделе рассекречивание правительством около 150 документов, связанных с попыткой переворота 1981 года, подчеркнуло действия Хуана Карлоса в тот период, что побудило Феихоо призвать к его возвращению. НП ранее выражала аналогичное мнение о бывшем монархе, но этот призыв был особенно смелым и вновь открыл дебаты о будущем Хуана Карлоса.
Социалистическое правительство, критиковавшее Хуана Карлоса, но поддерживающее монархию как институт, дистанцировалось от этого вопроса. Министр юстиции Феликс Боланьос заявил: "Решение короля в отставке зависит от него самого, от королевского дома, а не от правительства или оппозиции".
Хотя многие, в основном на политическом правом фланге, поддерживают идею прекращения его изгнания, это будет непросто. В мемуарах бывшего короля, опубликованных в прошлом году, раскрыты напряженные отношения с сыном после отречения. Его возвращение создаст логистические проблемы, такие как место жительства, финансовые вопросы и отношения с королевой Софией, с которой он все еще женат, но которая осталась в Испании.
Ана Ромеро, автор, много писавшая об испанской монархии, отметила: "Для возвращения ему нужно захотеть вернуться единственным возможным способом - приняв правила, установленные его сыном: вести себя прозрачно и образцово". Королевский дом заявил, что решение о возвращении принадлежит ему самому, но также уточнил, что для защиты "имиджа и репутации" бывшего короля и монархии "Хуан Карлос должен иметь налоговое резидентство в Испании".