Ukraina Prezidenti Vladimir Zelenskiy mamlakatning Yevropa Ittifoqiga qo'shilish bo'yicha oltita muzokara klasterlarini ochish uchun texnik jihatdan tayyor bo'lishini aytdi. U bu haqda jurnalistlarga javob berar ekan, "Biz tayyormiz, lekin Yevropa Ittifoqi barcha rahbarlari tayyor emas. Kim to'sqinlik qilayotganini bilasiz", dedi.
Zelenskiy Ukrainaning 2027 yilga kelib Yevropa Ittifoqiga to'liq qo'shilish uchun texnik jihatdan tayyor bo'lishni rejalashtirayotganini ta'kidladi. U shuningdek, tinchlik rejasining 20 bandi doirasida mamlakatning Yevropa Ittifoqiga qo'shilish aniq sanasini belgilash zarurligini aytdi.
Prezident Rossiyaning Ukrainaning Yevropa integratsiyasiga, xususan Vengriya orqali, alohida Yevropa Ittifoqi a'zolari orqali to'sqinlik qilishga urinishini aytdi. Yevropa Ittifoqiga yangi mamlakatlarning qo'shilishi bo'yicha muzokaralar 35 bo'limga bo'lingan, ulardan 33 tasi oltita mavzuga bo'lingan klasterlarda birlashtirilgan.

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что страна в ближайшие дни будет технически готова к открытию всех шести переговорных кластеров по вступлению в Европейский Союз. Отвечая на вопросы журналистов, он отметил: «Мы готовы, но не все лидеры Европейского Союза готовы. Вы знаете, кто блокирует».
Зеленский подчеркнул, что Украина планирует быть технически готовой к полноценному вступлению в ЕС к 2027 году. Он также заявил о необходимости определить конкретную дату вступления страны в Евросоюз в рамках мирного плана, который включает 20 пунктов.
Президент указал, что Россия будет пытаться препятствовать евроинтеграции Украины через отдельных членов ЕС, в частности через Венгрию. Переговоры о вступлении новых стран в ЕС разделены на 35 разделов, 33 из которых объединены в шесть тематических кластеров.