Qozog‘iston Transport vazirligi AZAL samolyoti halokatini tergash komissiyasi ishini iloji boricha tezroq yakunlash uchun barcha kuchlarni sarflashini ma’lum qildi.
"Tergashning yakuniy muddati belgilanmagan, ammo komissiya uni iloji boricha tezroq yakunlash uchun barcha kuchlarni sarflaydi", – deyilgan vazirlik bayonotida.
AZAL (Ozarbayjon aviakompaniyasi) samolyoti 2024-yil 25-dekabr kuni ertalab Boku–Grozniy reysini bajarayotganda Qozog‘istonning g‘arbiy qismidagi Aqtau yaqinida halokatga uchradi. Halokatga uchragan samolyot Embraer 190 edi. Aviakompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, samolyotda 62 yo‘lovchi va 5 ekipaj a’zosi bor edi.
Qozog‘iston Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, halokat natijasida 29 kishi omon qoldi. Rossiya elchixonasi esa omon qolganlardan 9 nafari rossiyalik fuqaro ekanligini aniqladi. Ro‘yxatlarga ko‘ra, samolyotda jami 16 rossiyalik bor edi.
Bir kun oldin Rossiya vitse-prezidenti Aleksey Overchuk Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev bilan muzokaralar natijasida AZAL samolyoti halokati bilan bog‘liq barcha masalalarni hal qilish uchun qo‘shma chora-tadbirlar to‘g‘risida kelishuvga erishilganini bildirdi.

Министерство транспорта Казахстана заявило, что комиссия по расследованию крушения самолета AZAL приложит все усилия для скорейшего завершения работы.
«Окончательные сроки расследования не определены, однако комиссия приложит все усилия для его скорейшего завершения», — сообщили в ведомстве.
Самолет Азербайджанских авиалиний (AZAL), выполнявший рейс из Баку в Грозный, потерпел крушение утром 25 декабря 2024 года недалеко от Актау на западе Казахстана. Речь идет о лайнере Embraer 190. По данным авиакомпании, на борту находились 62 пассажира и пять членов экипажа.
Согласно информации МЧС Казахстана, в результате катастрофы выжили 29 человек. В посольстве России уточнили, что среди спасенных — девять российских граждан. Всего, по спискам, на борту находились 16 россиян.
Накануне вице-премьер России Алексей Оверчук по итогам переговоров с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым заявил, что стороны договорились о дальнейших шагах для урегулирования всех вопросов, возникших в связи с крушением самолета AZAL.