Qozog‘iston Transport vazirligi AZAL samolyoti halokatini tergash komissiyasi ishini iloji boricha tezroq yakunlash uchun barcha kuchlarni sarflashini ma’lum qildi.
"Tergashning yakuniy muddati belgilanmagan, ammo komissiya uni iloji boricha tezroq yakunlash uchun barcha kuchlarni sarflaydi", – deyilgan vazirlik bayonotida.
AZAL (Ozarbayjon aviakompaniyasi) samolyoti 2024-yil 25-dekabr kuni ertalab Boku–Grozniy reysini bajarayotganda Qozog‘istonning g‘arbiy qismidagi Aqtau yaqinida halokatga uchradi. Halokatga uchragan samolyot Embraer 190 edi. Aviakompaniya ma’lumotlariga ko‘ra, samolyotda 62 yo‘lovchi va 5 ekipaj a’zosi bor edi.
Qozog‘iston Favqulodda vaziyatlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, halokat natijasida 29 kishi omon qoldi. Rossiya elchixonasi esa omon qolganlardan 9 nafari rossiyalik fuqaro ekanligini aniqladi. Ro‘yxatlarga ko‘ra, samolyotda jami 16 rossiyalik bor edi.
Bir kun oldin Rossiya vitse-prezidenti Aleksey Overchuk Ozarbayjon prezidenti Ilhom Aliyev bilan muzokaralar natijasida AZAL samolyoti halokati bilan bog‘liq barcha masalalarni hal qilish uchun qo‘shma chora-tadbirlar to‘g‘risida kelishuvga erishilganini bildirdi.

The Ministry of Transport of Kazakhstan announced that the commission investigating the AZAL plane crash will make every effort to complete its work as soon as possible.
"The final timeline for the investigation has not been determined, but the commission will exert all efforts to conclude it promptly," the ministry stated.
The Azerbaijan Airlines (AZAL) aircraft, operating a flight from Baku to Grozny, crashed on the morning of December 25, 2024, near Aktau in western Kazakhstan. The aircraft involved was an Embraer 190. According to the airline, there were 62 passengers and five crew members on board.
Per information from Kazakhstan's Emergency Situations Ministry, 29 people survived the crash. The Russian embassy clarified that among the survivors are nine Russian citizens. In total, based on passenger lists, there were 16 Russians on board.
Previously, Russian Deputy Prime Minister Alexey Overchuk, following negotiations with Azerbaijani President Ilham Aliyev, stated that the parties agreed on further steps to address all issues arising from the AZAL plane crash.