️ Germaniyaning flagman aviakompaniyasi Lufthansa, Lufthansa Cargo va uning sho‘ba korxonasi Eurowings uchuvchilari dushanba kuni ertalab 48 soatlik ish tashlashini boshladilar. Ish tashlash Vereinigung Cockpit (VC) kasaba uyushmasi a’zolari tomonidan amalga oshirilmoqda va bu yilgi to‘rtinchi ish tashlash bo‘lib, faqat bir necha kun oldin kabina xodimlari ham ish tashlagan edi.
️ Ish tashlash natijasida yuzlab reyslar bekor qilindi, eng katta ta’sir Frankfurt va Myunxen aeroportlarida sezildi. Frankfurt aeroportining veb-sahifasida Lufthansaning Yevropa ichidagi ko‘pchilik parvozlari dushanba kuni bekor qilinganligi ko‘rsatilgan, ba’zi ichki Germaniya reyslari esa temir yo‘l xizmatlari bilan almashtirildi. Aeroport ma’muriyati bayonotida: “Vereinigung Cockpit (VC) uchuvchilar kasaba uyushmasi tomonidan Lufthansada amalga oshirilayotgan ish tashlashlar tufayli Frankfurt aeroportida 13 va 14 aprel kunlari Lufthansa reyslarida kechikishlar va bekor qilishlar kuzatiladi” deb e’lon qildi.
️ Ish tashlash asosan ish haqi nizolari, shu jumladan kompaniya pensiya sxemasi va mintaqaviy sho‘ba korxona CityLine’dagi haq to‘lash masalalariga qaratilgan. Lufthansa VC qarorini tanqid qilib, uyushmaning asosiy talabi “allaqachon o‘rtacha darajadan yuqori bo‘lgan ajoyib kompaniya pensiya rejasini ikki baravar oshirishni talab qilish absurddir va bajarib bo‘lmaydi” deb ta’kidladi. Bunga javoban, VC prezidenti Andreas Pinheiro: “Vereinigung Cockpit bu qadamni majburan tashladi, chunki ish beruvchi bir necha ish haqi nizolarida hal qilishga tayyorligini ko‘rsatmadi. Pasxa bayrami davrida ataylab ish tashlashdan voz kechganiga qaramay, jiddiy takliflar hali ham kelmayapti” dedi.
️ Eurowings uchuvchilari faqat dushanba kuni ish tashlashadi, seshanba kuni emas, Lufthansa va Lufthansa Cargo uchuvchilari esa ikki kun davomida ish tashlashga chaqirilgan. Eurowings yakshanba kuni ish tashlashga qaramay “katta qismini” parvozlarni saqlab qolishni kutayotganini aytdi. VC, Eron va kengroq mintaqadagi mojaro tufayli bir oydan ortiq davom etayotgan sayohat noaniqligini hisobga olgan holda, Yaqin Sharqdagi bir qator yo‘nalishlarga parvoz qiladigan reyslarda ish tashlashmaydi, shu jumladan Ozarbayjon, Bahrayn, Misr, Iroq, Isroil, Iordaniya, Quvayt, Livan, Ummon, Qatar, Saudiya Arabistoni, Birlashgan Arab Amirliklari va Yaman.
️ Lufthansa o‘z veb-saytida yo‘lovchilarga ta’sirni iloji boricha kamaytirish uchun faol ishlayotganini, Lufthansa guruhi va hamkor aviakompaniyalar tomonidan iloji boricha ko‘proq reyslarni amalga oshirishga harakat qilayotganini aytdi. Shuningdek, reyslari butunlay bekor qilingan yo‘lovchilar o‘z chiptalarini Deutsche Bahn temir yo‘l chiptalariga almashtirishlari mumkinligini maslahat berdi. Barcha Lufthansa aviakompaniyalari uchuvchilari VC a’zosi emas va ish tashlashda to‘liq ishtirok etish ham kafolatlanmagan.

️ Пилоты флагманского немецкого авиаперевозчика Lufthansa, Lufthansa Cargo и его дочерней компании Eurowings начали 48-часовую забастовку в понедельник утром. Акция организована членами профсоюза Vereinigung Cockpit (VC) и стала уже четвертой забастовкой в этом году, всего через несколько дней после аналогичных действий бортпроводников.
️ В результате забастовки сотни рейсов были отменены, наиболее сильно пострадали крупнейшие хабы Франкфурта и Мюнхена. На сайте аэропорта Франкфурта, самого загруженного в Германии, большинство вылетов Lufthansa в пределах Европы в понедельник были обозначены как отмененные, некоторые внутренние немецкие рейсы заменены железнодорожными услугами. Администрация аэропорта заявила: «В результате забастовок в Lufthansa профсоюзом пилотов Vereinigung Cockpit (VC) 13 и 14 апреля в аэропорту Франкфурта ожидаются задержки и отмены рейсов Lufthansa в течение всего дня».
️ Забастовка в основном сосредоточена на спорах о заработной плате, включая корпоративную пенсионную схему и оплату труда в региональной дочерней компании CityLine. Lufthansa раскритиковала решение VC, заявив, что ключевое требование профсоюза «о удвоении уже выше среднего и отличного корпоративного пенсионного плана абсурдно и невыполнимо». В ответ президент VC Андреас Пиньейру заявил: «Vereinigung Cockpit вынужден пойти на этот шаг, поскольку работодатель не показал заметной готовности к решению в нескольких трудовых спорах. Несмотря на сознательный отказ от забастовок во время пасхальных праздников, серьезные предложения до сих пор не поступают. За это время не было ни реакции, ни заметных признаков готовности к переговорам со стороны работодателя».
️ Пилоты Eurowings бастуют только в понедельник, а не во вторник, в то время как пилоты Lufthansa и Lufthansa Cargo из профсоюза Cockpit призваны бастовать два дня. Eurowings в воскресенье заявила, что ожидает сохранения «большей части» рейсов несмотря на забастовку. VC, учитывая неопределенность поездок, вызванную более месяца конфликтом в Иране и более широком регионе, не будет бастовать на рейсах, все еще выполняемых в ряд направлений на Ближнем Востоке, включая Азербайджан, Бахрейн, Египет, Ирак, Израиль, Иорданию, Кувейт, Ливан, Оман, Катар, Саудовскую Аравию, Объединенные Арабские Эмираты и Йемен.
️ Lufthansa на своем сайте сообщила, что активно работает, чтобы минимизировать воздействие на пассажиров, пытаясь обеспечить выполнение как можно большего количества рейсов другими авиакомпаниями в группе Lufthansa и партнерскими перевозчиками. Также авиакомпания посоветовала пассажирам, чьи рейсы полностью отменены, обменять билеты на железнодорожные билеты Deutsche Bahn. Не все пилоты авиакомпаний Lufthansa являются членами VC, и полное участие в забастовке также не гарантировано.