AQSh prezidenti Donald Tramp tomonidan Eronga qoʻyilgan muddatdan oldin, Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu Oq uyga shoshilinch qoʻngʻiroq qilib, prezidentni Tehron bilan sulh tuzishdan ogohlantirdi. Vaqtincha tinchlik eʼlon qilinganidan keyin ham, Netanyaxu Isroil armiyasining Livandagi operatsiyalarini toʻxtatmasligini darhol aniqladi. Koʻpchilik uning harakatlarida urushni choʻzish orqali oʻzining siyosiy omon qolishini taʼminlashga intilishini koʻrdi.
Biroq, AQShni Eron urushini davom ettirishga undayotgan nafaqat Netanyaxu va uning ittifoqchilari, balki uning raqiblari ham. Chunki Eronni magʻlub etish Isroilning siyosiy va xavfsizlik elitalari tomonidan 'Katta Isroil' loyihasini amalga oshirish uchun asosiy qadam sifatida qaralmoqda. 'Katta Isroil' sionistik siyosiy strategiyaga aylanib, Furot va Nil daryolari oraligʻidagi yahudiy davlati haqidagi Talmudik koʻrinishdan tashqariga chiqdi. Uni amalga oshirish uchun Isroil nafaqat koʻproq yerlar egallashga, balki Yaqin Sharqning katta qismlarida harbiy ustunlik va doimiy kengayib boruvchi taʼsir doiralariga erishishga intilmoqda. Eron bu maqsadlarning barchasiga toʻsqinlik qilmoqda.
'Katta Isroil' koʻrinishining markazida hududiy kengayish yotadi. Oʻnlab yillar davomida Isroil 1967-yilda egallagan Falastin hududlarini kolonizatsiya qilib, hozirda de-fakto anneksiya qilingan deb hisoblanadi. U erdagi Falastin aholisi 'koʻchirish' tahdidiga duch kelmoqda. Falastin yerlarini nazorat qilgan holda, Isroil endi shimol, sharq va janubga kengayishni istamoqda. Uning hududiy ambitsiyalari 1919-yilda Jahon Sionistik Tashkiloti tomonidan ilgari surilgan rejalarga mos keladi, ularga janubiy Livon va Suriya qismlari, Iordan daryosining chap qirgʻogʻi (hozirgi Iordaniyada) va Misrning Sinay yarim oroli qismlari kiradi.
Isroil Suriyaning Golan tepaliklarini deyarli 60 yil davomida egallab va kolonizatsiya qilgan, soʻnggi ikki yil ichida esa koʻproq Suriya yerlarini egallashga harakat qilgan. Golan tepaliklarining shimoli va janubiga kengayish suv resurslariga kirishni oshirishi va Damashqni nazorat qiluvchi Isroilning strategik pozitsiyasini mustahkamlashi mumkin. Bunday mavjudlik Suriya poytaxtini doimiy harbiy bosim ostida qoldirib, barqarorlikni saqlash uchun siyosiy moslashuvni izlashga majbur qilishi mumkin.
Isroilning 'Katta Isroil' loyihasi nafaqat hududiy kengayish haqida emas, balki minimal cheklovlar bilan harbiy operatsiyalarni olib borish erkinligini taʼminlash uchun mintaqaviy nazoratni oʻrnatish haqidadir. Bu Isroil 1948-yildan beri Gʻarbiy Sohil va Gaza sektorida, 2024-yil sentyabridan beri Livonda va 2024-yil dekabridan beri Suriyada qilayotgan narsalarni aks ettiradi. Bu kontekstda 'ustunlik' bir tomonlama harakat qilish va chegaralar orqali kuchni loyihalash qobiliyatini anglatadi.
Urushning oqibatlari Isroil-Eron toʻqnashuvidan tashqariga chiqdi. Isroil hukumatining befikrligi boshqa mintaqaviy oʻyinchilar orasida strategik fikrlashni oʻzgartirishi mumkin, ular hozirgacha Eronning raqiblari boʻlgan. Isroil Eron urushini boshlashdagi maqsadi oʻzining mintaqaviy hukmronligi uchun yoʻl ochish boʻlsa-da, u tez orada Eronning 'qarshilik oʻqi' tomonidan koʻrsatilganidan ancha qattiqroq va kengroq mintaqaviy qarshilik bilan yuzlashishi mumkin. AQShning oʻzi ham toʻsqinlik qilishi yoki kamida hozirgacha boʻlganidek shartsiz yordam berishdan bosh tortishi mumkin.

Накануне крайнего срока, установленного президентом США Дональдом Трампом для Ирана на прошлой неделе, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху срочно позвонил в Белый дом. Он предупредил президента о недопустимости перемирия с Тегераном. После объявления временного перемирия Нетаньяху поспешил уточнить, что израильская армия не прекратит свои операции в Ливане. Многие усмотрели в его действиях стремление обеспечить собственное политическое выживание за счёт затягивания войны.
Однако не только Нетаньяху и его союзники хотят, чтобы США продолжили войну с Ираном; этого хотят и его противники. Это связано с тем, что поражение Ирана рассматривается израильскими политическими и силовыми элитами как ключевой шаг к реализации проекта 'Великого Израиля'. 'Великий Израиль' стал сионистской политической стратегией, выходящей за рамки талмудического видения еврейского государства между Евфратом и Нилом. Для его реализации Израиль стремится не только к оккупации большего количества земель, но и к военному доминированию над обширными частями Ближнего Востока, а также к постоянно расширяющимся сферам влияния. Иран стоял на пути всех этих целей.
В центре видения 'Великого Израиля' лежит территориальная экспансия. На протяжении десятилетий Израиль занимался колонизацией палестинских территорий, оккупированных в 1967 году, которые сейчас воспринимаются как де-факто аннексированные. Палестинское население там сталкивается с надвигающимся 'переселением'. Обеспечив контроль над палестинскими землями, Израиль теперь стремится расшириться на север, восток и юг. Его территориальные амбиции соответствуют планам, выдвинутым Всемирной сионистской организацией в 1919 году, которые включают части южного Ливана и Сирии, левый берег реки Иордан (на территории современной Иордании) и части Синайского полуострова Египта.
Израиль оккупировал и колонизировал сирийские Голанские высоты почти 60 лет, а за последние два года пытался захватить больше сирийских земель. Расширение на север и юг от Голанских высот улучшит доступ к водным ресурсам и укрепит стратегическое положение Израиля, контролирующее Дамаск. Такое присутствие может поставить сирийскую столицу под постоянное военное давление, потенциально вынуждая сирийские власти идти на политические уступки для сохранения стабильности.
Проект 'Великого Израиля' не сводится лишь к территориальной экспансии; он также направлен на установление регионального контроля для обеспечения свободы проведения военных операций с минимальными ограничениями. Это отражает то, что Израиль делал на Западном берегу и в секторе Газа с 1948 года, в Ливане с сентября 2024 года и в Сирии с краха режима аль-Асада в декабре 2024 года. В этом контексте 'доминирование' подразумевает способность действовать в одностороннем порядке и проецировать силу через границы.
Последствия этой войны выходят за рамки израильско-иранского противостояния. Безрассудство израильского правительства, вероятно, изменит стратегическое мышление среди других региональных игроков, которые до сих пор были соперниками Ирана. Хотя целью Израиля в развязывании войны с Ираном было расчистить путь для своей региональной гегемонии, он может вскоре столкнуться с гораздо более жёстким и широким региональным сопротивлением, чем то, которое оказала 'ось сопротивления' Ирана. Сам США также могут встать на пути — или, по крайней мере, отказаться предоставлять безоговорочную помощь, как это было до сих пор.