Eron urushining olti haftasidan so‘ng, mamlakatda ishsizlik keskin o‘smoqda. Vayron qilingan sanoat ob’yektlari ko‘plab sohalarda ishlab chiqarishni to‘xtatib qo‘ydi, bu esa eronlik ishchilarni jiddiy zarar yetkazmoqda. Mamlakatda 93 milliondan ortiq odam urush soyasida yashamoqda, ular kelajakdagi qiyin kunlardan qo‘rqmoqda.
Pokistonda AQSh va Eron o‘rtasidagi tinchlik muzokaralaridan so‘ng, Vashington Hormuz bo‘g‘ozidagi eron portlari va kemalarini blokadaga oldi. Bu harakat Eronning neft eksportidan tushadigan daromadini qisqartirish va Tehronning strategik dengiz yo‘li orqali o‘tish uchun to‘lov undirishiga to‘sqinlik qilish uchun mo‘ljallangan. Blokada, shuningdek, tovarlarning Eron portlariga yetib borishini to‘xtatdi.
Kasaba uyushmasi rahbari Ismoil Abdi DW ga bergan javobida shunday deb yozdi: "Urushning davom etishi — harbiy darajada yoki blokadalar va mintaqaviy keskinliklar shaklida bo‘lsin — oddiy odamlarga, ayniqsa ishchilar, o‘qituvchilar va maosh oluvchilarga eng katta bosim o‘tkazmoqda". O‘qituvchi va inson huquqlari faoli 11 yil oldin o‘qituvchilar huquqlarini himoya qilishdagi faolligi tufayli Eron hokimiyati e‘tiboriga tushgan edi va "siyosiy tizimga qarshi targ‘ibot" aybi bilan bir necha yil qamoqda o‘tqazgan. Xalqaro bosim, ayniqsa butun dunyo kasaba uyushmalaridan keyin, u ozod qilindi va 2025-yil mart oyidan beri Germaniyada muhojirlikda yashab, ta’lim huquqlari va so‘z erkinligi uchun ishini davom ettirmoqda.
Abdi so‘nggi haftalarda urush sharoitida Eron ishchi sinfining azob-uqubatlari haqida dahshatli hisobotlar olganini aytdi: "Zavodlar, ustaxonalar yoki xizmat loyihalari yopilganda yoki qisqartirilganda, shartnoma asosidagi ishchilar, kunlik mehnatkashlar va norasmiy bandlikdagi odamlar birinchi bo‘lib zarar ko‘radi. Bu jarayon ishchilarning kelishuv kuchini zaiflashtiradi va ish haqlarini to‘liq qulash chegarasiga olib boradi".
Urush Eron iqtisodiyotiga halokatli oqibatlar keltirdi, u uzoq vaqtdan beri noto‘g‘ri boshqaruv, korrupsiya va sanksiyalar bilan og‘rigan. Eron hukumati matbuot kotibi Fotima Mohajerani 14-aprel kuni Rossiyaning RIA Novosti davlat axborot agentligiga bergan intervyusida urush zararini taxminan 229 milliard yevro (taxminan 270 milliard dollar) deb baholagan. Biroq, mamlakatning eng yirik sanoat ob’yektlariga yetkazilgan zararning haqiqiy hajmi hali to‘liq ma’lum emas.
Isfahondagi Mobarakeh po‘lat kompaniyasi AQSh-Isroilning ikkinchi hujumidan keyin to‘liq ishlamay qoldi. AQSh va Isroil zarbalar Eronning harbiy imkoniyatlarini zaiflashtirganini aytdi. Po‘lat raketa, dron va kemalar kabi harbiy tovarlar ishlab chiqarish uchun asosiy xom ashyo hisoblanadi. Shu bilan birga, u avtomobil sanoati, maishiy texnika ishlab chiqarish, qadoqlash va konserva sanoati kabi fuqarolik sohalarida hal qiluvchi rol o‘ynaydi. Po‘lat qurilish sohasida ham muqimdir.
Po‘lat sanoati Eron iqtisodiyotining asosiy harakatlantiruvchi kuchlaridan biri hisoblanadi. Jahon Po‘lat Assotsiatsiyasiga ko‘ra, Eron 2025-yilda Xitoy, AQSh va Germaniya kabi mamlakatlar qatorida dunyoning 10 ta eng yirik po‘lat ishlab chiqaruvchilari qatoriga kirgan, har yili taxminan 31,8 million tonna po‘lat eksport qilgan. 2025-yil martidan 2026-yil yanvarigacha eksport daromadlari 860 million dollarni (741 million yevro) tashkil etgan. Ishlab chiqarish to‘xtatilganda, minglab ishchilar uyga yuborildi, lekin ular qancha vaqt ishsiz qolishlari noma’lum. Kamida 10 ming po‘lat sanoati xodimi kunlik mehnatkashlardir. Ishlab chiqarishning to‘xtashi zanjir reaktsiyasini ham keltirib chiqarishi mumkin, bu ob’yektlarga bog‘liq bo‘lgan o‘nlab boshqa kompaniyalarni ham o‘z faoliyatini to‘xtatishga majbur qiladi.
George Mason universitetining katta mehmon olimi, energiya strategi Umud Shokri petrokimyo zavodlariga hujumlar ham mehnat bozoriga katta ta’sir ko‘rsatishini aytdi. Asaluye (Janubiy Pars), Mahshahr va Shirazdagi yirik petrokimyo markazlariga zarbalar jiddiy zarar yetkazdi va ko‘plab ob’yektlarni ishlamay qoldirdi. Shokri Mahshahr kabi sanoat markazlarida, u yerda 30 mingdan ortiq odam ishlaydi, ko‘plab odamlar to‘satdan ish yo‘qotish va ish haqining qisqarishi bilan yuzma-yuz kelayotganini yozdi. U shunday dedi: "Zarar ob’yektlarning o‘zidan ancha kengroq, ta’minot zanjirlariga, davlat daromadlariga va odamlarning tirikchiligiga ta’sir qilmoqda".
Sanoat sohasidagi ish yo‘qotishlari keng tarqalgan noaniqlikni keltirib chiqardi. 14-aprel kuni Eron Mehnat Yangiliklari Agentligi (ILNA) barcha jurnalistlarini ishdan bo‘shatdi va ularning bandligini frilanser shartnomalariga o‘tkazdi. Ko‘plab boshqa kompaniyalar ham ommaviy ishdan bo‘shatishni boshlaganligi haqida xabar berilmoqda. Bunga "Eron Uberi" deb ta’riflangan Snapp kabi raqamli xizmatlar platformalari misol bo‘la oladi.
Urush boshlanganidan beri hokimiyat tomonidan potentsial noroziliklarning oldini olish uchun qo‘yilgan internet cheklovlariga qaramay, bunday xizmatlar mamlakatda ishlashda davom etmoqda. Biroq, urush tufayli kamroq odam harakat qilmoqda va ko‘plab odamlar ularni ishlatishga qodir emas. Kasaba uyushmasi rahbari Abdi shunday dedi: "Faqat internet cheklovlari tufayli minglab frilanserlar, dasturchilar va kontent ishlab chiqaruvchilar ishlash qobiliyatini yo‘qotdi. Ular endi an’anaviy, allaqachon zaif mehnat bozoriga qaytmoqda. Qisqa muddatda bu vaziyat ishchilarning real daromadlarining pasayishiga va qashshoqlikning o‘sishiga olib keladi. Uzoq muddatda esa ekspluatatsiya qilinadigan, kamroq malakali va ko‘proq bog‘liq jamiyat paydo bo‘lish xavfi mavjud".
Kasaba uyushmasi rahbari Ismoil Abdi Eronda siyosiy o‘zgarish orzusidan voz kechmagan. Biroq u urushning asosan kam ta’minlangan aholi qatlamlari uchun qashshoqlikning o‘sishi va xavfsizlikning pasayishiga olib kelayotganidan ogohlantiradi. U shunday dedi: "Bu urush uning insoniy va ijtimoiy xarajatlari qaytarib bo‘lmaydigan bo‘lishidan oldin to‘xtatilishi kerak". Biroq, Eron aholisiga na Islom Respublikasi rahbariyati, uning ustuvor vazifasi hokimiyatda qolish, na AQSh prezidenti, uning qo‘llab-quvvatlash va’dlariga qaramay, deyarli e’tibor berilmayotganga o‘xshaydi.
28-fevralda urush boshlanganidan 8-aprelda mo‘rt sulh tuzilgunga qadar, AQShdagi inson huquqlari tashkiloti HRANA ma’lumotlariga ko‘ra, Eronda 3636 kishi halok bo‘ldi. Ulardan 1701 nafari tinch aholi, shu jumladan kamida 254 bola edi.

После шести недель войны в Иране стремительно растёт безработица. Разрушенные промышленные объекты остановили производство во многих отраслях, что особенно тяжело ударило по иранским рабочим. Более 93 миллионов человек в стране живут в тени войны, которая может вспыхнуть в любой момент, и многие иранцы опасаются трудных дней впереди.
После мирных переговоров между США и Ираном в Пакистане Вашингтон начал блокаду иранских портов и судов в Ормузском проливе. Этот шаг направлен на сокращение доходов Ирана от экспорта нефти и предотвращение взимания Тегераном платы за проход по стратегическому морскому пути. Блокада также означает, что товары больше не доходят до иранских портов.
Профсоюзный деятель Исмаил Абди в ответ на запрос DW написал: «Продолжение войны — будь то на военном уровне или в форме блокад и региональной напряжённости — оказывает наибольшее давление на простых людей, особенно на рабочих, учителей и наёмных работников». Учитель и правозащитник 11 лет назад привлёк внимание иранских властей из-за своей приверженности защите прав учителей и был обвинён в «пропаганде против политической системы», проведя несколько лет в тюрьме. После международного давления, особенно от профсоюзов по всему миру, он был освобождён и с марта 2025 года живёт в изгнании в Германии, продолжая работу за права на образование и свободу слова.
Абди сообщил, что в последние недели поступают шокирующие отчёты о страданиях рабочего класса в условиях войны в Иране: «Когда закрываются или сокращаются фабрики, мастерские или сервисные проекты, первыми страдают контрактные рабочие, подёнщики и те, кто занят в неформальном секторе. Этот процесс ослабляет переговорную силу рабочих и толкает заработную плату к полному коллапсу».
Война имела разрушительные последствия для экономики Ирана, которая уже давно страдает от плохого управления, коррупции и санкций. По предварительной оценке представителя иранского правительства Фатимы Мохаджерани, данной в интервью российскому государственному агентству РИА Новости 14 апреля, ущерб от войны составляет около 229 миллиардов евро (примерно 270 миллиардов долларов). Однако истинные масштабы повреждений крупнейших промышленных объектов страны, которые служат двигателями экономики, ещё не полностью известны.
Металлургическая компания «Мобараке» в Исфахане была вынуждена полностью остановить работу после второй атаки США и Израиля. США и Израиль заявили, что удары ослабили военные возможности Ирана. Сталь является ключевым сырьём для производства военных товаров, таких как ракеты, дроны и корабли. В то же время она играет решающую роль в гражданских отраслях, включая автомобильные цепочки поставок, производство бытовой техники, упаковочную и консервную промышленность. Сталь также незаменима в строительном секторе.
Сталелитейная промышленность считается одной из основных движущих сил экономики Ирана. По данным Всемирной ассоциации стали, Иран в 2025 году входил в десятку крупнейших производителей стали в мире — наряду с такими странами, как Китай, США и Германия — экспортируя около 31,8 миллиона тонн стали ежегодно. С марта 2025 по январь 2026 года экспортные доходы составили 860 миллионов долларов (741 миллион евро). При остановке производства тысячи рабочих были отправлены домой, но насколько долго — неясно. По меньшей мере 10 000 работников сталелитейной отрасли являются подёнщиками. Остановка производства может также вызвать цепную реакцию, вынудив десятки других компаний, зависящих от этих объектов, также приостановить свою деятельность.
Энергетический стратег и старший приглашённый сотрудник Университета Джорджа Мейсона Умуд Шокри заявил, что атаки на нефтехимические заводы также окажут массовое воздействие на рынок труда. Удары по крупным нефтехимическим центрам в Асалуе (Южный Парс), Махшахре и Ширазе нанесли значительный ущерб и остановили множество объектов. В промышленных центрах, таких как Махшахр, где занято более 30 000 человек, многие теперь сталкиваются с внезапной потерей работы и сокращением заработной платы, написал Шокри. Он добавил: «Ущерб выходит далеко за пределы самих объектов, затрагивая цепочки поставок, государственные доходы и средства к существованию людей».
Потери рабочих мест в промышленном секторе уже создали широко распространённую неопределённость. 14 апреля Иранское агентство трудовых новостей (ILNA) уволило всех своих журналистов и перевело их на фриланс-контракты. Сообщается, что многие другие компании также начали массовые увольнения. Примером является сектор цифровых услуг, включая такие платформы, как Snapp, часто описываемые как «иранский Uber».
Несмотря на продолжающиеся ограничения интернета, введённые властями с начала войны для предотвращения потенциальных протестов, такие услуги продолжают работать в стране. Однако из-за войны меньше людей перемещается, и многие больше не могут позволить себе их использование. Профсоюзный деятель Абди сказал: «Только из-за ограничений интернета тысячи фрилансеров, программистов и создателей контента потеряли возможность работать. Теперь их выталкивают обратно на традиционный, уже хрупкий рынок труда. В краткосрочной перспективе эта ситуация приводит к падению реальных доходов и росту бедности среди рабочих. В долгосрочной перспективе существует риск возникновения эксплуатируемого, менее квалифицированного и более зависимого общества».
Профсоюзный деятель Исмаил Абди не отказался от мечты о политических изменениях в Иране. Но он предупреждает, что война в первую очередь ведёт к росту бедности и усилению незащищённости для disadvantaged слоёв населения. Он заявил: «Эту войну необходимо прекратить до того, как её человеческие и социальные издержки станут необратимыми». Однако, похоже, иранскому населению уделяется мало внимания — ни со стороны руководства Исламской Республики, чьим приоритетом является сохранение власти, ни со стороны президента США, несмотря на его обещания поддержки.
С начала войны 28 февраля до 8 апреля, когда было достигнуто хрупкое перемирие, по данным базирующейся в США правозащитной организации HRANA, в Иране погибло 3636 человек. Из них 1701 были гражданскими лицами, включая не менее 254 детей.