Moskvada bo‘lib o‘tgan “Yevrosiyo” forumida 33 davlatdan 800 nafar ekspert ishtirok etdi. Forum ikki yillik faoliyat yakunlarini sarhisob qilib, tashkilotning yangi bosqichga – “qo‘shnichilik arxitekturasi” deb nomlangan barqaror xalqaro aloqalar tizimini yaratishga o‘tayotganini ko‘rsatdi.
Forumda Rossiya Prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov, TIV vakillari Mariya Zaxarova va Aleksandr Alimov, shuningdek, turli soha mutaxassislari qatnashdi. Asosiy mavzu – alohida loyihalardan umumiy gumanitar infratuzilmaga o‘tish edi.
“Yevrosiyo” koordinatsion kengashi rahbari Alyona Arshinova ta’kidlashicha, dasturlar ishtirokchilari soni 20 mingdan 120 ming kishiga oshgan. “Biz vositachilarsiz muloqot qilishni xohlovchi hamfikrlarni qidirmoqdamiz”, – dedi u.
Dmitriy Peskov Yevrosiyo xalqlarining tarixiy ildizlari chambarchas bog‘liqligini, an’anaviy qadriyatlar o‘tmishga tayanib, kelajakka yo‘naltirilganini ta’kidladi. “Birga ko‘p narsaga qodirmiz, alohida bo‘lsak, zaifmiz”, – dedi u.
Forumda Afrika yo‘nalishiga kengayish rejalari, jumladan, Togo delegatsiyasi ishtiroki va yangi hamkorlik platformalari yaratilishi muhokama qilindi. Markaziy Osiyo hamkorlik mexanizmlarini sinovdan o‘tkazish maydoni sifatida ko‘rildi.
Amaldagi loyihalar qatorida “G‘alaba 9/45” harakati doirasida 14 davlatda G‘alaba kuni tadbirlari, “Klass do‘stligi”, “Bolalik hududi”, “Rossiyani tanit” kabi ta’lim va yoshlar dasturlari, shuningdek, “Yevrosiyo” mukofoti va “Yevrosiyo Kinofest” loyihalari bor. Armanistonga 200 tonna gumanitar yordam yetkazilgan.
O‘zbekiston vakillari forumda faol ishtirok etdi. Arshinova O‘zbekistonda loyihalarni amalga oshirish imkoniyatlari ko‘rib chiqilayotganini, arizalar soni ortayotganini ma’lum qildi. “Yevrosiyo” kengashi a’zosi Ravshan Nazarov yoshlar va ko‘ngillilar harakati muhimligini, 2022-yilda tashkil etilgan Ko‘ngillilar uyushmasi bu yo‘nalishni jadallashtirganini ta’kidladi.
Kino prodyuseri Mannob Qo‘chqorov Yevrosiyo xalqlari umumiy madaniy kodga ega ekanini, O‘zbekiston qo‘shma kinoproizvodstvoda tajribaga ega ekanini aytdi. U pedagogik ta’limni madaniyat va kino sanoati rivojining asosi deb baholadi.
Forum yakunida ta’kidlanishicha, asosiy maqsad – alohida loyihalardan barqaror gumanitar, ta’lim va professional aloqalar tizimiga o‘tish. Bu modelning uzoq muddatli mexanizmga aylanishi keyingi bosqichda ko‘rinadi.

В Москве прошел форум, посвященный двухлетию АНО «Евразия», в котором приняли участие 800 экспертов из 33 стран. Мероприятие подвело итоги работы организации и обозначило переход к новому этапу – созданию устойчивой системы международных связей, названной «архитектурой добрососедства».
В форуме участвовали политики, педагоги, журналисты, врачи, а также представители МИД РФ – Дмитрий Песков, Мария Захарова и Александр Алимов. Главной темой дискуссий стал переход от отдельных инициатив к формированию единой гуманитарной инфраструктуры.
Руководитель координационного совета АНО «Евразия» Алена Аршинова сообщила, что число участников программ выросло с 20 тысяч до 120 тысяч человек. «Мы ищем единомышленников – всех, кто хочет общаться без посредников», – отметила она.
Дмитрий Песков подчеркнул, что народы Евразии исторически связаны, а традиционные ценности опираются на прошлое, но устремлены в будущее. «Порознь мы уязвимы, вместе можем многое», – заявил он.
На форуме обсуждалось расширение географии проектов, включая африканское направление: участие делегации из Того и планы создания партнерских площадок. Центральная Азия рассматривалась как пространство апробации механизмов сотрудничества.
Среди действующих проектов – движение «Победа 9/45» с мероприятиями в 14 странах, образовательные программы «Классная дружба», «Территория детства», «Узнай Россию», а также премия «Евразия» (почти 6 тысяч заявок) и «Евразия Кинофест». Армении передано около 200 тонн гуманитарной помощи.
Узбекистан активно участвует в форуме. Аршинова отметила рост заявок из республики на проекты и премии, а также участие в «Евразия Кинофест». Член совета АНО «Евразия» Равшан Назаров подчеркнул важность молодежного и волонтерского движения, отметив создание Ассоциации волонтеров в 2022 году.
Кинопродюсер Манноб Кучкаров указал на общий культурный код народов Евразии и опыт Узбекистана в совместном кинопроизводстве. Он назвал педагогическое образование фундаментальной основой для развития культуры и киноиндустрии.
Итогом форума стал акцент на переходе от разрозненных проектов к устойчивой системе гуманитарных, образовательных и профессиональных связей. Насколько эта модель станет долгосрочным механизмом, покажет следующий этап.