Eron Inqilobiy gvardiyasi (IRGC) payshanba kuni bir qator Xitoy kemalariga strategik Hormuz bo‘g‘ozi orqali o‘tishga ruxsat berilganini ma’lum qildi. Bu haqda Eron davlat televideniyasi xabar berdi.
Tinchlik davrida global neft va suyultirilgan gaz yuklarining beshdan bir qismi o‘tadigan muhim suv yo‘li 28 fevral kuni AQSh va Isroil hujumlaridan keyin Eron tomonidan blokada qilingan edi.
Eron televideniyasi “30 dan ortiq kema”ga o‘tishga ruxsat berilganini aytdi, biroq ularning qanchasi Xitoyga tegishli ekani aniqlanmadi. Gvardiya bayonotida “Xitoy tomonidan so‘ralgan bir qator kemalar Eron bo‘g‘oz boshqaruvi protokollari bo‘yicha kelishuvdan so‘ng o‘tadi” deyiladi.
IRGC qo‘mondoni “dushman davlat” bilan bog‘liq kemalar hali ham blokada qilinayotganini ta’kidladi. Bu bayonot AQSh prezidenti Donald Trampning Xitoyga tashrifi bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi, uning asosiy maqsadi Pekinni Tehronga qarshi safarbar etish edi.
Tramp Fox News’ga bergan intervyusida Xitoy rahbari Si Szinpin bilan uchrashuvdan so‘ng, Si uni Hormuz bo‘g‘ozini ochishga yordam berishga va‘da berganini, shuningdek, Eronga qurol yetkazmaslikka va’da qilganini aytdi.
AQSh G‘aznachilik kotibi Skott Bessent CNBC’ga bergan intervyusida Eronning Xarg orolidagi neft terminalida “so‘nggi uch kunda hech qanday yuklash bo‘lmaganini” va “saqlash joylari to‘lganini” ma’lum qildi. Eron milliy valyutasi rekord darajada qadrsizlanib, iste’mol narxlari deyarli ikki baravar oshdi.
Eron Hormuz bo‘g‘ozini blokada qilayotganini rad etadi, biroq xalqaro huquq ekspertlarining fikricha, kemalar Eron qirg‘og‘iga yaqin koridordan faqat yuqori to‘lov evaziga o‘tishi tranzit huquqini buzadi.

Корпус стражей исламской революции (КСИР) в четверг заявил, что нескольким китайским судам было разрешено пройти через стратегический Ормузский пролив, начиная с предыдущей ночи.
Критически важный водный путь, через который в мирное время проходила пятая часть мировых поставок нефти и сжиженного природного газа, был в значительной степени блокирован Ираном после атак США и Израиля 28 февраля, спровоцировавших текущий конфликт.
Иранское государственное телевидение сообщило, что «более 30 судов» получили разрешение на проход, но не уточнило, сколько из них были китайскими. В заявлении КСИР говорится, что «ряд китайских судов, запрошенных этой страной, пройдут через этот район после соглашения по протоколам управления проливом Ирана».
Командир КСИР подчеркнул, что суда, связанные с «государством-врагом», по-прежнему блокируются. Заявление совпало с визитом президента США Дональда Трампа в Китай, где одной из его целей было заручиться поддержкой Пекина против Тегерана.
В интервью Fox News после встречи с председателем КНР Си Цзиньпином Трамп заявил, что китайский лидер якобы пообещал помочь открыть Ормузский пролив и не вооружать Иран.
Министр финансов США Скотт Бессент в интервью CNBC сообщил, что на иранском острове Харк «не было погрузок за последние три дня», а «хранилища заполнены». Иранская валюта упала до рекордного минимума, потребительские цены почти удвоились.
Иран отрицает блокировку пролива, но, по мнению экспертов, суда могут проходить только по коридору близ иранского побережья после уплаты высокого сбора, что нарушает право транзитного прохода.