OpenAI va Elon Musk advokatlari ChatGPT yaratuvchisi kelajagiga ta'sir ko'rsatishi mumkin bo'lgan muhim sud jarayonida yakuniy so'zlarni aytishdi.
Payshanba kuni har bir tomon hakamlar hay'atiga yakuniy bayonotlarni taqdim etdi. Hakamlar OpenAI va uning rahbarlari "xayriya" bo'lishi kerak bo'lgan loyihadan foyda ko'rganmi yoki yo'qligini hal qilishlari kerak.
Da'vo dunyodagi eng boy odam va raqobatdosh sun'iy intellekt modeli Grok asoschisi Musk tomonidan qo'zg'atilgan. Musk OpenAI, uning bosh direktori Sem Altman va prezidenti Greg Brokmanni kompaniya xavfsiz va insoniyatga foydali AI yaratish missiyasidan chetga chiqqanlikda aybladi.
Musk payshanba kungi yakuniy so'zlarda ishtirok etmadi, chunki u hozirda AQSh prezidenti Donald Tramp bilan birga Xitoyda diplomatik tashrifda. Uning advokati Stiven Molo yakuniy nutqida OpenAI investorlar va insayderlarni notijorat tashkilot hisobiga boyitish orqali xayriya ishonchini buzganlikda aybladi. Shuningdek, u Altmanni ishonchsiz deb ko'rsatishga harakat qildi.
"Men Sem Altmanni sudda besh guvoh, u yillar davomida tanigan va birga ishlagan odamlar, uni qasamyod ostida yolg'onchi deb ataganligi bilan yuzlashtirdim. Yolg'onchi - sud zalida juda kuchli so'z", dedi Molo. U havola qilgan besh kishi: Musk, OpenAI sobiq bosh ilmiy xodimi Ilya Sutskever, sobiq texnologiya direktori Mira Murati va sobiq direktorlar Helen Toner hamda Tasha Makkoli edi. Musk OpenAI'ning dastlabki yillarida 38 million dollar sarmoya kiritgan.
Da'vo, shuningdek, 2019-yilda OpenAI'ga 1 milliard dollar va 2023-yilda yana 10 milliard dollar sarmoya kiritgan Microsoft'ni OpenAI'ning noto'g'ri xatti-harakatlariga yordam berishda ayblaydi. OpenAI advokatlari esa, Musk kompaniya asosiy kelishuvni buzganligini da'vo qilishda juda kechikkanligini ta'kidlab, himoya qilishdi. Himoya guruhining bir qismi Sara Eddi, aynan Musk ishonchsiz ekanligini taklif qildi.
"Janob Muskning ko'rsatmasi boshqa barcha guvohlar va barcha hujjatlarga zid", dedi Eddi. U, shuningdek, 2017-yilga kelib, OpenAI bilan bog'liq har bir kishi, jumladan, hali uning direktorlar kengashida bo'lgan Musk ham, kompaniyaga missiyasini bajarish uchun notijorat tashkilot sifatida to'plash mumkin bo'lganidan ko'proq pul kerakligini bilishini qo'shimcha qildi.
Eddi, shuningdek, Muskning o'zi kompaniyadan foyda olishga umid qilganini ta'kidladi. "Janob Musk OpenAI'ni o'zi nazorat qila oladigan tijorat kompaniyasiga aylantirmoqchi edi", dedi u. "Ammo boshqa asoschilar AGI kalitlarini bir kishiga, ayniqsa Elon Muskka topshirishdan bosh tortdilar".
Da'vo muddati o'tganmi yoki yo'qmi degan savol hal qiluvchi nuqta bo'lishi mumkin. O'tgan oydagi sud hujjatida sudya Ivonn Gonsalez-Rodjers, "agar hakamlar hay'ati Musk da'vosini da'vo muddati ichida bermagan deb topsa, u bu topilmani qabul qilishi va sudlanuvchilar foydasiga hukm chiqarishi ehtimoli juda yuqori" deb yozgan. Agar hakamlar da'vo o'z vaqtida berilgan deb qaror qilsa, ular OpenAI'ning "xayriya ishonchi" bor-yo'qligini va kompaniya va uning rahbarlari bu ishonchni buzganligini aniqlashlari kerak.
Ish OpenAI kutilayotgan eng yirik dastlabki ommaviy taklifga (IPO) tayyorgarlik ko'rayotgan bir paytda kelmoqda.

Адвокаты OpenAI и Илона Маска выступили с заключительными заявлениями в знаковом судебном процессе, который может повлиять на будущее создателя ChatGPT.
В четверг каждая сторона представила присяжным заключительное слово; присяжные должны решить, получили ли OpenAI и ее руководители прибыль от предприятия, которое должно было быть «благотворительностью».
Иск подан Маском, самым богатым человеком в мире и основателем конкурирующей модели искусственного интеллекта Grok. Маск обвиняет OpenAI, ее генерального директора Сэма Альтмана и президента Грега Брокмана в том, что компания отошла от своей первоначальной миссии по созданию безопасного и полезного для человечества ИИ.
Маск не присутствовал на заключительных заявлениях в четверг, так как в настоящее время находится в Китае с дипломатическим визитом вместе с президентом США Дональдом Трампом. Его адвокат Стивен Моло в своей заключительной речи обвинил OpenAI в нарушении благотворительного доверительного управления, обогащая инвесторов и инсайдеров за счет некоммерческой организации. Он также попытался представить Альтмана как ненадежного.
«Я confronted Сэма Альтмана с тем фактом, что пять свидетелей в этом процессе, все люди, которых он знал годами и с которыми работал, назвали его лжецом под присягой. Лжец — очень сильное слово в зале суда», — сказал Моло. Пять человек, на которых ссылался Моло: Маск; Илья Суцкевер, бывший главный научный сотрудник OpenAI; бывший технический директор OpenAI Мира Мурати; и бывшие члены совета директоров Хелен Тонер и Таша Макколи. Маск вложил 38 миллионов долларов в OpenAI в первые годы.
Иск также обвиняет Microsoft, вложившую 1 миллиард долларов в OpenAI в 2019 году и еще 10 миллиардов в 2023 году, в пособничестве неправомерным действиям OpenAI. Адвокаты OpenAI возразили, утверждая, что Маск слишком долго ждал, чтобы заявить о нарушении компанией учредительного соглашения. Часть защиты, Сара Эдди, предположила, что именно Маск был ненадежным.
«Господин Маск — тот, чьи показания противоречат всем другим свидетелям и всем документам», — сказала Эдди. Она добавила, что к 2017 году все, связанные с OpenAI, включая Маска, который все еще был в совете директоров, знали, что компании нужно больше денег для выполнения своей миссии, чем она могла собрать как некоммерческая организация.
Эдди также указала, что сам Маск надеялся получить прибыль от компании. «Господин Маск хотел превратить OpenAI в коммерческую компанию, которую он мог бы контролировать», — сказала она. «Но другие основатели отказались передавать ключи от AGI одному человеку, тем более Илону Маску».
Вопрос о том, был ли иск подан в пределах срока исковой давности, может оказаться ключевым. В судебном документе, поданном в прошлом месяце, судья Ивонн Гонсалес Роджерс написала, что «если присяжные установят, что Маск не подал иск в пределах срока исковой давности, весьма вероятно», что она «примет это заключение и вынесет вердикт в пользу ответчиков». Если присяжные решат, что иск был подан вовремя, они должны будут определить, был ли у OpenAI «благотворительный траст» и нарушили ли компания и ее руководители этот траст.
Дело рассматривается в то время, как OpenAI готовится к запланированному первичному публичному размещению акций (IPO), которое, как ожидается, станет одним из крупнейших в истории.