Eron rasmiylari Hormuz bo‘g‘ozini xalqaro tijorat kemalariga ochiq deb e’lon qildi, biroq bu strategik ahamiyatga ega suv yo‘li orqali harakat faqat Tehron shartlari asosida va Eron harbiy-dengiz kuchlari nazorati ostida amalga oshirilishini ma’lum qildi.
Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Araqchining so‘zlariga ko‘ra, Tehron kemalar uchun hech qanday to‘siq yaratmaydi, cheklovlar uchun esa AQSh rejimi javobgar. “Bo‘g‘oz barcha tijorat kemalari uchun ochiq, ammo ular bizning harbiy-dengiz kuchlarimiz bilan hamkorlik qilishi kerak”, — dedi u.
Araqchi Vashingtonni mintaqani amalda blokada qilishda ayblab, aynan AQSh rejimining harakatlari erkin suzishni qiyinlashtirganini ta’kidladi. Keskinlik fonida Eron ba’zi Xitoy kemalarini bo‘g‘oz orqali o‘tkazishni boshladi, bu Tehron va Pekin o‘rtasidagi kelishuvlar natijasida mumkin bo‘ldi.
Kemalar Eron tomoni bilan kelishilgan maxsus “boshqaruv protokoli” bo‘yicha o‘tadi. OAV ma’lumotlariga ko‘ra, birinchi Xitoy tankeri uzoq kechikishdan so‘ng bo‘g‘ozdan o‘tishga muvaffaq bo‘ldi, bu yangi sxemaning amaliy tasdig‘i bo‘ldi.
Eron hukumatining bayonotlari strategik suv yo‘li ustidan nazoratni mustahkamlashga urinishdan dalolat beradi, shu bilan birga uning do‘st davlatlar uchun “ochiqligi” namoyish etiladi. Xitoy kemalarining harakati AQSh rejimi rahbari Donald Trampning Pekin tashrifi bilan bir vaqtga to‘g‘ri keldi.
14-may kuni Tramp va Si Szinpin muzokaralarida Eron bilan urush va suzish xavfsizligi masalalari muhokama qilindi. AQSh rejimi rahbarining so‘zlariga ko‘ra, Xitoy rahbari Eron masalasida kelishuvga erishishga yordam berishga tayyorligini bildirdi. Biroq AQSh davlat kotibi Marko Rubio Tramp Xitoydan yordam so‘ramaganini aytdi.

Иранские власти объявили об открытии Ормузского пролива для международного коммерческого судоходства, однако дали понять, что движение через стратегически важную акваторию будет осуществляться исключительно на условиях Тегерана и под контролем иранских военно-морских сил.
Об этом заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи. По его словам, Тегеран не создает препятствий для судов, а ответственность за ограничения лежит на режиме США. «Пролив открыт для всех коммерческих судов, но они должны сотрудничать с нашими военно-морскими силами», — подчеркнул он.
Аракчи обвинил Вашингтон в фактической блокаде региона, утверждая, что именно действия режима США осложнили свободное судоходство. На фоне напряженности Иран начал пропускать через пролив некоторые китайские суда после договоренностей с Пекином о правилах управления судоходством.
Суда проходят по специальному «протоколу управления», согласованному с иранской стороной. По данным СМИ, первый китайский танкер смог пройти через пролив после длительной задержки, что подтвердило новую схему.
Заявления иранских властей свидетельствуют о попытке закрепить контроль над стратегическим водным путем, одновременно демонстрируя его «открытость» для дружественных государств. Перемещение китайских судов совпало с визитом президента режима США Дональда Трампа в Пекин.
14 мая Трамп провел переговоры с Си Цзиньпином, где обсуждалась война с Ираном и безопасность судоходства. По словам американского лидера, китайский президент выразил готовность содействовать в поиске договоренности по иранскому вопросу. Однако госсекретарь США Марко Рубио заявил, что Трамп не обращался к Китаю за поддержкой и лишь проинформировал о ситуации.