Nigeriyaning shimoliy-sharqiy Borno shtatida qurolli shaxslar maktab o'quvchilarini o'g'irlab ketishdi. Hodisa Mussa shahridagi boshlang'ich va o'rta maktabda ertalab soat 9:00 atrofida sodir bo'lgan.
Maktab yaqinida yashovchi Ubaidallah Hasaanning so'zlariga ko'ra, gumonlanuvchilar dars vaqtida maktabga bostirib kirib, bir necha o'quvchilarni olib ketishgan. Maktab o'qituvchisi Reuters agentligiga bergan ma'lumotida, qurolli hujumchilar mototsikllarda kelganini va ba'zi o'quvchilar qochib qutulgan bo'lsa-da, ko'plari olib ketilganini aytgan.
Hozircha hech bir guruh hujum uchun javobgarlikni o'z zimmasiga olmagan, ammo bu harakat Boko Haram guruhining uslubiga o'xshaydi. Mahalliy deputat Midala Usman Balami hujumni "yuragi ezuvchi" deb atab, rasmiylarni tezda chora ko'rishga chaqirgan.
Nigeriya 17 yildan beri davom etayotgan qurolli qo'zg'olon bilan kurashmoqda, bu guruhlar o'g'irlashni asosiy taktika sifatida qo'llaydi. 2014-yilda Chibok shahrida yuzlab maktab qizlarining o'g'irlab ketilishi eng mashhur misoldir.
Ommaviy o'g'irlashlar Nigeriyada to'da va qurolli guruhlar uchun tez pul topish usuliga aylangan, ayniqsa hukumat nazorati zaif bo'lgan qishloq joylarda. Bir necha hafta oldin Kogi shtatida qurolli shaxslar bolalar uyiga hujum qilib, kamida 23 bolani o'g'irlab ketishgan.
Borno va qo'shni shtatlarda harbiy operatsiyalar davom etayotganiga qaramay, maktab va jamoalarga hujumlar takrorlanmoqda, bu qishloq joylardagi xavfsizlik bo'shliqlari haqida tashvish uyg'otmoqda. Mussa jamoasi uzoq yillardan beri isyonchilar qal'asi bo'lgan Sambisa o'rmoni yaqinida joylashgan.
Alohida hodisada, juma kuni janubi-g'arbiy Oyo shtatidagi Baptist bolalar bog'chasi va boshlang'ich maktabida qurolli shaxslar o'quvchilarni o'g'irlab ketishgan. Shtat maktablarni yopishni buyurgan, politsiya esa o'g'irlovchilarni qidirmoqda.
Nigeriyadagi qo'zg'olonlar 2009-yilda Boko Haramning isyon ko'tarishi bilan boshlangan bo'lsa-da, zo'ravonlik avj nuqtasidan pasaygan. Biroq tahlilchilar 2025-yildan boshlab hujumlar ko'payishi mumkinligi haqida ogohlantirmoqda, ayniqsa hukumat nazorati zaif bo'lgan qishloq joylarda.
Nigeriyalik yozuvchi va davlat xizmatchisi Gimba Kakanda Al Jazeera telekanaliga bergan intervyusida, bu guruhlar faoliyat yuritayotgan hududning kengayishi muhimligini ta'kidlagan. Uning so'zlariga ko'ra, "Shimoliy Nigeriyadagi zo'ravonlik doktrinal ekstremizm, surunkali qashshoqlik, ta'limdan chetlanish va davlatning zaif mavjudligi kombinatsiyasi bilan davom ettirilmoqda."

В северо-восточном штате Борно в Нигерии вооруженные лица похитили десятки учеников школы. Инцидент произошел в начальной и средней школе Мусы в районе местного самоуправления Аскира-Уба около 9 утра в пятницу.
Живущий рядом со школой Убайдаллах Хасан сообщил Reuters, что подозреваемые ворвались в школу во время занятий и увели нескольких учеников. Учитель школы рассказал агентству, что вооруженные нападавшие прибыли на мотоциклах, и хотя некоторые ученики сбежали в кусты, многие были уведены.
Ни одна группа пока не взяла на себя ответственность за нападение, которое напоминает почерк группировки Боко Харам. Местный законодатель Мидала Усман Балами назвал атаку "душераздирающей" и призвал власти действовать быстро.
Нигерия борется с 17-летним вооруженным мятежом таких групп, для которых похищения стали ключевой тактикой, включая печально известное похищение сотен школьниц в Чибоке в 2014 году.
Массовые похищения стали распространенным способом быстрого заработка для банд и вооруженных групп в Нигерии, особенно в сельских районах с минимальным присутствием правительства. Несколько недель назад вооруженные лица напали на детский дом в столице штата Коги Локодже и похитили не менее 23 детей.
Несмотря на продолжающиеся военные операции, в Борно и соседних штатах повторяются нападения на школы и общины, что вызывает обеспокоенность по поводу пробелов в безопасности в сельской местности. Община Муса находится недалеко от леса Самбиса, давнего оплота повстанцев.
В отдельном инциденте в пятницу вооруженные лица похитили учеников из баптистской начальной школы в юго-западном штате Ойо. Власти штата распорядились закрыть школы, а полиция начала поиск похитителей.
Хотя насилие пошло на убыль с пика нигерийских мятежей, начавшихся с восстания Боко Харам в 2009 году, аналитики предупреждают о возможном росте атак с 2025 года, особенно в сельских районах, находящихся вне контроля правительства.
Нигерийский писатель и госслужащий Гимба Каканда заявил Al Jazeera, что расширение территории, на которой действуют эти группы, имеет значение, поскольку "повстанчество поддерживается не только идеологией, но и местностью, путями снабжения, местной экономикой и способностью перемещать людей и материалы через пространства, где государство слабо или отсутствует". Он добавил: "Насилие на севере Нигерии поддерживается сочетанием доктринального экстремизма, хронической бедности, исключения из образования и государства, чье присутствие часто слишком ограничено, чтобы внушать доверие в общинах, где вооруженные группы ищут рекрутов."