Armiya bayonotiga ko‘ra, shahar RSF va uning ittifoqchisi Sudan Xalq Ozodlik Harakati-Shimol (SPLM-N) qo‘shinlaridan tozalandi. Janglar davomida RSFga katta talofat yetkazilgan.
Moviy Nil shtati geografik jihatdan markaziy Sudanga kirish eshigi vazifasini o‘taydi. Bu hududni nazorat qilgan tomon mamlakatning markaziy mintaqalariga o‘tish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Shuningdek, shtat Efiopiya bilan chegaradosh bo‘lib, Sudan hukumati RSFni Efiopiya va Birlashgan Arab Amirliklari tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotganlikda ayblaydi.
Sudan Tribune nashriga ko‘ra, Xor Hasanning qaytarilishi armiyaning Efiopiya chegarasidagi Kurmuk shahrini egallash strategiyasining bir qismidir. Kurmuk chegara savdosi uchun muhim yo‘lak bo‘lib, Al-Roseires to‘g‘oni kabi infratuzilma ob’ektlariga kirish imkonini beradi.
Urush 2023-yil aprel oyida ikki raqib harbiy rahbar – milliy armiya rahbari Abdel Fattah al-Burhan va RSF qo‘mondoni Mohamed Hamdan Dagalo o‘rtasidagi hokimiyat kurashi natijasida boshlangan. Shu vaqt ichida 150 mingdan ortiq kishi halok bo‘lgan, 12 milliondan ziyod odam o‘z uyini tark etgan.

Суданская армия объявила о взятии под контроль города Хор-Хасан на юго-востоке штата Голубой Нил, который стал ключевым очагом гражданской войны с Силами быстрой поддержки (RSF), продолжающейся более трех лет.
В заявлении армии от пятницы говорится, что город был освобожден от RSF и их союзника — Народно-освободительного движения Судана-Север (SPLM-N). Сообщается о значительных потерях противника в живой силе и технике.
Штат Голубой Нил имеет стратегическое значение из-за своего географического положения: он служит воротами в центральный Судан, и контроль над ним дает возможность продвигаться вглубь страны. Кроме того, штат граничит с Эфиопией, которую суданское правительство обвиняет в поддержке RSF наряду с Объединенными Арабскими Эмиратами. Обе страны отрицают эти обвинения.
По данным Sudan Tribune, захват Хор-Хасана является частью армейской стратегии по возвращению города Курмук у границы с Эфиопией. Курмук служит важным коридором для трансграничной торговли и обеспечивает доступ к ключевой инфраструктуре, включая плотину Ар-Росейрес.
Война в Судане началась в апреле 2023 года из-за борьбы за власть между двумя соперничающими военными лидерами: главой национальной армии Абдель Фаттахом аль-Бурханом и командующим RSF Мохамедом Хамданом Дагало. С тех пор более 150 000 человек погибли, более 12 миллионов стали перемещенными лицами.