Buyuk Britaniya sobiq sog‘liqni saqlash vaziri Wes Streeting, bu hafta hukumatdan iste’foga chiqqanidan so‘ng, Bosh vazir Keir Starmer o‘rniga da’vogarlik qilishini e’lon qildi. Streeting bu haqda shanba kuni Londondagi tadbirda ma’lum qildi.
Starmer hukumati tanazzul yoqasida, chunki uning Leyboristlar partiyasi mahalliy saylovlarda mag‘lubiyatga uchradi. Starmer tanqidlarga qaramay, iste’foga chiqishni rad etmoqda, biroq uning o‘rniga rahbar tanlash jarayoni muqarrar ko‘rinmoqda.
Streeting Progress guruhi yig‘ilishida Starmer hukumatini “ko‘p sohalarda tayyorgarliksiz va aniq yo‘nalishsiz” deb tanqid qildi. U, shuningdek, Buyuk Manchester meri Andy Burnhamni Starmer o‘rniga eng kuchli nomzod sifatida qo‘llab-quvvatladi.
Starmerning hukmronligi Jeffrey Epstein bilan bog‘liq Peter Mandelsonning AQSh elchisi etib tayinlanishi va ichki siyosatdagi sust o‘zgarishlar tufayli bahslarga boy bo‘ldi. 80 dan ortiq deputat uning iste’fosini talab qilmoqda.
Leyborist deputati Josh Simons Makerfield saylov okrugidagi o‘rnini bo‘shatib, Burnhamga yo‘l ochdi. Agar Burnham parlamentga saylansa, Starmerga qarshi rahbarlik uchun kurashni boshlash uchun 81 deputat qo‘llab-quvvatlashi kerak.

Бывший министр здравоохранения Великобритании Уэс Стритинг, ушедший в отставку на этой неделе, заявил, что будет баллотироваться на пост премьер-министра вместо Кира Стармера. Об этом он сообщил в субботу на мероприятии в Лондоне.
Правительство Стармера находится на грани краха после того, как его Лейбористская партия потерпела сокрушительное поражение на местных выборах. Несмотря на критику, Стармер отказывается уходить, но смена лидера в партии считается неизбежной.
На встрече группы Progress Стритинг раскритиковал правительство Стармера, заявив, что оно «недостаточно подготовлено во многих областях и лишено четкого видения». Он также поддержал мэра Большого Манчестера Энди Бернема как наиболее сильного кандидата на замену Стармеру.
Правление Стармера было омрачено скандалами, включая назначение Питера Мандельсона, связанного с Джеффри Эпштейном, послом в США, а также медленными внутренними реформами. Более 80 депутатов призвали его уйти в отставку.
Депутат-лейборист Джош Саймонс освободил свое место в округе Мейкерфилд, чтобы Бернем мог баллотироваться в парламент. Если Бернем будет избран, ему потребуется поддержка 81 депутата для вызова Стармеру.