Falastin Prezidenti Mahmud Abbos Ramallohdagi prezident qarorgohida bo‘lib o‘tgan Fath harakatining ichki rahbarlik saylovlarida ovoz berdi.
Saylovlar shanba kuni Ahmad Shuqayriy zalida harakatning Markaziy Qo‘mitasi va Inqilobiy Kengashi a’zolarini saylash uchun o‘tkazildi.
Ovoz berishdan so‘ng, Abbos demokratik jarayonning muvaffaqiyatini ta’minlashga chaqirdi va bu harakatning birligi hamda rahbarlik institutlarini yangilashga sodiqligini aks ettirishini ta’kidladi, deya xabar berdi Wafa agentligi.
Qurultoy Fathning eng yuqori qaror qabul qiluvchi organi hisoblanadi. Davom etayotgan saylovlar Falastin tarixidagi eng keskin davrlardan birida, Isroilning genotsid urushi fonida o‘tkazilmoqda.
Sakkizinchi qurultoy dastlab 2021 yilda o‘tkazilishi kerak edi, biroq besh yilga kechiktirildi. Oldingi, yettinchi qurultoy 2016 yilda bo‘lib o‘tgan.
Taxminan 2,580 a’zo to‘rt joyda – Ramalloh, G‘azo, Qohira va Bayrutda ishtirok etmoqda, bu harakatning geografik parchalanishini yengish uchun qilingan.
“Bu yil demokratiya yili. Biz Fath yoshlari uchun muhim konferensiya o‘tkazdik, undan keyin aprel oyida mahalliy saylovlar bo‘ldi”, dedi Abbos.
“Bugun Fathning Sakkizinchi Konferensiyasi, va biz noyabr oyida Milliy Kengash saylovlariga, shuningdek, konstitutsiya loyihasi, siyosiy partiyalar qonuni va umumiy saylov qonunlaridan boshlab umumiy va prezidentlik saylovlariga tayyorgarlik ko‘rmoqdamiz”, deb davom etdi 90 yoshli rahbar.
Fathning Sakkizinchi Bosh Konferensiyasi natijalari shanba kuni mahalliy vaqt bilan kechqurun e’lon qilinishi rejalashtirilgan.
Kim Abbosning vorisi bo‘lishi masalasi konferensiya ustida katta muammo bo‘lib turibdi. Tahlilchilar qurultoyni demokratik mexanizmlarni zaiflashtirish va sodiq a’zolar doirasini asosiy lavozimlarga o‘rnatish harakati deb baholamoqda.
Hafta boshida, faxriy rahbar Falastin hududlarining o‘n yilliklar davom etgan Isroil ishg‘oli haqida gapirib, “o‘z vatanimiz tuprog‘idagi yig‘ilish demokratik yo‘lda davom etish qat’iyatimizni tasdiqlaydi”, dedi.
Payshanba kuni kechqurun Abbos bir ovozdan Fath harakati rahbari etib qayta saylandi.
Fath rahbariyati sodiqlikni demokratik munozaradan ustun qo‘ygani, qurultoyga 2,500 dan ortiq a’zoni, ularning aksariyati Falastin Ma’muriyati xavfsizlik va fuqarolik xizmatlaridagi yuqori lavozimli amaldorlarni “to‘ldirish” orqali tanqid qilinmoqda.

Президент Палестины Махмуд Аббас проголосовал на внутренних выборах руководства движения ФАТХ, проходящих в президентской резиденции в Рамалле.
Выборы членов Центрального комитета и Революционного совета движения состоялись в субботу в зале Ахмада Шукайри.
После голосования Аббас призвал обеспечить успех демократического процесса, который, по его словам, отразит единство движения и его приверженность обновлению руководящих институтов, сообщает агентство Wafa.
Конгресс является высшим органом принятия решений ФАТХ. Текущие выборы проходят в один из самых напряженных периодов в истории Палестины на фоне геноцидной войны Израиля.
Восьмой конгресс первоначально планировался на 2021 год, но был отложен на пять лет. Предыдущий, седьмой конгресс, состоялся в 2016 году.
Около 2580 членов участвуют в четырех местах – Рамалла, Газа, Каир и Бейрут – чтобы преодолеть географическую фрагментацию движения.
«Этот год – год демократии. Мы провели важную конференцию молодежи ФАТХ, затем местные выборы в апреле», – заявил Аббас.
«Сегодня – Восьмая конференция ФАТХ, и мы готовимся к выборам Национального совета в ноябре, а также к всеобщим и президентским выборам, начиная с разработки конституции, закона о политических партиях и закона о выборах», – продолжил 90-летний лидер.
Результаты Восьмой генеральной конференции ФАТХ планируется объявить в субботу вечером по местному времени.
Вопрос о том, кто в конечном итоге сменит Аббаса, нависает над конференцией. Аналитики рассматривают конгресс как шаг по ослаблению демократических механизмов и установлению круга лоялистов на ключевых позициях для управления переходом.
Ранее на неделе ветеран-лидер отметил десятилетия израильской оккупации палестинских территорий, заявив, что «собрание на нашей родной земле подтверждает нашу решимость продолжать демократический путь».
В четверг вечером Аббас был единогласно переизбран лидером движения ФАТХ.
Руководство ФАТХ критикуют за предпочтение лояльности демократическим дебатам путем «заполнения» конгресса более чем 2500 членами, многие из которых являются высокопоставленными чиновниками служб безопасности и гражданских служб Палестинской администрации.