Qo'shni Ugandada ham bir o'lim holati qayd etilgan. Bu kasallikning boshqa mamlakatlarga tarqalishi mumkinligidan xavotir uyg'otmoqda.
Sog'liqni saqlash vaziri Samuel-Roger Kamba Bundibugyo shtammiga qarshi vaktsina va maxsus davolash yo'qligini ta'kidladi. Ushbu shtammning o'lim darajasi 50 foizga yetishi mumkin.
Epidemiyaning manbai Ituri provinsiyasida joylashgan bo'lib, u Uganda va Janubiy Sudan bilan chegaradosh. Birinchi bemor 24 aprelda Bunia shahridagi tibbiy muassasaga murojaat qilgan hamshira bo'lgan.
Kasallik uchta sog'liqni saqlash zonasida tasdiqlangan: Bunia, Rvampara va Mongvalu. 13 ta qon namunasidan 8 tasi Bundibugyo shtammi uchun ijobiy chiqqan.
Afrika Kasalliklarni Nazorat Qilish va Oldini Olish Markazi (Africa CDC) epidemiyaning tez tarqalishi mumkinligidan xavotirda. Bunga Ituri shaharlarining yuqori aholi zichligi va chegaradosh mamlakatlar bilan chambarchas bog'liqlik sabab qilib ko'rsatilmoqda.
Chegara oldi mintaqalarida yuqori darajadagi sayohatlar va logistika muammolari vaziyatni yanada og'irlashtirmoqda. Chegara bilmas tabiblar (MSF) va Xalqaro Qizil Xoch va Qizil Yarim Oy Jamiyatlari Federatsiyasi (IFRC) kabi tibbiy yordam guruhlari epidemiyaga qarshi kurashmoqda.
MSF favqulodda dastur menejeri Trish Nyuport: "Qisqa vaqt ichida ko'rayotgan holatlar va o'limlar soni, bir nechta sog'liqni saqlash zonalariga va hatto chegaraga tarqalishi juda tashvishli", dedi.
IFRC bosh kotibi Jagan Chapagain: "Rivojlanayotgan epidemiologik vaziyat va chegaralararo tarqalish xavfi o'z vaqtida, muvofiqlashtirilgan va barqaror harakatlar zarurligini ta'kidlaydi. Jamoalar bilan muloqot qilish va ishonchni shakllantirish odamlarning erta yordam so'rashiga va epidemiyani to'xtatishga yordam beradi", dedi.
Ebola birinchi marta 1976 yilda aniqlangan. Uchta shtamm Afrikadagi epidemiyalarning asosiy qismini tashkil qiladi, ammo faqat Zaire shtammi uchun vaktsina mavjud. Davolashsiz, 90 foizgacha holat o'lim bilan tugashi mumkin.
Hozirgi epidemiyaga sabab bo'lgan Bundibugyo shtammi 2006 yilgacha aniqlanmagan. Afrikada 50 yil ichida o'n minglab odamlar Ebola yuqtirgan, taxminan 15 000 kishi vafot etgan.

По меньшей мере 80 смертей зарегистрировано в Демократической Республике Конго (ДРК) в результате новой вспышки Эболы. Министерство здравоохранения сообщает о почти 250 подозрительных случаях на востоке страны.
Один смертельный случай также зафиксирован в соседней Уганде, что вызывает опасения по поводу распространения болезни на соседние страны.
Министр здравоохранения Самуэль-Роджер Камба заявил, что против штамма Бундибугьо нет вакцины и специфического лечения. Летальность этого штамма может достигать 50%.
Вспышка была подтверждена в пятницу в северо-восточной провинции Итури, граничащей с Угандой и Южным Суданом. Первым пациентом, предположительно, была медсестра, обратившаяся в медучреждение в Буниа 24 апреля.
Заболевание подтверждено в трех здравоохранительных зонах: Буниа, Рвампара и Монгвалу. Из 13 образцов крови 8 дали положительный результат на штамм Бундибугьо.
Африканский центр по контролю и профилактике заболеваний (Africa CDC) выразил обеспокоенность быстрым распространением вспышки из-за высокой плотности населения в городах Итури и близости к границам.
Высокий объем трансграничных поездок и логистические проблемы также затрудняют сдерживание. Медицинские группы, включая "Врачей без границ" (MSF) и Международную федерацию обществ Красного Креста и Красного Полумесяца (IFRC), реагируют на вспышку.
Руководитель программы MSF Триш Ньюпорт: "Количество случаев и смертей за такой короткий промежуток времени в сочетании с распространением по нескольким зонам и через границу вызывает крайнюю обеспокоенность".
Генеральный секретарь IFRC Джаган Чапагайн: "Развивающаяся эпидемиологическая ситуация и риск трансграничного распространения подчеркивают необходимость своевременных, скоординированных и устойчивых действий. Взаимодействие с сообществами и укрепление доверия необходимы для раннего обращения за помощью и остановки эпидемии".
Эбола впервые выявлена в 1976 году. Три штамма ответственны за большинство вспышек в Африке, но вакцина существует только для штамма Заир. Без лечения до 90% случаев могут быть смертельными.
Штамм Бундибугьо, вызвавший нынешнюю вспышку, был идентифицирован только в 2006 году. За 50 лет десятки тысяч людей в Африке заразились Эболой, около 15 000 умерли.