Silina o‘tgan hafta mudofaa vaziri Andris Sprudsni ishdan bo‘shatgan edi. Sabab – ikki Ukraina dronining Rossiyadan Latviya hududiga kirib, neft omborida portlashi bo‘lgan. Voqea NATOning Boltiqbo‘yi davlatlarida tez-tez takrorlanayotgani qayd etilgan.
Silina isteʼfoga chiqishiga qaramay, kurashni davom ettirishini aytdi. U 2023-yildan beri bosh vazir edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, dron hodisalari mudofaa sektori rahbariyati xavfsiz osmonni taʼminlay olmaganini ko‘rsatdi.
Prezident Rinkevics parlamentdagi barcha partiyalar vakillari bilan uchrashgandan so‘ng Kulbergsni tanladi. Agar parlament maʼqullasa, Kulbergs 3-oktabrda bo‘ladigan parlament saylovlarigacha mamlakatni boshqaradi.
Kulbergs “kengaytirilgan koalitsiya” tuzishga umid qilayotganini bildirdi. Unga hukumatni shakllantirish uchun 10 kun berilgan.
Eslatib o‘tamiz, 7-may kuni ikki Ukraina dronidan biri Latviyaning sharqidagi benzin omboriga qulab, yong‘in keltirib chiqargan edi. Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy Latviyaga havo hujumidan mudofaa tizimini kuchaytirish uchun mutaxassislar yuborishini maʼlum qildi.

Президент Латвии Эдгарс Ринкевич поддержал кандидатуру депутата оппозиции Андриса Кульбергса на пост премьер-министра после отставки Эвики Силины. Силина ушла в отставку из-за инцидента с украинскими беспилотниками.
На прошлых выходных Силина уволила министра обороны Андриса Спрудса после того, как два украинских дрона залетели в Латвию из России и взорвались на нефтехранилище. Это лишь последний из серии подобных инцидентов в странах Балтии, входящих в НАТО.
Силина заявила, что инциденты с дронами «ясно показали, что политическое руководство оборонного сектора не выполнило обещание безопасного неба над нашей страной». После ухода партии «Прогрессивные» из коалиции правительство потеряло большинство, и Силина объявила об отставке.
Президент Ринкевич остановил выбор на Кульбергсе после встреч с представителями всех парламентских партий. Если парламент одобрит его кандидатуру, Кульбергс будет управлять страной до парламентских выборов 3 октября.
Кульбергс надеется создать «расширенную коалицию». Президент дал ему 10 дней на формирование правительства. Ранее, 7 мая, один из украинских дронов упал на бензохранилище на востоке Латвии, вызвав пожар. Президент Украины Владимир Зеленский пообещал направить экспертов для усиления ПВО Латвии.