Dunyodagi eng yirik jonli musiqa tanlovi bo'lgan Eurovision qo'shiq tanlovi finali Vena shahrida bo'lib o'tdi. Bu yilgi tadbir Isroilning ishtiroki sababli besh davlat tomonidan boykot qilindi.
Ispaniya, Irlandiya, Niderlandiya, Islandiya va Sloveniya Isroilning ishtirokiga norozilik bildirib, tanlovdan chiqib ketdi. Ispaniya Bosh vaziri Pedro Sanches o'zining X sahifasida: "Biz Venada bo'lmaymiz, ammo tarixning to'g'ri tomonida ekanligimizga ishonamiz", deb yozdi.
Tanlov odatda yorqin va quvnoq pop chiqishlari bilan mashhur bo'lsa-da, so'nggi yillarda Isroilning G'azodagi harbiy harakatlari tufayli bahs-munozaralar markaziga aylandi. Urush 2023-yil 7-oktabrda Hamas boshchiligidagi hujumga javoban boshlangan bo'lib, unda Isroilda 1200 kishi halok bo'lgan, G'azo sektorida esa 70 000 dan ortiq falastinlik hayotdan ko'z yumgan.
Boykot tufayli bu yilgi tanlovda atigi 35 ta qo'shiq ishtirok etdi, bu 2003 yildan beri eng past ko'rsatkichdir. Finalda faqat 25 ta ijrochi chiqish qiladi. Televideniye tomoshabinlari soni o'tgan yilgi 166 milliondan kam bo'lishi kutilmoqda.
Isroil boykotni qoralab, o'ziga qarshi global tuhmat kampaniyasi olib borilayotganini da'vo qildi. Eurovision direktori Martin Green tanlov oldidan "Hozir qiyin davrlarni boshdan kechirmoqdamiz", dedi.
Eng kuchli favoritlar Finlyandiyalik skripkachi Linda Lampenius va qo'shiqchi Pete Parkkonen dueti bo'lib, ular "Liekinheitin" (Olov otish moslamasi) qo'shig'i bilan chiqish qilmoqda. Avstraliyalik Delta Goodrem ham "Eclipse" qo'shig'i bilan g'oliblikka da'vogar.
Finaldan bir necha soat oldin Venada yuzlab odamlar "Ozod Falastin" va "Eurovisionni boykot qiling" shiorlari ostida namoyish o'tkazdi. Falastin elchisi Saloh Abdel Shafi Isroilning ishtirokini "san'at, madaniyat, musiqa va insoniyatga haqorat" deb atadi.

В Вене в субботу вечером состоялся финал песенного конкурса «Евровидение», крупнейшего в мире музыкального шоу, который вновь был омрачен протестами и бойкотом из-за участия Израиля.
Пять стран — Испания, Ирландия, Нидерланды, Исландия и Словения — отказались от участия в знак протеста против присутствия Израиля. Премьер-министр Испании Педро Санчес написал в X: «Нас не будет в Вене, но мы убеждены, что находимся на правильной стороне истории».
Конкурс, обычно представляющий собой яркое поп-шоу, в последние годы омрачен спором вокруг военной операции Израиля в Газе. Война, начавшаяся в ответ на атаку ХАМАС 7 октября 2023 года, унесла жизни около 1200 человек в Израиле и более 70 000 палестинцев в секторе Газа.
Из-за бойкота в этом году в конкурсе участвуют всего 35 песен — наименьшее количество с 2003 года. В финале выступят только 25 исполнителей. Ожидается, что телеаудитория будет ниже прошлогодних 166 миллионов человек.
Израиль осудил бойкот, заявив, что стал жертвой глобальной клеветнической кампании. Директор «Евровидения» Мартин Грин перед началом финала признал: «Мы переживаем непростые времена».
Главными фаворитами считаются финский дуэт скрипачки Линды Лампениус и певца Пете Паркконена с песней «Liekinheitin» («Огнемет»). Австралийская певица Дельта Гудрем также претендует на победу с композицией «Eclipse».
За несколько часов до финала сотни людей прошли маршем по Вене с криками «Свободу Палестине» и «Бойкот Евровидению» при усиленном присутствии полиции. Посол Палестины Салах Абдель Шафи назвал участие Израиля «оскорблением искусства, культуры, музыки и человечества».