Hindistonning Tata Electronics kompaniyasi Gollandiyaning ASML texnologiya giganti bilan mamlakat g'arbida yirik yarimo'tkazgich zavodi qurish bo'yicha shartnoma imzoladi. Bu kelishuv Bosh vazir Narendra Modining Yevropa safari davomida Gollandiyaga tashrifi chog'ida e'lon qilindi.
Shanba kuni e'lon qilingan kelishuv Tata kompaniyasining Gujarat shtatidagi Dholera shahrida joylashgan yarimo'tkazgich zavodini rivojlantirishni qo'llab-quvvatlaydi. Gujarat Modi vatani hisoblanadi.
Bozor qiymati bo'yicha Yevropaning eng yirik texnologiya kompaniyasi bo'lgan ASML mobil telefonlardan tortib avtomobillargacha bo'lgan mahsulotlarda ishlatiladigan yuqori sifatli mikrosxemalarni ishlab chiqarish uchun foydalaniladigan ilg'or litografiya mashinalarini ishlab chiqaradi.
Gollandiya kompaniyasi zavodda ishlab chiqarishni "yo'lga qo'yish va kengaytirish"ga yordam berish uchun o'zining eng zamonaviy chip ishlab chiqarish asboblarini yetkazib berishni va'da qildi.
Tata Electronics zavodga 11 milliard dollar sarmoya kiritishni rejalashtirmoqda. Ushbu zavod sun'iy intellekt, avtomobil sanoati va boshqa sohalar uchun chiplar ishlab chiqarishi kutilmoqda.
ASML bosh direktori Kristof Fukening so'zlariga ko'ra, kompaniya Hindistonning rivojlanayotgan yarimo'tkazgich sanoatida "ko'plab jozibador imkoniyatlar"ni ko'rmoqda. "Biz mintaqada uzoq muddatli hamkorlik o'rnatishga sodiqmiz", dedi Fuke bayonotida.
Kelishuv Hindiston va Gollandiya o'rtasidagi iqtisodiy aloqalarni chuqurlashtirish, Nyu-Dehli ishlab chiqarishni rivojlantirish va ish o'rinlarini yaratish uchun xorijiy texnologiya va sarmoyalarni jalb qilishga intilayotgan bir paytda amalga oshirildi.
Yevropa Ittifoqi Hindistonni dunyodagi eng gavjum davlat va eng tez rivojlanayotgan iqtisodiyotlardan biri sifatida asosiy kelajak bozori sifatida ko'rmoqda.
Tashrif davomida Modi Gollandiya Bosh vaziri Rob Jetten bilan muzokaralar olib bordi va qirol Villem-Aleksandr bilan uchrashdi.
"Bosh vazir Rob Jetten bilan suhbatlarimiz keng qamrovli bo'lib, turli mavzularni o'z ichiga oldi", deb yozdi Modi X ijtimoiy tarmog'ida. "Ulardan biri mudofaa va xavfsizlik edi. Men mudofaa sanoati bo'yicha imkon qadar tezroq harakat rejasini ishlab chiqish imkoniyati haqida gapirdim. Biz kosmik sayohatlar, dengiz tizimlari va dengiz xavfsizligi kabi sohalarda ham hamkorlik qilishimiz mumkin."
Modi, shuningdek, Hindiston diasporasi vakillariga murojaat qildi va Leyden universiteti tomonidan Hindistonga qaytarilayotgan asrlik Chola mis plitalarini ko'zdan kechirishi kutilmoqda.
Hindiston va Gollandiya rasmiylari, shuningdek, Gollandiyadagi hindistonlik talabalar va ishchilar uchun moslashuvchan viza tartibini muhokama qilmoqda.
Modi keyingi safarida Shvetsiyaga Bosh vazir Ulf Kristersson bilan savdo, innovatsiyalar va yashil texnologiyalar sohasidagi hamkorlikka qaratilgan muzokaralar olib borish uchun boradi. Bu tashrif 2018-yilda birinchi Hindiston-Nordik sammitida qatnashganidan keyin ikkinchi marta amalga oshirilmoqda.

Индийская компания Tata Electronics подписала соглашение с нидерландским технологическим гигантом ASML о строительстве крупного завода по производству полупроводников на западе Индии. Сделка была объявлена в субботу во время визита премьер-министра Нарендры Моди в Нидерланды в рамках его европейского турне.
Соглашение будет способствовать развитию полупроводникового предприятия Tata в Дхолере, штат Гуджарат – родном штате Моди.
ASML, крупнейшая технологическая компания Европы по рыночной стоимости, производит передовые литографические машины, используемые для создания высококлассных микрочипов, которые применяются в продуктах от мобильных телефонов до автомобилей.
Нидерландская компания заявила, что поможет «создать и нарастить» производство на заводе, поставляя свои передовые инструменты для производства чипов.
Tata Electronics планирует инвестировать 11 миллиардов долларов в предприятие, которое, как ожидается, будет производить чипы для искусственного интеллекта, автомобильной промышленности и других секторов.
Генеральный директор ASML Кристоф Фуке заявил, что компания видит «много привлекательных возможностей» в растущей полупроводниковой промышленности Индии. «Мы стремимся к установлению долгосрочных партнерских отношений в регионе», – сказал Фуке в заявлении.
Сделка заключается в то время, как Индия и Нидерланды углубляют экономические связи, а Нью-Дели стремится привлечь иностранные технологии и инвестиции для развития производства и создания рабочих мест.
Европейский союз все чаще рассматривает Индию – самую густонаселенную страну мира и одну из самых быстрорастущих экономик – как ключевой будущий рынок.
Во время визита Моди провел переговоры с премьер-министром Нидерландов Робом Йеттеном и встретился с королем Виллемом-Александром.
«Мои беседы с премьер-министром Робом Йеттеном были обширными и охватили широкий круг тем», – написал Моди в X. «Одной из них была оборона и безопасность. Я говорил о возможности как можно скорее разработать план действий для оборонной промышленности. Мы также можем сотрудничать в таких секторах, как космические путешествия, морские системы и морская безопасность».
Моди также обратился к представителям индийской диаспоры и, как ожидается, осмотрит многовековые медные пластины Чола, которые возвращаются в Индию Лейденским университетом.
Индийские и нидерландские чиновники также обсуждают более гибкий визовый режим для индийских студентов и работников в Нидерландах.
Затем Моди отправится в Швецию для переговоров с премьер-министром Ульфом Кристерссоном, которые будут сосредоточены на сотрудничестве в области торговли, инноваций и зеленых технологий. Этот визит станет его второй поездкой в страну после участия в первом индийско-скандинавском саммите в 2018 году.