1992 yilda AQShning nufuzli evangelist jurnali Christianity Today muqovasida xristian sionizmi – barcha yahudiylarning Falastinga ko‘chib kelishi Iso Masihning qaytishini tezlashtiradi, degan teologik-siyosiy harakatga bag‘ishlangan maqola chop etildi. Maqolada harakat qo‘llab-quvvatlashning pasayishi haqida ogohlantirilgan edi.
Ammo keyingi o‘n yilliklarda xristian sionizmi gullab-yashnadi. Taxminlarga ko‘ra, uning o‘n millionlab izdoshlari bor, asosan AQShning janubi-sharqiy va janubiy-markaziy hududlarida, “Bibliya kamari” deb ataladigan joylarda. Bu harakat AQShning Isroilga so‘zsiz qo‘llab-quvvatlashini o‘ng qanot bazasi orasida mustahkamlashda muhim rol o‘ynadi.
2025 yil noyabr oyida Jacobin jurnali xristian sionizmining “oxirzamonini” e’lon qildi. Bu Isroilning G‘azodagi genotsid urushi fonida sodir bo‘ldi, unda 72 000 dan ortiq falastinlik, jumladan 38 000 ayol va bolalar halok bo‘ldi. Urush evangelistlar bazasida bo‘linishga olib keldi.
Ammo jamoatchilik qo‘llab-quvvatlashi kamaygan bo‘lsa-da, xristian sionistlari AQSh hokimiyat tuzilmasida katta ta’sirga ega. Masalan, Christians United for Israel (CUFI) tashkilotining lobbi bo‘limi 2024 yilda Vashingtonda lobbichilik uchun 670 000 dollardan ko‘proq mablag‘ sarfladi va Isroilga milliardlab dollar ajratilishini ta’minladi.
Mutaxassislarning fikricha, yosh evangelistlar orasida Isroilni qo‘llab-quvvatlash kamaymoqda. 2021 yilgi so‘rovnomada 30 yoshgacha bo‘lgan evangelistlarning atigi 33,6 foizi Isroilni qo‘llab-quvvatlagan. Bu premillenializmga bo‘lgan e’tiqodning pasayishi bilan bog‘liq – 2011 yilda evangelistlarning 65 foizi bu ta’limotga ishongan bo‘lsa, 2021 yilda atigi 21 foiz.

В марте 1992 года журнал Christianity Today, влиятельное евангелическое издание в США, опубликовал статью о христианском сионизме – теологическом и политическом движении, которое считает, что все евреи должны иммигрировать в Палестину, чтобы спровоцировать возвращение Иисуса Христа. Статья предупреждала о «снижении» поддержки движения.
Однако в последующие три десятилетия христианский сионизм процветал. По оценкам, у него десятки миллионов последователей, в основном на юго-востоке и юге центральной части США, известных как «Библейский пояс». Движение сыграло ключевую роль в установлении безоговорочной поддержки Израиля среди правого электората.
В ноябре 2025 года левый журнал Jacobin предсказал «конец времен для христианского сионизма» на фоне геноцидной войны Израиля в Газе, в результате которой погибло более 72 000 палестинцев, включая 38 000 женщин и детей. Война вызвала раскол среди евангелистов.
Несмотря на снижение общественной поддержки, христианские сионисты сохраняют значительное влияние благодаря финансовым ресурсам. Например, лоббистское крыло Christians United for Israel (CUFI) потратило более 670 000 долларов на лоббирование в Вашингтоне и обеспечило миллиардное финансирование Израиля.
Опросы показывают снижение поддержки Израиля среди молодых евангелистов. В 2021 году только 33,6% евангелистов младше 30 лет поддерживали Израиль. Это связано с упадком веры в премилленаризм – лишь 21% респондентов придерживались этого учения в 2021 году против 65% в 2011 году.
Финансовая мощь христианских сионистских организаций огромна. Расследование Al Jazeera показало, что совокупный годовой доход 36 организаций составляет 2,8 миллиарда долларов. Для сравнения, доход Национальной ассоциации риелторов в 2024 году составил 360 миллионов долларов.
Эксперты считают, что в краткосрочной перспективе упадок маловероятен, но долгосрочные тенденции, такие как изменение теологических взглядов и восприятие Израиля через призму социальной справедливости среди молодежи, могут ослабить движение.