Chexiya Respublikasi, pivo ishlab chiqarish bo'yicha jahon chempioni, pivoga bo'lgan talabning keskin pasayishiga guvoh bo'lmoqda. 10 million aholiga ega bu mamlakatda pivo an'anaviy ravishda milliy ichimlik hisoblanadi, ammo yosh avlod kamroq ichishni afzal ko'rmoqda.
Chexiya Pivo va Solod Assotsiatsiyasi ma'lumotlariga ko'ra, 2025 yilda aholi jon boshiga pivo iste'moli 121 litrgacha tushib, tarixiy minimumga yetdi. Bu ko'rsatkich 2024 yilga nisbatan har bir chexiyalik 8 litr kam pivo ichganini anglatadi. Ommaviy axborot vositalari bu xabarni katta qiziqish bilan yoritdi, hatto bu mavzu Isroil va AQShning Eron bilan urushi haqidagi xabarlarni ham ortda qoldirdi.
Assotsiatsiya rahbari Tomas Slunechkoning ta'kidlashicha, chexiyaliklar so'nggi yillarda mo''tadil iste'mol va sog'lom turmush tarziga ko'proq e'tibor qaratmoqda. Odamlar pivoni pivoxonalarda emas, balki uyda ichishni afzal ko'rmoqda. 2025 yilda faqatgina sotilgan pivoning chorak qismi pivoxona va restoranlarda iste'mol qilingan.
Pivo ishlab chiqarish 4,3% ga kamayib, 2 milliard litrdan sal ko'proqni tashkil etdi. Eksport qilinadigan Germaniya kabi mamlakatlarda ham pivo iste'moli sezilarli darajada kamaygan.
Sog'liqni saqlash sohasi mutaxassislari va ba'zi siyosatchilar bu o'zgarishni ijobiy deb baholamoqda. Sobiq sog'liqni saqlash vaziri o'rinbosari Tom Filippning so'zlariga ko'ra, 20 yil oldin bir kishi 160 litr pivo ichgan bo'lsa, bugun 120 litr atrofida - bu sog'liq va xavfsizlik nuqtai nazaridan yaxshi yangilik.
Biroq, yoshlar orasida alkogol iste'moli hali ham yuqori bo'lib qolmoqda. 2024 yilgi Yevropa maktab tadqiqotiga ko'ra, 16 yoshli chexiyaliklarning 14 foizi muammolarni unutish uchun, 11 foizi esa depressiya holatida spirtli ichimliklarga murojaat qiladi. Shu bilan birga, yoshlar tobora ko'proq yangi tartibga solinmagan moddalarni iste'mol qilmoqda va ijtimoiy tarmoqlar hamda onlayn o'yinlarga berilmoqda.

Чешская Республика, мировой чемпион по потреблению пива, столкнулась с рекордным снижением его потребления. Молодое поколение пьет меньше, что беспокоит пивоваров, но радует экспертов в области здравоохранения.
Согласно данным Чешской ассоциации пива и солода, в 2025 году потребление пива на душу населения упало до исторического минимума в 121 литр. Общественный вещатель Český rozhlas отметил, что каждый чех выпил в прошлом году на восемь больших пив меньше, чем в 2024-м. Эта новость затмила даже сообщения о росте цен на топливо в связи с войной Израиля и США против Ирана.
Глава ассоциации Томаш Слунечко пояснил, что чехи все больше внимания уделяют умеренному потреблению и здоровому образу жизни. Люди все чаще пьют пиво вне пабов и ресторанов: в прошлом году лишь четверть проданного пива была выпита в заведениях. Ассоциация призвала правительство снизить НДС на разливное пиво, чтобы стимулировать потребление в пабах, где средняя цена пол-литра выросла до 50-60 крон (€2-2,50).
Производство пива в Чехии в 2025 году сократилось на 4,3% до чуть более 2 миллиардов литров. Потребление пива также значительно упало в странах-импортерах, таких как Германия.
Многие представители старшего поколения воспринимают это как упадок традиций, но врачи и политики приветствуют перемены. Бывший замминистра здравоохранения Том Филипп отметил, что 20 лет назад потребление составляло почти 160 литров на человека, а сейчас чуть более 120 — это хорошо для здоровья и безопасности.
Несмотря на снижение, потребление алкоголя среди молодежи остается высоким. Согласно опросу ESPAD 2024 года, 14% 16-летних чехов пьют, чтобы забыть о проблемах, а 11% — когда чувствуют депрессию. При этом молодежь все чаще употребляет новые нерегулируемые вещества и проводит время в соцсетях и онлайн-играх, что также вызывает беспокойство.