AQShning Aydaxo shtatidagi Mountain Home havo kuchlari bazasida o‘tkazilgan Gunfighter Skies aviashousining ikkinchi kunida ikkita amerikalik qiruvchi samolyot havoda to‘qnashdi.
Times Now News nashrining xabar berishicha, Super Hornet va Growler paluba samolyotlari to‘qnashgan. E’lon qilingan kadrlarda bir qiruvchi samolyot hiyla-nayrang bajarayotganda ikkinchisining ustiga chiqib, uning fyuzelyajining pastki qismiga tegib ketgani ko‘rinadi.
Shundan so‘ng uchuvchilar katapulta yordamida samolyotni tark etgan. Osmonda parashyutlar ochilgan, samolyotlar esa yerga qulab portlagan.
Baza hodisani tasdiqlab, hududga kirishni yopgan va tergov boshlagan. Qulash joyida favqulodda xizmatlar ishlamoqda.
Mart oyida Kolumbiyada aviahalokat yuz bergan edi. Hercules C-130 harbiy transport samolyoti uchish vaqtida qulab, o‘nlab odam halok bo‘lgan. Ular orasida armiya, havo kuchlari harbiy xizmatchilari va milliy politsiya xodimlari bor edi.

На базе ВВС Маунтин-Хоум в штате Айдахо во время второго дня авиашоу Gunfighter Skies произошло столкновение двух американских истребителей в воздухе.
Как сообщает издание Times Now News, столкнулись палубные самолеты Super Hornet и Growler. На опубликованных кадрах видно, как один истребитель выполнял трюк и залетел сверху на другой, коснувшись его нижней частью фюзеляжа.
Затем пилоты катапультировались. В небе раскрылись парашюты, а самолеты упали и взорвались.
База подтвердила инцидент, закрыла доступ на территорию и начала расследование. На месте падения работают экстренные службы.
В марте авиакатастрофа произошла в Колумбии. Военный транспортный самолет Hercules C-130 потерпел крушение в момент взлета. Десятки человек погибли, включая военнослужащих армии, ВВС и сотрудников национальной полиции.