Shimoliy Koreya yangi tahrirdagi konstitutsiyasida Janubiy Koreya bilan birlashish va umumiy milliy o‘zlikka oid barcha havolalarni olib tashladi. Hujjat endi Seulni «dushman davlat» sifatida belgilaydi.
O‘zgarishlar yetakchi Kim Chen In tomonidan mart oyida Oliy Xalq Majlisida e’lon qilingan edi. Bu Koreya urushi 1953-yilda sulh bilan to‘xtatilganidan beri texnik jihatdan urush holatida bo‘lgan ikki davlat munosabatlarida katta burilishdir.
Konstitutsiyaning 9-moddasida ilgari «milliy birlashishga intilish» qayd etilgan bo‘lsa, endi bu band butunlay chiqarildi. Shuningdek, «Birlashishning uch prinsipi» — mustaqillik, tinch birlashish va milliy birlik — haqidagi eslatmalar ham olib tashlandi.
Janubiy Koreya Birlashish vazirligi tomonidan 6-may kuni tarqatilgan yangi konstitutsiyada to‘rtta asosiy o‘zgarish bor: hududiy da’volarning qisqarishi, birlashish tilining olib tashlanishi, Kim Chen Inning yadro qurolidan foydalanish bo‘yicha eksklyuziv huquqining mustahkamlanishi va avvalgi rahbarlar Kim Ir Sen va Kim Chen Irga bag‘ishlangan bandlarning olib tashlanishi.
Mutaxassislarning fikricha, bu o‘zgarishlar Shimoliy Koreyaning Janubiy Koreyani mustaqil, dushman davlat sifatida qayta ta’riflash strategiyasining bir qismidir. Koreya Milliy Birlashish Institutining katta tadqiqotchisi Xon Min bu «ikki dushman davlat» doktrinasining rasmiy qabul qilinishi ekanligini ta’kidladi.
Asan Siyosat Tadqiqotlari Instituti vitse-prezidenti Cha Du Xyon bu doktrina nafaqat diplomatik ifoda, balki ichki boshqaruv va hokimiyatni saqlash bilan bog‘liq tarkibiy tanlov ekanligini aytdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Pyonxan Janubiy Koreyani tashqi dushman sifatida ko‘rsatib, ichki norozilikni bostirishga va rejim xavfsizligini mustahkamlashga intiladi.
Yangi hududiy band Harbiy Demarkatsiya Chizig‘ini (MDL) ikki davlat o‘rtasidagi chegara sifatida tan olish sifatida talqin qilinishi mumkin. Biroq, mutaxassislar Sariq dengizdagi bahsli Shimoliy Chegara Chizig‘i (NLL) bo‘yicha noaniqlik saqlanib qolganini va bu kelajakda dengiz mojarolariga olib kelishi mumkinligini ogohlantirmoqda.
Janubiy Koreya Milliy Razvedka Xizmatining sobiq direktori o‘rinbosari Xan Ki Bum konstitutsiyadagi o‘zgarishlar Kim Chen Inning yadro qurolidan foydalanish bo‘yicha eksklyuziv huquqini mustahkamlab, uning shaxsiy diktaturasini kuchaytirishini ta’kidladi.

Пересмотренная конституция Северной Кореи исключила упоминания об объединении с Южной Кореей и общей корейской национальной идентичности, официально определяя Сеул как «враждебное государство».
Изменения, о которых лидер Ким Чен Ын объявил на Верховном народном собрании в марте, представляют собой серьезный отход от прежней политики. Технически две Кореи остаются в состоянии войны с момента перемирия 1953 года, остановившего Корейскую войну.
Новая конституция, распространенная Министерством объединения Южной Кореи 6 мая, содержит четыре основных изменения: сокращение территориальных претензий, удаление языка объединения, закрепление исключительного права Ким Чен Ына на применение ядерного оружия и удаление упоминаний о достижениях его предшественников.
Статья 9 прежней конституции гласила, что Северная Корея будет «укреплять народное правительство в северной половине» и «стремиться к национальному объединению». Ссылки на «Три принципа национального объединения» — независимость, мирное объединение и национальное единство — также удалены.
По мнению экспертов, эти изменения являются частью стратегии Пхеньяна по переопределению Южной Кореи как отдельного, враждебного иностранного государства. Хон Мин, старший научный сотрудник государственного Корейского института национального объединения, назвал это формальным принятием доктрины «двух враждебных государств».
Ча Ду Хён, вице-президент Асанского института политических исследований, заявил, что доктрина «двух враждебных государств» — это не просто дипломатическое выражение, а структурный выбор, связанный с внутренним управлением и сохранением власти. По его словам, изображая Южную Корею внешним врагом, Пхеньян стремится сдерживать внутреннее инакомыслие и укреплять логику безопасности режима.
Новая территориальная статья может рассматриваться как де-факто признание Военно-демаркационной линии (ВДЛ) в качестве границы. Однако эксперты предупреждают, что неоднозначность в отношении Северной разграничительной линии (СРЛ) в Желтом море может дать Пхеньяну возможность для более агрессивных действий в будущих морских спорах.
Хан Ки Бум, бывший заместитель директора Национальной разведывательной службы Южной Кореи, отметил, что закрепление в конституции исключительного права Ким Чен Ына на применение ядерного оружия кодифицирует теорию двух враждебных государств и укрепляет его единоличную диктатуру.