Mutaxassislarning ogohlantirishicha, dunyo yuqumli kasalliklar avj olishiga nisbatan chidamliligini yo‘qotmoqda. Ayni paytda Kongo Demokratik Respublikasi va Uganda sog‘liqni saqlash idoralari Ebola epidemiyasini cheklash uchun kurashmoqda.
Global Tayyorgarlik Monitoring Kengashi (GPMB) tomonidan dushanba kuni e’lon qilingan hisobotda “yuqumli kasalliklar avj olishi tez-tez sodir bo‘layotgani sari ular yanada xavfli bo‘lib bormoqda” deyilgan. Hisobotda pandemiya xavfi tayyorgarlikka kiritilayotgan investitsiyalardan o‘zib ketayotgani va “dunyo hali ham sezilarli darajada xavfsiz bo‘lmagani” ta’kidlangan.
Iqlim inqirozi va qurolli mojarolar tufayli kasallik avj olish ehtimoli ortmoqda, geosiyosiy parchalanish va tijorat manfaatlari esa jamoaviy harakatlarga putur yetkazmoqda, deyiladi hisobotda.
GPMB 2018-yilda Jahon banki va Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) tomonidan G‘arbiy Afrikadagi birinchi yirik Ebola epidemiyasidan so‘ng va COVID-19 dan oldin tashkil etilgan ekspertlar guruhidir. Uning so‘nggi xulosalari kruiz kemasidagi hantavirus epidemiyasi va KDRda kamida 87 kishi Ebola tufayli vafot etganidan keyin xalqaro favqulodda holat e’lon qilingani fonida kelib chiqdi.
JSST rahbari Tedros Adanom Gebreyesus Jenevada bo‘lib o‘tayotgan Butunjahon sog‘liqni saqlash assambleyasining ochilishida ikki epidemiyani “bizning notinch dunyomizdagi eng so‘nggi inqirozlar” deb atadi.
JSSTning KDRdagi vakili Ann Ansiya Reuters agentligiga ma’lum qilishicha, Ebola epidemiyasiga qarshi kurashda poytaxt Kinshasadagi himoya vositalari zaxirasi tugagan va Keniyadagi ombordan qo‘shimcha yuklarni olib kelish uchun yuk samolyoti tayyorlanmoqda. Xalqaro Qutqaruv Qo‘mitasi va Chegara bilmas shifokorlar tashkilotlari epidemiyaga qarshi guruhlarni safarbar qilgan.
Jenevada Jorjtaun universitetining Global sog‘liq siyosati va siyosati markazi direktori professor Metyu Kavanaxning aytishicha, yordam qisqartirilishi dunyoni “juda xavfli patogenga qarshi quvib yetish” holatida qoldirgan bo‘lishi mumkin. Uning so‘zlariga ko‘ra, dastlabki testlar noto‘g‘ri Ebola shtammini qidirgani sababli noto‘g‘ri salbiy natijalar olingan va javob berish vaqti yo‘qotilgan.
GPMB hisobotida yangi texnologiyalar, jumladan mRNK kabi yangi vaktsina platformalari “misli ko‘rilmagan tezlikda rivojlangan” va pandemiyaga tayyorgarlik va javob choralariga milliardlab dollar sarflangan, ammo vaktsina, test va davolash vositalaridan adolatli foydalanishni ta’minlash kabi chora-tadbirlarda dunyo “orqaga ketayotgani” qayd etilgan.
GPMB siyosiy rahbarlarni pandemiya xavfini kuzatish uchun doimiy, mustaqil monitoring mexanizmini yaratishga, vaktsina, diagnostika testlari va dori-darmonlardan adolatli foydalanishni ta’minlash uchun pandemiya kelishuvini yakunlashga va epidemiyalarga tayyorgarlik va tezkor javob choralarini moliyalashtirishga chaqirdi.

Эксперты предупреждают, что мир теряет устойчивость к вспышкам инфекционных заболеваний, в то время как органы здравоохранения Демократической Республики Конго и Уганды пытаются сдержать вспышку Эболы.
Глобальный совет по мониторингу готовности (GPMB) в опубликованном в понедельник докладе заявил, что «по мере того, как вспышки инфекционных заболеваний становятся более частыми, они становятся и более опасными», предупредив, что риск пандемии опережает инвестиции в готовность и «мир пока не стал значительно безопаснее».
Вспышки заболеваний становятся более вероятными из-за климатического кризиса и вооруженных конфликтов, а коллективные действия подрываются геополитической фрагментацией и коммерческими интересами, говорится в докладе.
GPMB – группа экспертов, созданная в 2018 году Всемирным банком и Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) после первой крупномасштабной вспышки Эболы в Западной Африке и до COVID-19. Последние выводы сделаны на фоне вспышки хантавируса на круизном лайнере и через день после объявления международной чрезвычайной ситуации в связи с не менее чем 87 смертями от Эболы в ДРК.
Глава ВОЗ Тедрос Аданом Гебрейесус назвал две вспышки «последними кризисами в нашем неспокойном мире» на открытии Всемирной ассамблеи здравоохранения в Женеве.
Представитель ВОЗ в ДРК Анн Ансия сообщила Reuters, что в ответ на вспышку Эболы организация опустошила запасы защитного оборудования в столице Киншасе и готовит грузовой самолет для доставки дополнительных припасов со склада в Кении. Международный комитет спасения и «Врачи без границ» заявили, что направили группы для реагирования на вспышку.
В Женеве профессор Мэттью Кавана, директор Центра глобальной политики и политики здравоохранения Джорджтаунского университета, заявил, что сокращение помощи могло сыграть роль в том, что мир «догоняет очень опасный патоген». По его словам, из-за того, что ранние тесты искали неправильный штамм Эболы, были получены ложные отрицательные результаты и потеряно время для реагирования.
В докладе GPMB отмечается, что новые технологии, включая новые вакцинные платформы, такие как мРНК, «продвинулись с беспрецедентной скоростью», и миллиарды долларов были вложены в подготовку к пандемии и реагирование, но мир «движется назад» в таких мерах, как обеспечение справедливого доступа к вакцинам, тестам и лечению.
GPMB призвал политических лидеров создать постоянный независимый механизм мониторинга для отслеживания риска пандемии, завершить пандемическое соглашение для обеспечения справедливого доступа к вакцинам, диагностическим тестам и лекарствам, а также обеспечить финансирование для готовности и немедленного реагирования на вспышки.