Birlashgan Millatlar Tashkiloti Isroilni G'azo sektorida "genotsid harakatlari"ning oldini olishga chaqirdi va Falastin hududi hamda bosib olingan G'arbiy Sohil bo'ylab "etnik tozalash" xavotirlarini bildirdi.
BMT Inson Huquqlari Bo'limi tomonidan dushanba kuni e'lon qilingan yangi hisobotda Isroil harbiy harakatlari 2025 yil mayigacha tekshirilib, xulosa qilinishicha, Isroil "xalqaro gumanitar huquqni jiddiy buzgan va bu ko'p hollarda urush jinoyatlari va boshqa vahshiy jinoyatlar sifatida baholanishi mumkin".
BMT va Genotsid Olimlari Xalqaro Assotsiatsiyasi kabi bir qancha tadqiqotlar Isroilning kichik anklavdagi urushi genotsid ekanligini aniqlagan. G'azo Sog'liqni Saqlash Vazirligi ma'lumotlariga ko'ra, deyarli 73 000 kishi halok bo'lgan.
Hisobotda aytilishicha, Isroil armiyasi "garovga olinganlar"ni qaytarishga intilgan va ba'zi hujumlar harbiy nishonlarga qaratilgan bo'lsa-da, ko'plab o'ldirishlar "noqonuniy" bo'lgan.
Isroil 2023 yil 7 oktyabrdagi Hamas va boshqa qurolli Falastin guruhlari tomonidan janubiy Isroilga qilingan hujumlardan so'ng urush boshlagan edi. O'sha hujumlarda 1200 ga yaqin kishi halok bo'lgan va 240 kishi asir olingan edi. Urush oktyabr oyida sulh bilan to'xtatilgan, ammo Isroil harbiylari qattiq xavfsizlik rejimini saqlab kelmoqda va so'nggi yetti oyda yana yuzlab odamlar halok bo'lgan.
Mojaro kuzatuvchilari Eron bilan o'tgan oy tuzilgan sulhdan keyin Isroilning G'azo sektorini bombardimon qilishi tezlashganini ogohlantirmoqda. G'arbiy Sohilda ko'chmanchilar va harbiylarning zo'ravon reydlari ham kuchaymoqda.
BMT hisobotida Isroilning "Falastin hayotining asoslarini buzish va bosib olingan hududlarning katta qismlarini anneksiya qilishni mustahkamlash" bo'yicha "muvofiqlashtirilgan va tezlashtirilgan amaliyoti" chuqur tashvishli tendentsiyani ifodalashi ta'kidlangan.
BMT Inson Huquqlari bo'yicha Oliy Komissari Volker Turk Isroilni "genotsid harakatlarining oldini olishga", ko'chirilgan falastinliklarning uylariga qaytishiga ruxsat berishga va "Falastin hududidagi noqonuniy mavjudligini tugatishga" chaqirdi.
Hisobot shuningdek, Hamas va boshqa Falastin qurolli guruhlarini "xalqaro inson huquqlarini suiiste'mol qilish ... noqonuniy o'ldirish" uchun qoraladi va ularni "tartibsiz o'q otishni to'xtatishga" chaqirdi.
Bosib olingan Falastin hududlarida BMT Inson Huquqlari bo'limi rahbari Ajith Sunghay dushanba kungi matbuot anjumanida sulh "mazmunli javobgarlik" yoki "asosiy omil - uzoq davom etgan ishg'ol bilan bog'liq hech qanday tub o'zgarishlarga" olib kelmaganini aytdi.
G'arbiy Sohildagi zo'ravonlikka kelsak, u: "Isroil harbiy va politsiya kuchlari hamda ko'chmanchilar tobora ko'proq falastinliklarni jazosiz o'ldirmoqda, ko'pincha birgalikda", dedi.
"Jazosizlik faqat takrorlanishni kuchaytiradi", - deb ta'kidladi Sunghay. "Bu erda hujjatlashtirilgan dahshatlarning aksariyati va o'nlab yillar davomida hujjatlashtirilganlar jazosiz qoldi, qurbonlar uchun adolat umidi yo'q."

Организация Объединенных Наций призвала Израиль предотвратить «акты геноцида» в Газе и выразила обеспокоенность по поводу «этнических чисток» на палестинской территории и на оккупированном Западном берегу.
Новый доклад, расследующий действия израильских военных в войне в Газе до мая 2025 года и опубликованный Управлением ООН по правам человека в понедельник, пришел к выводу, что Израиль совершил «серьезные нарушения международного гуманитарного права, которые во многих случаях могут быть квалифицированы как военные преступления и другие зверства».
Несколько расследований, в том числе проведенные ООН и Международной ассоциацией исследователей геноцида, пришли к выводу, что война Израиля против небольшого анклава представляла собой геноцид: по данным Министерства здравоохранения Газы, погибло почти 73 000 человек.
В докладе ООН говорится, что, хотя израильская армия стремилась вернуть «заложников» и некоторые удары были нацелены на военные объекты, многие из этих убийств были «незаконными».
Война, которую Израиль начал после нападений ХАМАС и других вооруженных палестинских группировок на юг Израиля 7 октября 2023 года (в результате которых погибло около 1200 человек и 240 были взяты в плен), была остановлена перемирием в октябре. Однако израильские военные поддерживают строгий режим безопасности, и за последние семь месяцев были убиты еще сотни людей.
Наблюдатели за конфликтом предупреждают, что после перемирия с Ираном, заключенного в прошлом месяце, израильские бомбардировки сектора Газа усилились. Насильственные рейды поселенцев и военных на Западном берегу также участились.
В докладе ООН предупреждается, что «согласованная и ускоряющаяся практика Израиля по подрыву основ палестинской жизни при одновременном закреплении аннексии больших частей» оккупированных территорий представляет собой глубоко тревожную траекторию.
Верховный комиссар ООН по правам человека Фолькер Тюрк призвал Израиль «предотвратить совершение актов геноцида», обеспечить возвращение перемещенных палестинцев и «прекратить свое незаконное присутствие на палестинской территории».
Доклад также осудил ХАМАС и другие палестинские вооруженные группы за «злоупотребления международными правами человека ... незаконные убийства» и призвал их «прекратить стрельбу неизбирательными снарядами».
Что касается текущей ситуации, Аджит Сунгхай, глава Управления ООН по правам человека на оккупированных палестинских территориях, заявил на брифинге в понедельник, что перемирие не привело к «значительной ответственности» или «какому-либо фундаментальному пересмотру основной причины – многолетней оккупации».
Что касается насилия на Западном берегу, он сказал: «Израильские военные и полицейские силы, а также поселенцы убивают все больше и больше палестинцев с безнаказанностью, часто вместе».
«Безнаказанность только подпитывает повторение», – отметил Сунгхай. «Большинство задокументированных здесь ужасов, а также тех, что документировались десятилетиями, остались безнаказанными, без надежды на справедливость для жертв».