Xitoyning janubiy va markaziy hududlarida kuchli yomg‘irlar natijasida suv toshqinlari va ko‘chkilar yuz berdi, kamida 10 kishi halok bo‘ldi.
Xitoy Meteorologiya Boshqarmasi (CMA) seshanba kuni kuchli yomg‘ir va bo‘ronli ob-havo uchun to‘q sariq darajadagi ogohlantirishni saqlab qoldi, ma’lumotlarga ko‘ra, yog‘ingarchilik tizimi eng kuchli va eng halokatli bosqichga kirdi.
Xitoy Davlat suv toshqinlariga qarshi kurash va qurg‘oqchilikka qarshi shtab-kvartirasi rasman IV darajali favqulodda vaziyat rejimini faollashtirdi, bu Hunan va Guangxida davlat darajasidagi yordamni tezlashtirish uchun dastlabki bosqich hisoblanadi. Hubei, Chongqing va Guychjouda ham xuddi shunday favqulodda rejim saqlanmoqda.
Kuchli yomg‘irlar bir qator mahalliy rekordlarni yangiladi, ayniqsa markaziy Hubei provinsiyasida. Davlat teleradiokompaniyasi CCTV xabariga ko‘ra, Hubeidagi 337 shaharchada 48 soat ichida 100 mm dan ortiq yog‘ingarchilik qayd etilgan.
Guangxida 15 yo‘lovchini olib ketayotgan pikap kuchli yomg‘ir paytida to‘lib-toshgan daryoga qulab, olti kishi halok bo‘ldi. Hubeida pasttekislik qishlog‘ida sel suvi uch kishining o‘limiga sabab bo‘ldi, janubiy Hunanda esa yana bir o‘lim qayd etildi.
Xitoyning Douyin ijtimoiy tarmog‘idagi tasvirlarda Hubei Jingzhou shahrida aholi tizzagacha suv ichida turgani, ba’zilari suv bosgan ko‘chalarda baliq tutayotgani ko‘rsatilgan. Bir nechta mashina deyarli butunlay suv ostida qolgan.
Rasmiylar zarar ko‘rgan hududlarda maktablar, korxonalar va transport xizmatlarini to‘xtatgan. Favqulodda choralar ko‘rilmoqda, Hubei va Hunanning ayrim qismlarida aholi faol ravishda ko‘chirilmoqda.
Meteorologlar kuchli yog‘ingarchilikning g‘ayrioddiy keng maydonini Bengal ko‘rfazi, Janubiy Xitoy dengizi va Tinch okeanidan namlikning birlashishi bilan izohladilar. Ularning so‘zlariga ko‘ra, ob-havo tizimining sekin harakatlanishi umumiy yog‘in miqdorini oshirgan.
Milliy Meteorologiya Markazi kuchli ob-havo ikki kun ichida sharq va janubga siljishini, eng kuchli yog‘ingarchilik chorshanbadan boshlab Yangtszi daryosining o‘rta va quyi oqimlarida kutilishini ma’lum qildi.

По меньшей мере 10 человек погибли в результате сильных дождей, вызвавших масштабные наводнения и оползни на юге и в центре Китая.
Метеорологическое управление Китая (CMA) во вторник сохранило оранжевый уровень предупреждения о сильных дождях и штормовой погоде, предупредив, что система осадков вступила в самую сильную и разрушительную стадию.
Государственный штаб по борьбе с наводнениями и засухой Китая официально активировал IV уровень реагирования на чрезвычайные ситуации, начальный этап для ускорения государственной помощи при наводнениях в провинциях Хунань и Гуанси, сохранив тот же уровень для Хубэя, Чунцина и Гуйчжоу.
Проливные дожди побили несколько местных исторических рекордов, особенно в центральной провинции Хубэй. Государственный телеканал CCTV сообщил, что в 337 поселках Хубэя за 48 часов выпало более 100 мм осадков.
В Гуанси шесть человек погибли, когда пикап с 15 пассажирами упал в разлившуюся реку во время сильного дождя, сообщает CCTV. В Хубэе три человека погибли в результате наводнения в низинной деревне, еще одна смерть зафиксирована в южной провинции Хунань.
Изображения в китайской социальной сети Douyin показывают жителей Цзинчжоу (Хубэй), стоящих по колено в воде, некоторые ловят рыбу на затопленных улицах. Несколько автомобилей почти полностью скрыты под водой.
Власти приостановили работу школ, предприятий и транспортных служб в пострадавших районах. Ведутся аварийно-спасательные работы, жителей частей Хубэя и Хунани активно эвакуируют.
Метеорологи объяснили необычно обширную зону интенсивных осадков схождением влаги из Бенгальского залива, Южно-Китайского моря и Тихого океана. Они отметили, что медленное движение погодной системы усугубило совокупное количество осадков.
Национальный метеорологический центр ожидает, что суровая погода сместится на восток и юг в ближайшие два дня, а самые сильные дожди прогнозируются на среднем и нижнем течении реки Янцзы со среды.