Shvetsiya hukumati 2030-yildan boshlab fransuz Naval Group kompaniyasidan to‘rtta yangi fregat sotib olish rejasini e’lon qildi. Ushbu kemalar Shvetsiya dengiz flotining eng yirik sirt jangovar kemalari bo‘ladi.
Bosh vazir Ulf Kristersson matbuot anjumanida bu kelishuv “1980-yillarda Gripen qiruvchi samolyoti joriy etilganidan beri Shvetsiyaning eng yirik mudofaa sarmoyasi” ekanligini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu mamlakatning havo hujumidan mudofaa qobiliyatini uch baravar oshiradi.
Shvetsiya 2024-yil mart oyida NATOga a’zo bo‘lgan va harbiy tayyorgarlikni tezlashtirishga intilmoqda. Yangi fregatlar 40 yil xizmat qilish muddatiga ega bo‘lib, ularning birinchisi 2030-yilgacha, qolgan uchtasi esa 2035-yilgacha yetkazib berilishi kutilmoqda.
Mudofaa vaziri Pal Jonsonning aytishicha, Naval Group taklifi “tez yetkazib berish”, Frantsiya va Gretsiya bilan xarajatlarni taqsimlash hamda sinovdan o‘tgan havo mudofaa tizimini o‘z ichiga olgani uchun tanlangan. Kemalar Shvetsiyaning Saab kompaniyasi tomonidan ishlab chiqilgan qurollar bilan jihozlanadi.

Правительство Швеции объявило о сделке по приобретению четырех новых фрегатов у французской Naval Group начиная с 2030 года. Эти корабли станут крупнейшими надводными боевыми кораблями в шведском флоте.
Премьер-министр Ульф Кристерссон на пресс-конференции назвал сделку «одной из крупнейших шведских оборонных инвестиций с момента появления истребителя Gripen в 1980-х годах». По его словам, это утроит возможности ПВО страны.
Швеция, вступившая в НАТО в марте 2024 года, стремится быстро нарастить военный потенциал. Новые фрегаты рассчитаны на 40-летний срок службы; первый ожидается к 2030 году, остальные три – к 2035 году.
Министр обороны Пол Йонсон заявил, что выбор пал на Naval Group из-за «быстрой поставки», разделения затрат с Францией и Грецией, а также наличия проверенной системы ПВО. Корабли будут оснащены оружием шведской разработки, в том числе от Saab.
В настоящее время Швеция располагает пятью корветами класса Visby и двумя более старыми корветами класса Gävle. Новые фрегаты получат названия HSwMS Lulea, Norrköpping, Trelleborg и Halmstad. Страна планирует достичь оборонных расходов в 3,5% ВВП к 2030 году.