Germaniya hukumati favqulodda vaziyatlarda aholini himoya qilish uchun 10 milliard yevro ajratmoqchi. Ichki ishlar vaziri Aleksandr Dobrindt sentyabr oyida fuqarolik mudofaasini kuchaytirishni e'lon qilgan edi va endi bu reja amalga oshmoqda.
Paket 2029-yilgacha amal qiladi va mingta maxsus avtomobil sotib olishni o'z ichiga oladi. Mablag'ning uchdan bir qismi Federal Texnik Yordam Agentligi (THW) binolarini modernizatsiya qilish, xodimlar va texnologiyalarga sarflanadi.
THW hozirda 500 million yevro byudjetga va 2200 xodimga ega, shuningdek, 88 ming ko'ngilli yordamchi bor. Qizil Xoch kabi boshqa tashkilotlar ham mablag' olishi mumkin, ammo bu hali aniq emas.
Hukumat vakili Rossiyadan kelayotgan gibrid tahdidlar ortib borayotganini va shuning uchun choralar ko'rilayotganini ta'kidladi. Mavjud Tibbiy Ishchi Guruh (MTF) kengaytiriladi va 50 dan ortiq joy ommaviy qurbonlar holatlariga tayyorlanadi.
2021-yildagi Ahr vodiysi toshqinida 135 kishi halok bo'lgan va erta ogohlantirish tizimlari ishlamagan edi. Hozirda mamlakatda 600 ta bunker mavjud, ammo ular faqat 478 ming kishini sig'dira oladi, bu aholining 0,56 foizini tashkil qiladi.
Dobrindt maktablarda urush va inqirozni boshqarish darslarini o'tkazishni taklif qilgan. Bu taklifni Germaniya O'qituvchilar Uyushmasi qo'llab-quvvatlagan.

Правительство Германии намерено потратить 10 миллиардов евро на улучшение защиты населения в чрезвычайных ситуациях. Министр внутренних дел Александр Добриндт объявил о мерах в сентябре прошлого года, и теперь кабинет министров рассмотрит пакет на заседании в среду.
Пакет включает приобретение тысячи специальных автомобилей. Около трети средств пойдет на модернизацию зданий Федерального агентства технической помощи (THW), а также на персонал и технологии.
Бюджет THW составляет около 500 миллионов евро, штат — 2200 человек, плюс 88 000 добровольцев. Представитель министерства не уточнил, получат ли другие организации, такие как Красный Крест, долю финансирования.
Представитель заявил, что гибридные угрозы, в том числе со стороны России, растут, и необходимо принимать меры. Существующая Медицинская оперативная группа (MTF) будет расширена, а более 50 локаций по всей Германии подготовят к массовым жертвам.
Нехватка подготовки к кризисам проявилась во время наводнения в долине Ар в 2021 году, когда погибли 135 человек. Системы раннего предупреждения вышли из строя, не хватало сирен. Сейчас в стране около 600 бункеров, но они вмещают лишь 478 000 человек — 0,56% населения.
Добриндт предложил ввести в школах уроки по управлению кризисами и войной. Немецкая ассоциация учителей поддержала эту идею.
Оппозиционная Левая партия раскритиковала планы, заявив, что они слишком сосредоточены на сценариях безопасности и обороны, а не на современной гражданской защите.