Natijada, 'Midlsbro' qayta tiklandi va shanba kuni 'Uembli' stadionida 'Xall' bilan Premer-ligaga chiqish uchun o'ynaydi. Uchrashuv dunyodagi eng daromadli o'yin hisoblanadi, chunki g'olib 200 million funt sterling (268 million dollar) qo'shimcha daromad oladi.
'Sautgempton' keyingi mavsumda 4 ochkodan mahrum qilinadi. Klub boshqa klublarning mashg'ulotlarini noqonuniy suratga olish bilan bog'liq qoidalarni bir necha marta buzganini tan oldi.
EFL bayonotida: “Mustaqil intizom komissiyasi bugun 'Sautgempton'ni Sky Bet Championship pley-offidan chetlashtirdi”, deyiladi. 'Sautgempton' sanksiyalarga qarshi apellyatsiya berishini ma'lum qildi.
EFL apellyatsiyani chorshanba kuni ko'rib chiqish uchun taraflar ish olib borayotganini, natijada shanba kungi o'yinga o'zgartirish kiritilishi mumkinligini aytdi.
'Sautgempton' murabbiylar shtabi a'zosi 'Midlsbro' xodimlari tomonidan telefonda mashg'ulotlarni yozib olayotganda ushlangan. Shuningdek, klub 'Oksford' va 'Ipsvich'ga qarshi o'yinlar oldidan ham mashg'ulotlarni kuzatganini tan oldi.
Birinchi o'yin 0:0, ikkinchisi esa qo'shimcha vaqtdan so'ng 2:1 hisobida 'Sautgempton' foydasiga yakunlangan edi. 'Midlsbro' komissiya qarorini olqishlab, “Bu sport halolligi va xulq-atvori bo'yicha kelajak uchun aniq xabar yuboradi”, dedi.

Английская футбольная лига (EFL) исключила «Саутгемптон» из финала плей-офф Чемпионшипа после того, как клуб признался в слежке за тренировкой полуфинального соперника «Мидлсбро».
В результате «Мидлсбро» восстановлен в правах и встретится с «Халлом» на «Уэмбли» в субботу за место в Премьер-лиге. Матч считается самым прибыльным в мировом футболе, так как победитель получает 200 миллионов фунтов стерлингов ($268 млн) дополнительного дохода.
«Саутгемптон» также лишится четырех очков в следующем сезоне после признания в многократных нарушениях правил, связанных с «несанкционированной съемкой тренировок других клубов».
В заявлении EFL говорится: «Независимая дисциплинарная комиссия сегодня исключила «Саутгемптон» из плей-офф Sky Bet Championship». «Саутгемптон» заявил, что подаст апелляцию.
EFL сообщила, что стороны работают над тем, чтобы апелляция была рассмотрена в среду. «В зависимости от результата может быть внесено дальнейшее изменение в субботний матч», — добавили в лиге.
Сотрудник тренерского штаба «Саутгемптона» был пойман представителями «Мидлсбро» за записью тренировки на телефон. EFL подтвердила, что клуб также признался в наблюдении за тренировками перед матчами с «Оксфордом» и «Ипсвичем».
Первый матч завершился 0:0, а второй — победой «Саутгемптона» 2:1 в дополнительное время. «Мидлсбро» приветствовал решение комиссии, заявив: «Мы считаем, что это посылает четкий сигнал о спортивной честности и поведении в будущем».