Eron armiyasi AQSh va Isroil bilan urushda “yangi frontlar” ochish bilan tahdid qildi. Armiya vakili Muhammad Akraminiya davlat axborot agentligi ISNAga bergan intervyusida, agar dushman “sionist tuzog‘iga” tushib, Eronga hujum qilsa, ular yangi uskunalar va usullar bilan javob berishini aytdi.
AQSh Davlat departamenti chorshanba kuni Eronda hibsda bo‘lgan amerikalik doimiy rezident Shahab Dalilining ozod etilganini ma’lum qildi. Departament matbuot kotibi “Dalilining Erondagi qamoqdan xavfsiz qaytganini mamnuniyat bilan kutib olamiz” dedi va Erondan barcha nohaq hibsga olinganlarni ozod qilishni talab qildi.
Inson Huquqlari Faollari Axborot Agentligi (HRANA) ma’lumotiga ko‘ra, Dalili 2016 yilda otasining dafn marosimiga borganida hibsga olingan va “dushman hukumat bilan hamkorlik” aybi bilan 10 yil qamoqda o‘tirgan. U ayblovni rad etgan.
AQSh Davlat departamenti Prezident Donald Tramp va Davlat kotibi Marko Rubio “barcha nohaq hibsga olingan amerikaliklarni ozod qilish uchun ishni davom ettirishini” aytdi.
Xitoy Prezidenti Si Szinpin Rossiya Prezidenti Vladimir Putinni qabul qilganda mintaqadagi harbiy harakatlarni “nomaqbul” deb atadi. Shu bilan birga, Isroil Livanga hujumlarni davom ettirib, 19 kishini o‘ldirdi va ko‘plarni yaraladi.

Армия Ирана пригрозила «открыть новые фронты» в войне с США и Израилем в случае новых атак. Представитель армии Мохаммад Акраминия заявил государственному агентству ISNA, что если враг «снова попадется в сионистскую ловушку» и начнет агрессию против Ирана, ответ будет дан с использованием нового оборудования и методов.
Госдепартамент США в среду объявил об освобождении из иранской тюрьмы гражданина Ирана, имеющего постоянное место жительства в США. Представитель Госдепа заявил: «Госдепартамент с радостью приветствует безопасное возвращение Шахаба Далили из его заключения в Иране. Иран должен немедленно освободить всех несправедливо задержанных».
По данным HRANA, Далили был арестован в 2016 году, когда приехал в Иран на похороны отца, и приговорен к 10 годам тюрьмы по обвинению в «сотрудничестве с враждебным правительством», которое он отрицал.
В Госдепе заявили, что президент Дональд Трамп и госсекретарь Марко Рубио «продолжат работу по освобождению всех несправедливо задержанных американцев».
Президент Китая Си Цзиньпин предупредил, что дальнейшие военные действия в регионе «нежелательны», принимая президента России Владимира Путина. Тем временем Израиль продолжил бомбардировки Ливана, в результате которых погибли 19 человек и десятки получили ранения.