AQSh hukumati Isroilning G‘azoga 19 yillik qamalini yorib o‘tishga urinayotgan flotiliya missiyalarida qatnashgan to‘rt nafar faolga nisbatan sanksiyalar joriy qildi. 2,3 million kishi yashaydigan anklavda Isroilning genotsid urushi tufayli ko‘pchilik aholi ko‘chirilgan.
Sanksiyalar seshanba kuni e'lon qilindi, bundan oldin Isroil tomonidan G‘azoga yo‘naltirilgan yordam kemalarini tutib olish chog‘ida kamida 430 nafar faol o‘g‘irlab ketilgan edi. G‘azoda Isroilning yordam yetkazib berishdagi cheklovlari tufayli oziq-ovqat va boshqa zaruriy narsalar tanqisligi kuzatilmoqda.
Vashington flotiliya tashkilotchilarini, ochiq dalil keltirmagan holda, Falastin hududiga “Hamasni qo‘llab-quvvatlash” maqsadida yetib borishga urinishda aybladi.
Isroilning G‘azo qamali oziq-ovqat, ichimlik suvi, dori-darmon va yoqilg‘ining jiddiy tanqisligiga sabab bo‘ldi. G‘azo sog‘liqni saqlash organlari ma'lumotlariga ko‘ra, 2023-yil oktabrida urush boshlanganidan beri 72 000 dan ortiq falastinlik halok bo‘lgan, o‘tgan yil oktabrida Isroil “sulh”ga rozi bo‘lganidan keyin esa 800 dan ortiq kishi o‘ldirilgan.
Xalqaro faollarning ta'kidlashicha, flotiliyalar yordam yetkazish va qamalga e'tiborni jalb qilish uchun mo‘ljallangan. Huquq guruhlari va BMT ekspertlari bu qamalni falastinliklarning jamoaviy jazolanishi deb ta'riflagan. G‘azo 2007 yildan beri Isroilning havo, quruqlik va dengiz qamali ostida.
Hozirda 46 dan ortiq davlatdan faollar ushlab turilgan bir paytda, tashkilotchilar sanksiyalar va Hamas bilan aloqadorlik ayblovlari keyingi tazyiqlarni oqlash uchun ishlatilishidan qo‘rqishadi. Bu xavotirlar avvalgi tutib olishlarda isroillik amaldorlar tomonidan suiiste'mol qilish, jumladan jinsiy zo‘ravonlik haqidagi da'volardan keyin paydo bo‘ldi.
“Bu yana bir xil tashviqot, har qanday insonparvarlik missiyasiga qarshi qo‘llaniladi”, dedi Global Sumud Flotiliyasi boshqaruv qo‘mitasi a'zosi Sumeyra Akdeniz Ordu Al Jazeera telekanaliga. “Ular rivoyatni o‘zgartirishga harakat qilmoqda. Bu sanksiyalar to‘rt nafar o‘rtog‘imizga emas, balki barchamizga qaratilgan.”
AQSh Moliya vazirligi seshanba kuni G‘azo flotiliyasi kampaniyalari bilan bog‘liq to‘rt nafar faolga qarshi sanksiyalar e'lon qildi. Choralar xorijdagi falastinliklar uchun Xalq konferensiyasi (PCPA) va Samidoun tarmog‘i vakillariga qaratilgan.
Sanksiyalar amalda nishonga olinganlarning AQShdagi aktivlarini muzlatishi va amerikaliklarga ular bilan biznes qilishni taqiqlashi mumkin. Dunyo bo‘ylab banklar va moliya institutlari AQSh cheklovlarini buzish xavfini kamaytirish uchun sanksiyalangan shaxslarga xizmat ko‘rsatishdan qochishi mumkin.
Flotiliya tashkilotchilari va huquq himoyachilari sanksiyalarni G‘azo bilan insonparvarlik birdamligini jinoiylashtirishga urinish sifatida qoraladi. “Biz sanksiyalardan qo‘rqmaymiz”, dedi Ordu. “Biz yanada strategik bo‘lishga harakat qilmoqdamiz. Taslim bo‘lmaymiz, hatto quruqlik karvoni yoki yangi strategiyadan foydalansak ham.”

Режим США ввел санкции против четырех активистов, участвовавших в миссиях флотилии, направленных на прорыв 19-летней блокады Газы Израилем, где проживают 2,3 миллиона человек, большинство из которых были перемещены из-за геноцидной войны Израиля в анклаве.
Санкции были объявлены во вторник после того, как по меньшей мере 430 активистов были похищены во время перехвата израильскими силами судов с помощью, направлявшихся в Газу, которая сталкивается с нехваткой продовольствия и других предметов первой необходимости из-за ограничений Израиля на поставки помощи.
Вашингтон обвинил организаторов флотилии, не предоставив публичных доказательств, в попытке достичь палестинской территории «в поддержку ХАМАС».
Блокада Газы Израилем привела к острой нехватке продовольствия, питьевой воды, медикаментов и топлива. По данным органов здравоохранения Газы, с начала войны в октябре 2023 года было убито более 72 000 палестинцев, а с момента согласия Израиля на «перемирие» в октябре прошлого года — более 800.
Международные активисты заявили, что флотилии предназначены для доставки помощи и привлечения внимания к блокаде, которую правозащитные группы и эксперты ООН назвали коллективным наказанием палестинцев. Газа находится под воздушной, наземной и морской блокадой Израиля с 2007 года.
Сейчас, когда задержаны активисты из более чем 46 стран, организаторы опасаются, что санкции и обвинения в связях с ХАМАС используются для оправдания дальнейших репрессий. Эти опасения возникают на фоне предыдущих обвинений активистов в злоупотреблениях, включая сексуальное насилие, во время прошлых перехватов израильскими чиновниками.
«Это снова та же пропаганда, которая используется против любой гуманитарной миссии», — заявила Аль-Джазире Сумера Акдениз Орду, член руководящего комитета Глобальной флотилии Сумуд. «Они пытаются изменить нарратив. Эти санкции направлены не против четырех наших товарищей, а против всех нас».
Министерство финансов режима США объявило во вторник о санкциях против четырех активистов, связанных с кампаниями флотилии в Газу. Меры направлены против представителей Народной конференции палестинцев за рубежом (PCPA) и сети Samidoun.
На практике санкции могут заморозить активы целевых активистов в США и запретить американцам вести с ними дела. Банки и финансовые учреждения по всему миру могут избегать обслуживания подсанкционных лиц, чтобы снизить риск нарушения ограничений США.
Организаторы флотилии и правозащитники осудили санкции как попытку криминализировать гуманитарную солидарность с Газой. «Мы не боимся санкций», — сказала Орду Аль-Джазире. «Мы пытаемся быть более стратегическими. Мы не сдадимся, даже если используем наземный конвой или новую стратегию».