Italiya, Fransiya va Kanada Isroilning G‘azoga yo‘l olgan gumanitar flotiliyadagi falastinparast faollarga nisbatan muomalasini “qabul qilib bo‘lmas” deb baholadi.
Isroilning ushbu mamlakatlardagi elchilari chaqirib olinganidan so‘ng, milliy xavfsizlik vaziri Itamar Ben-G‘vir faollar tiz cho‘ktirilgan va qo‘llari bog‘langan holda tasvirlangan videoni e’lon qildi.
Uning harakatlari Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxuning tanqidiga uchradi, u buni “Isroil qadriyatlariga mos kelmaydi” deb atadi.
40 dan ortiq davlatdan 430 nafar ishtirokchini birlashtirgan Global Sumud Flotiliyasi (GSF) ularni ozod qilishni talab qildi. Flotiliya ramziy miqdordagi yordam bilan G‘azodagi og‘ir sharoitlarga e’tibor qaratish uchun yo‘lga chiqqan edi.
Isroil harbiy dengiz kuchlari dushanba kuni ertalab flotiliyani Kiprdan g‘arbdagi xalqaro suvlarda ushlab qolishni boshladi. GSF tashkilotchilari Isroilni “noqonuniy, ochiq dengiz tajovuzi”da ayblab, komandolar oltita qayiqqa o‘q uzgani, suv purkagichidan foydalangani va bir kemani ataylab urib yuborganini aytdi.
Isroil tashqi ishlar vazirligi jonli o‘q-dorilar ishlatilmaganini va “G‘azoga qonuniy dengiz blokadasini buzishga yo‘l qo‘ymaslik”ni ta’kidladi. Faollar Ashdod portida ushlab turilgan.
Ben-G‘virning videosi xalqaro norozilikni kuchaytirdi. Italiya bosh vaziri Giorgia Meloni bu muomalani “chidab bo‘lmas” deb atadi, Fransiya tashqi ishlar vaziri Jan-Noel Barro “g‘azab” bildirdi, Kanada tashqi ishlar vaziri Anita Anand videoni “chuqur tashvishli” deb baholadi.
Isroil tashqi ishlar vaziri Gideon Saar ham Ben-G‘virni tanqid qilib, “davlatga qasddan zarar yetkazdingiz” dedi. Netanyaxu esa faollarni “mumkin qadar tezroq deportatsiya qilish”ni buyurdi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti G‘azoda gumanitar vaziyat og‘irligicha qolayotganini, ko‘plab oilalar chodirlarda yashashga majbur ekanini ma’lum qildi. Urush 2023-yil 7-oktabrda Hamas hujumidan keyin boshlangan bo‘lib, 72 770 dan ortiq kishi halok bo‘lgan.

Италия, Франция и Канада осудили как «неприемлемое» обращение с пропалестинскими активистами, находившимися на борту направлявшейся в Газу гуманитарной флотилии, перехваченной израильскими ВМС.
Послы Израиля в этих странах были вызваны после того, как министр национальной безопасности Итамар Бен-Гвир опубликовал видео, где он издевается над активистами, стоящими на коленях со связанными за спиной руками.
Его действия также вызвали редкую критику со стороны премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху, который заявил, что они «не соответствуют ценностям Израиля».
Правозащитная группа, представляющая 430 участников из более чем 40 стран, участвовавших в Глобальной флотилии Суммуд (GSF), потребовала их освобождения. Флотилия, перевозившая символическое количество помощи, отправилась в путь, чтобы привлечь внимание к тяжелым условиям для палестинцев в охваченной войной Газе.
В понедельник утром вооруженные израильские морские коммандос начали перехват флотилии в международных водах к западу от Кипра. Организаторы GSF обвинили Израиль в «незаконной агрессии в открытом море», заявив, что коммандос открыли огонь по шести лодкам, использовали водометы и намеренно протаранили одно судно.
МИД Израиля заявил, что боевые патроны не использовались, и настаивал на том, что не допустит «нарушения законной морской блокады Газы». Активисты были доставлены в порт Ашдод.
Видео Бен-Гвира вызвало волну международного возмущения. Премьер-министр Италии Джорджия Мелони назвала обращение «невыносимым», глава МИД Франции Жан-Ноэль Барро выразил «возмущение», а канадский министр Анита Ананд назвала видео «глубоко тревожным».
Глава МИД Израиля Гидеон Саар также раскритиковал Бен-Гвира, заявив: «Вы сознательно нанесли вред нашему государству». Нетаньяху приказал «депортировать провокаторов как можно скорее».
ООН сообщает, что гуманитарная ситуация в Газе остается тяжелой: многие семьи вынуждены жить в палатках, доступ к базовым услугам ограничен. Война началась после атаки ХАМАС 7 октября 2023 года, в результате которой погибло более 72 770 человек.