Kuba hukumati AQShning mumkin bo'lgan harbiy hujumiga qarshi aholini safarbar qilishga qaratilgan maxsus qo'llanmani e'lon qildi. Fuqarolik mudofaasi tomonidan ishlab chiqilgan 'Oilalarni harbiy tajovuzdan himoya qilish bo'yicha qo'llanma' har bir oilaning mudofaa tizimidagi rolini belgilaydi.
Ushbu chora AQSh prezidenti Donald Tramp ma'muriyatining Kubaga nisbatan bosimini kuchaytirishi fonida amalga oshirilmoqda. AQSh federal prokurorlari sobiq Kuba prezidenti Raul Kastroning 1996 yilda to'rt amerikalikning o'limiga sabab bo'lgan voqea bilan bog'liq ayblov e'lon qildi.
Glazgo universiteti professori Xelen Yaffening so'zlariga ko'ra, Kuba mudofaa doktrinasi 'Umumxalq urushi' deb nomlanadi va butun aholini partizan urushi va mahalliy militsiyalar orqali safarbar qilishni nazarda tutadi. U har bir kubalik harbiy tayyorgarlikdan o'tganini ta'kidlaydi.
Kuba prezidenti Migel Dias-Kanel AQShning har qanday harbiy harakati 'qonli to'qnashuv'ga olib kelishini va orol hech qanday tahdid emasligini aytdi. Tahlilchilar Kuba AQShning Venesueladagi operatsiyasidan farqli o'laroq, ancha jiddiy qarshilik ko'rsatishga qodir ekanligini qayd etmoqda.
Biroq, Florida xalqaro universiteti eksperti Sebastyan Arkos Kubaning harbiy salohiyatini eskirgan deb baholaydi. U Kuba AQShga qaraganda ancha zaif ekanligini, ammo uzoq yillik tayyorgarlik tufayli murakkabroq nishon ekanligini ta'kidlaydi.
Geografik yaqinlik ham muhim omil hisoblanadi. Tahlilchilarning fikricha, Kuba AQSh shaharlariga, xususan Mayamiga zarba berish imkoniyatiga ega. Bu esa AQSh jamoatchilik fikriga ta'sir qilishi mumkin.
Ayni paytda, AQShning Kuba muhojirlari siyosiy jihatdan faol bo'lib, ularning Vashingtondagi ta'siri Venesuela diasporasidan ancha kuchli. Bu esa Tramp ma'muriyatining Kubaga nisbatan siyosatini murakkablashtiradi.
Kuba iqtisodiy inqirozni boshdan kechirayotgan bo'lsa-da, uning mudofaa qobiliyati yuqoriligicha qolmoqda. Orol bo'ylab tarqalgan shior: 'Aqui no se rinde nadie' – 'Bu yerda hech kim taslim bo'lmaydi'.

Кубинское правительство опубликовало специальное руководство по мобилизации населения в случае возможной военной агрессии США. Документ, разработанный гражданской обороной, определяет обязанности каждой семьи в системе обороны.
Эта мера принимается на фоне усиления давления со стороны администрации президента США Дональда Трампа. Федеральные прокуроры США предъявили обвинения бывшему президенту Кубы Раулю Кастро в связи с инцидентом 1996 года, в результате которого погибли четверо американцев.
По словам профессора Университета Глазго Хелен Яффе, кубинская оборонная доктрина, известная как 'Война всего народа', предполагает мобилизацию всего гражданского населения через партизанскую войну, местные ополчения и сети гражданской обороны. Она подчеркивает, что каждый кубинец проходит военную подготовку.
Президент Кубы Мигель Диас-Канель заявил, что любые военные действия США приведут к 'кровавой бойне', и что остров не представляет угрозы. Аналитики отмечают, что Куба способна оказать гораздо более серьезное сопротивление, чем Венесуэла.
Однако эксперт из Международного университета Флориды Себастьян Аркос считает кубинскую армию устаревшей. По его мнению, Куба слабее США, но представляет собой более сложную цель из-за многолетней подготовки.
Географическая близость также является важным фактором. Аналитики полагают, что Куба способна нанести удары по американским городам, включая Майами, что может повлиять на общественное мнение в США.
Кубинская диаспора в США обладает значительным политическим влиянием, что усложняет политику администрации Трампа в отношении Кубы. В отличие от венесуэльских эмигрантов, кубинцы имеют десятилетия политического представительства.
Несмотря на экономический кризис, обороноспособность Кубы остается высокой. По острову распространяется лозунг: 'Aqui no se rinde nadie' – 'Здесь никто не сдается'.