BBC tasdiqlagan ma'lumotlarga ko'ra, Mali poytaxti Bamakodan 45 km g'arbda joylashgan yo'lda o'nlab yonilg'i tankerlari, mikroavtobuslar va yuk mashinalari yoqib yuborilgan. Hodisa oqibatida qurbonlar yo'q – haydovchilar transport vositalaridan tushirilgan, keyin ular yoqib yuborilgan.
Al-Qoidaga aloqador jihodchi guruh JNIM (Jama'at Nusrat al-Islam wal-Muslimin) o'tgan yili Bamakoga yonilg'i blokadasini o'rnatgan va o'tgan oy shaharga hujum qilganidan keyin uni kuchaytirgan. BBC Mali hukumatiga izoh so'rab murojaat qilgan.
Mali dengizga chiqish imkoniga ega bo'lmagan davlat bo'lib, yonilg'ini asosan Senegal va Kot-d'Ivuar kabi qo'shni qirg'oqbo'yi mamlakatlaridan oladi. Jangarilar o'tgan yildan beri yuzdan ortiq yonilg'i yuk mashinalarini yoqib yuborgan, ba'zilari esa harbiy eskort ostida Bamakoga yetib kelgan.
BBC Verify videolarni yo'l chetidagi ikkita binoni sun'iy yo'ldosh tasvirlari bilan solishtirish va sun'iy intellekt manipulyatsiyasini tekshirish orqali tasdiqlagan. NASAning Firms platformasi seshanba kuni xuddi shu joyda issiqlik manbasini aniqlagan.
Mutaxassislarning fikricha, yonilg'i blokadasi Mali iqtisodiyotini bo'g'ish va harbiy rahbarlarning qonuniyligini zaiflashtirishga qaratilgan. Mamlakatni 2020-yilda hokimiyatni egallagan general Assimi Goita boshqaradi. U islomiy isyonchilarga qarshi kurashish uchun Rossiyaning Afrika Korpusini (sobiq Vagner guruhi) taklif qilgan.
Yanvar oyida Goita yonilg'i blokadasiga qarshi maxsus operatsiyani boshqarish uchun brigada generali Famouke Kamarani tayinlagan, ammo hujumlar davom etmoqda. Afrika Korpusi konvoylarga eskort qilishda yordam beradi, biroq tanqidchilar ularning muvaffaqiyatsizligini ta'kidlamoqda.
Blokada tufayli Bamakoda yonilg'i tanqisligi va narxlarning keskin oshishi kuzatilgan. O'tgan oy jihodchilar to'liq blokada e'lon qilgan, bu esa aholini xavotirga solgan. Guvohlarning aytishicha, shaharga olib boradigan oltita asosiy yo'ldan uchtasi soatlab yopilgan.
Asosiy mahsulotlar narxi oshgan: kartoshkaning bir kilogrammi 350 francdan 500 frankgacha ko'tarilgan. Qurbon hayiti oldidan qo'y sotish kamaygan, chunki hayvonlarni tashish qiyin. Bir qo'y sotuvchisi: "Ko'p odamlar yo'lda to'sib qo'yilgan. Odamlar qo'rqishadi, chunki ular (islomchilar) hayvonlarni olib ketishadi", deydi.
Bir Bamako fuqarosi: "Sayohat qilish hayotingizni va oilangizni xavf ostiga qo'yadi. Men Bamakoda qolishga qaror qildim", deydi. Harbiy junta besh yil oldin hokimiyatni egallaganida xavfsizlik inqirozini hal qilishga va'da bergan edi, ammo isyonni to'xtata olmadi. O'tgan oy Tuareg separatistlari va JNIM muvofiqlashtirilgan hujumlar uyushtirgan, natijada Mudofaa vaziri Sadio Kamara halok bo'lgan.

Как подтвердила BBC, на дороге примерно в 45 км к западу от Бамако были сожжены десятки транспортных средств, включая бензовозы, микроавтобусы и грузовики. Сообщений о жертвах нет – водителей попросили выйти перед поджогом.
Джихадистская группировка JNIM (Джамаат Нусрат аль-Ислам валь-Муслимин), связанная с Аль-Каидой, ввела топливную блокаду Бамако в прошлом году и ужесточила ее после атаки на город в прошлом месяце. BBC обратилась за комментарием к правительству Мали.
Мали не имеет выхода к морю и сильно зависит от топлива, поставляемого из соседних прибрежных стран, таких как Сенегал и Кот-д'Ивуар. Боевики с прошлого года сожгли более 100 топливных грузовиков, некоторые все же добираются до Бамако под военным эскортом.
BBC Verify подтвердила подлинность видео, сравнив два здания на обочине со спутниковыми снимками и проверив на наличие манипуляций с помощью ИИ. Платформа NASA Firms также зафиксировала тепловую сигнатуру в том же месте во вторник.
По мнению экспертов, топливная блокада направлена на удушение экономики Мали и ослабление легитимности военных лидеров. Страной руководит генерал Ассими Гойта, захвативший власть в 2020 году. Он пригласил российский Африканский корпус (преемник ЧВК Вагнера) для борьбы с исламистами.
В январе Гойта назначил бригадного генерала Фамуке Камару главой спецоперации по противодействию блокаде, но атаки продолжаются. Африканский корпус помогает сопровождать конвои, однако критики указывают на их неспособность остановить наступление повстанцев.
Блокада вызвала дефицит топлива и резкий рост цен в Бамако. В прошлом месяце джихадисты объявили тотальную блокаду, что обеспокоило жителей. По словам очевидцев, три из шести основных дорог в город перекрывались на несколько часов.
Цены на товары выросли: килограмм картофеля подорожал с 350 до 500 франков. Перед праздником Курбан-байрам продажа овец сократилась из-за трудностей с транспортировкой. Один продавец сказал: «Многие люди заблокированы на дороге. Люди боятся, потому что они (исламисты) забирают животных».
Житель Бамако по имени Мусса заявил: «Путешествие подвергнет риску вашу жизнь и жизнь вашей семьи. Я решил остаться и отпраздновать в Бамако». Военная хунта, захватившая власть пять лет назад, обещала решить затяжной кризис безопасности, но не смогла сдержать восстание. В прошлом месяце туарегские сепаратисты и JNIM провели скоординированные атаки, в результате которых погиб министр обороны Садио Камара.