Anqara sudi Deutsche Welle muxbiri Alican Uludag'ga nisbatan ishni ko'rib chiqishni boshladi va uni qamoqdan ozod qildi. Keyingi sud majlisi 18 sentyabrga belgilangan.
Uludagning advokati Abbas Yalchin mijozining ozod etilishini olqishladi, ammo agar u aybdor topilsa ham, 90 kundan ortiq qamoqda qolmasligini ta'kidladi. Yalchin, qamoq muddati hukmdan oldingi jazo sifatida ko'rilishi mumkinligini aytdi.
Uludag fevral oyida Prezident Rajab Toyyib Erdoganni haqorat qilish, noto'g'ri ma'lumot tarqatish va davlat muassasalarini kamsitish ayblovlari bilan hibsga olingan edi. U 22 ta ijtimoiy tarmoq postida ayblangan.
Muxbir barcha ayblovlarni rad etib, ob'ektiv xabar berganini aytdi. U sudga videokonferensiya orqali qatnashdi va bu uning adolatli himoya huquqini buzish deb atadi.
Chegara bilmas muxbirlar tashkiloti (RSF) raisi Erol O'nderog'lu Uludagning ozod etilishini quvonch bilan kutib oldi, ammo 90 kunlik qamoqni tergov jurnalistiga nisbatan yomon munosabat deb atadi.
DW bosh direktori Barbara Massing ayblovlarni asossiz deb atadi va hibsni matbuot erkinligiga qaratilgan qo'rqitish harakati sifatida baholadi. Turkiya matbuot erkinligi indeksida 180 davlat orasida 163-o'rinni egallab, Iroq va Sudan bilan bir qatorda turadi.

Суд в Анкаре начал рассмотрение дела журналиста Deutsche Welle Алиджана Улудага и освободил его из-под стражи. Следующее заседание назначено на 18 сентября.
Адвокат Улудага Аббас Ялчин приветствовал освобождение своего клиента, но отметил, что даже в случае осуждения он не проведет в тюрьме более 90 дней. Ялчин заявил, что срок содержания под стражей может рассматриваться как наказание до вынесения приговора.
Улудаг был задержан в феврале по обвинению в оскорблении президента Реджепа Тайипа Эрдогана, распространении дезинформации и унижении государственных институтов в 22 постах в соцсетях.
Журналист отверг все обвинения, заявив, что занимался объективным репортажем. Он участвовал в заседании по видеосвязи, назвав это нарушением права на справедливую защиту.
Глава турецкого отделения «Репортеров без границ» Эрол Ондероглу приветствовал освобождение Улудага, но назвал 90-дневное заключение жестоким обращением с журналистом-расследователем.
Генеральный директор DW Барбара Массинг назвала обвинения необоснованными, а арест — попыткой запугивания. Турция занимает 163-е место в индексе свободы прессы из 180 стран, рядом с Ираком и Суданом.