AQSh chip ishlab chiqaruvchi Nvidia kompaniyasi navbatdagi rekord chorakni qayd etdi. Sotuvlar va foyda kutilganidan oshib, sun’iy intellekt (AI) boomida sekinlashuv yo‘qligini ko‘rsatdi.
Nvidia AI infratuzilmasida markaziy o‘yinchi bo‘lib, OpenAI va Meta kabi yetakchi AI ishlab chiqaruvchilarga chiplarni yetkazib beradi. Shuning uchun uning natijalari diqqat bilan kuzatiladi.
Kompaniya birinchi chorakda daromad yillik 85% ga o‘sib, 81,6 milliard dollarga yetganini, sof foyda esa uch baravardan ko‘proq o‘sib, 58,3 milliard dollarni tashkil etganini ma’lum qildi.
Biroq, aksiyalar savdodan keyingi vaqtda 1,6% ga tushib ketdi. Tahlilchilarning fikricha, investorlar Nvidiyaning ajoyib natijalariga o‘rganib qolgan va raqobat kuchayishidan xavotirda.
Nvidia dunyodagi eng qimmat kompaniya bo‘lib, bozor qiymati taxminan 5,3 trillion dollarni tashkil etadi. Sotuvlar, asosan, ma’lumotlar markazi bo‘limining kuchli o‘sishi hisobiga amalga oshirildi.
Kompaniya AI infratuzilmasiga yillik xarajatlar o‘n yillik oxiriga borib 3-4 trillion dollarga yetishini prognoz qilmoqda. Bosh direktor Jensen Huang “talab parabolik bo‘ldi” dedi.
Nvidia, shuningdek, choraklik dividendni bir sentdan 25 sentga oshirishni va 80 milliard dollarlik aksiyalarni qaytarib sotib olish dasturini e’lon qildi. Ikkinchi chorakda daromad 91 milliard dollarga yetishi kutilmoqda.
Biroq, aksiyalarning tushishi “katta sonlar qonuni” bilan izohlanmoqda. Nvidia S&P 500 indeksining 8% ni tashkil qiladi. Investorlar gipero‘sishni qidirmoqda, bu esa erta sotishni ko‘rsatadi.
Raqobat xavfi ham bor: ma’lumotlar markazlari landshafti o‘zgarib, yirik o‘yinchilar o‘z chiplarini ishlab chiqarmoqda. Nvidia’ning AI chiplari AQSh-Xitoy raqobatining asosiy markazida.
Yanvar oyida Tramp ma’muriyati H200 chiplarini Xitoyga sotishga ruxsat berdi, ammo Xitoy hokimiyati hali ruxsat bermagan. Huang Pekin safariga qo‘shildi, biroq chiplar muhokama qilinganmi noma’lum.
Nvidia joriy chorakda Xitoyga ma’lumotlar markazi chiplari sotishdan daromad kutmagan. Huang Xitoy bozorini Huawei’ga “bo‘shatib berganini” aytdi. Tahlilchilarning fikricha, Nvidia Xitoy bozorisiz ham o‘sishi mumkin.

Американский производитель чипов Nvidia отчитался об очередном рекордном квартале: продажи и прибыль превзошли ожидания, что, казалось бы, свидетельствует об отсутствии замедления бума искусственного интеллекта (ИИ).
Nvidia является ключевым игроком в инфраструктуре ИИ, поставляя чипы ведущим разработчикам, включая OpenAI и Meta, поэтому ее результаты пристально отслеживаются.
Компания сообщила, что выручка в первом квартале выросла на 85% в годовом исчислении до 81,6 млрд долларов, а чистая прибыль увеличилась более чем втрое до 58,3 млрд долларов.
Однако акции компании упали на 1,6% на постторгах: аналитики говорят, что инвесторы привыкли к выдающимся результатам Nvidia и обеспокоены растущей конкуренцией.
Nvidia — самая дорогая компания в мире с рыночной стоимостью около 5,3 трлн долларов. Продажи были обусловлены сильным ростом в ее подразделении центров обработки данных.
Компания прогнозирует, что расходы на инфраструктуру ИИ достигнут 3-4 трлн долларов в год к концу десятилетия. Генеральный директор Дженсен Хуанг заявил: «Спрос стал параболическим».
Nvidia также объявила о повышении квартальных дивидендов с одного цента до 25 центов на акцию и программе обратного выкупа акций на 80 млрд долларов. Ожидается, что выручка во втором квартале достигнет 91 млрд долларов.
Падение акций объясняют «законом больших чисел». Nvidia составляет 8% индекса S&P 500. Инвесторы ищут гиперрост, что указывает на раннюю распродажу.
Существует также опасение по поводу растущей конкуренции: ландшафт центров обработки данных меняется, и крупные игроки разрабатывают собственные чипы. Чипы Nvidia для ИИ находятся в центре соперничества между США и Китаем.
В январе администрация Трампа разрешила продажу чипов H200 китайским клиентам при определенных условиях, но китайские власти пока не дали разрешения. Хуанг присоединился к поездке в Пекин, но неизвестно, обсуждались ли чипы.
Nvidia не ожидает выручки от продаж чипов для центров обработки данных в Китае в текущем квартале. Хуанг заявил, что «в значительной степени уступил» рынок китайскому гиганту Huawei. Аналитики считают, что Nvidia может процветать и без китайского рынка.