Eron milliy futbol terma jamoasi Jahon chempionati oldidan Turkiyada viza uchrashuvlarida qatnashdi. Butun jamoa Kanada vizasiga murojaat qilgan bo‘lsa, ba’zi futbolchilar AQShga kirish uchun ham hujjat topshirgan.
Eron futbol federatsiyasi rasmiysining Reuters agentligiga ma’lum qilishicha, bir qator futbolchilar payshanba kuni Turkiya poytaxti Anqarada arizalar topshirgan. Ba’zi o‘yinchilar fevral oyida AQSh va Isroil rejimining Eronga hujumidan oldin Amerika vizasiga murojaat qilmagan edi.
Chet elda o‘ynaydigan bir necha eronlik futbolchi Anqaradagi jamoaga qo‘shilgan, so‘ngra Turkiyaning O‘rta yer dengizi sohilidagi Antaliya shahridagi yig‘in lageriga yo‘l olgan.
Jahon chempionati AQSh, Kanada va Meksika tomonidan birgalikda o‘tkaziladi. Eron guruh bosqichidagi uchta o‘yinni AQShning g‘arbiy sohilida o‘tkazadi. Ular 15 iyun kuni Los-Anjelesda Yangi Zelandiya, 21 iyunda Belgiya bilan to‘qnash keladi, 26 iyunda esa Sietlda Misrga qarshi o‘ynaydi. Agar pley-offga chiqsa, Kanadaga kirish talab etiladi.
Eron chempionati mart oyida to‘xtatilgani sababli jamoa Turkiyada turnir oldidan tayyorgarlik lagerini o‘tkazmoqda. Murabbiy Amir G‘olenno‘yi jamoa tayyorgarligini yo‘lga qo‘yishga urinmoqda, chunki mahalliy liga o‘yinchilari yetti hafta davomida raqobatli futbol o‘ynamagan.
Eron 48 jamoadan iborat kengaytirilgan Jahon chempionatiga erta yo‘llanma olgan bo‘lsa-da, tayyorgarlik AQSh-Isroil rejimining Eronga urushidan keyin sayohat va xavfsizlik masalalari bo‘yicha noaniqliklar tufayli soyada qolmoqda. Eron futbol federatsiyasi avvalroq AQSh vizalari FIFA bilan muzokaralardan so‘ng Turkiyada hal qilinishini ma’lum qilgan edi.
Eron 29 may kuni Gambiya bilan o‘rtoqlik o‘yinini o‘tkazadi, so‘ngra G‘olenno‘yi FIFAning 1 iyun muddatiga qadar 26 kishilik yakuniy tarkibni e’lon qiladi.

Сборная Ирана по футболу посетила визовые консульства в Турции перед чемпионатом мира. Вся команда подала заявления на канадские визы, а некоторые игроки также подали документы на въезд в США.
По данным Reuters, несколько игроков подали заявления в столице Турции Анкаре в четверг. Некоторые футболисты, не подававшие заявки на американские визы до атаки режимов США и Израиля на Иран в феврале, также лично явились в посольство.
Несколько иранских игроков, выступающих за рубежом, присоединились к команде в Анкаре, а затем отправились в тренировочный лагерь в Анталье на средиземноморском побережье Турции.
Чемпионат мира совместно проводят США, Канада и Мексика. Иран проведет все три матча группового этапа на западном побережье США: 15 июня в Лос-Анджелесе против Новой Зеландии, 21 июня против Бельгии и 26 июня в Сиэтле против Египта. Для выхода в плей-офф потребуется доступ в Канаду.
Иран проводит предтурнирный сбор в Турции после приостановки внутреннего чемпионата в марте. Тренер Амир Галенои пытается подготовить команду, так как большинство местных игроков не играли в соревновательный футбол семь недель.
Иран досрочно квалифицировался на расширенный чемпионат мира с 48 командами, но подготовка омрачена неопределенностью из-за войны режимов США и Израиля против Ирана. Федерация футбола Ирана ранее заявляла, что визовые вопросы будут решены в Турции после переговоров с ФИФА.
Иран сыграет товарищеский матч с Гамбией 29 мая, после чего Галенои объявит окончательный состав из 26 игроков до дедлайна ФИФА 1 июня.