SpaceX kompaniyasi 24 yillik xususiy faoliyatdan so‘ng birjaga chiqishga tayyorlanmoqda. AQSh regulyatorlariga taqdim etilgan S1 hujjatiga ko‘ra, kompaniya yangi investorlardan taxminan 75 milliard dollar jalb qilishni rejalashtirmoqda, bu esa SpaceXni 1,75 trillion dollarga baholash imkonini beradi.
Elon Muskning SpaceXdagi ulushi 42% ni tashkil etadi va agar IPO muvaffaqiyatli o‘tsa, uning boyligi 735 milliard dollarga oshib, birinchi trillionerga aylanishiga yo‘l ochadi. Muskning Tesla, xAI va boshqa loyihalardagi aktivlari bilan birgalikda uning umumiy boyligi 1 trillion dollardan oshishi mumkin.
SpaceXning asosiy maqsadi – Marsda mustaqil shaharlar qurish orqali insoniyatning kelajagini koinotda ta’minlash. Buning uchun Starship kemasidan foydalaniladi, dastlabki uchuvchisiz missiyalar 2030-yilga qadar amalga oshirilishi kutilmoqda. Keyingi bosqichlarda Oy va asteroidlarni o‘zlashtirish rejalashtirilgan.
Kompaniya, shuningdek, sun’iy intellekt muammolarini hal qilish uchun koinotda yirik ma’lumotlar markazlarini joylashtirish g‘oyasini ilgari surmoqda. Orbital superkompyuterlar cheksiz quyosh energiyasi va sovuq vakuumdan foydalanib, AI treningini ancha arzon va samarali qilishi mumkin.
IPO natijasida SpaceX prezidenti Gwynne Shotwell va moliyaviy direktor Bret Johnsenning ulushi 1 milliard dollardan oshadi. Uzoq muddatli investor Antonio Gracias 70 milliard dollargacha boyishi mumkin. Goldman Sachs bosh anderrayter sifatida ishtirok etmoqda.
Agar SpaceX 75 milliard dollar jalb qilsa, bu Saudi Aramco’ning 2019-yildagi 29,4 milliard dollarlik rekordini deyarli uch baravar ortda qoldiradi. 1,75 trillion dollarlik baholash SpaceXni dunyoning eng yirik ommaviy kompaniyalari o‘nligiga olib chiqadi.
Biroq kompaniya hali ham zarar ko‘rmoqda – 2025-yilda 4,94 milliard dollar sof zarar qayd etilgan. IPO hujjatlarida koinot xavflari, jumladan radiatsiya, mikrometeoroidlar va orbital chiqindilar, shuningdek, inson o‘limi xavfi tilga olingan. Ba’zi tahlilchilar SpaceXning bahosini haddan tashqari optimistik deb hisoblamoqda.

Компания SpaceX, остававшаяся частной на протяжении 24 лет, готовится к выходу на биржу. Согласно поданному в американские регуляторы документу S1, компания планирует привлечь около 75 миллиардов долларов от новых инвесторов, что оценит SpaceX в 1,75 триллиона долларов.
Доля Илона Маска в SpaceX составляет 42%, и в случае успешного IPO его состояние вырастет примерно на 735 миллиардов долларов, что сделает его первым триллионером в истории. Вместе с активами в Tesla, xAI и других проектах общее состояние Маска может превысить 1 триллион долларов.
Основная цель SpaceX — обеспечение будущего человечества за пределами Земли, включая строительство самодостаточных городов на Марсе. Для этого планируется использовать корабль Starship, первые беспилотные миссии ожидаются к 2030 году. В дальнейшем предусмотрено освоение Луны и астероидов.
Компания также предлагает размещать гигантские центры обработки данных ИИ на орбите, используя неограниченную солнечную энергию и холодный вакуум космоса для бесплатного охлаждения, что сделает обучение ИИ значительно дешевле и эффективнее.
IPO принесет огромное богатство ранним инвесторам и руководителям. Президент SpaceX Гвинн Шотвелл и финансовый директор Брет Джонсен получат акции стоимостью более 1 миллиарда долларов. Долгосрочный инвестор Антонио Грасиас может разбогатеть на 70 миллиардов долларов. Goldman Sachs выступает ведущим андеррайтером.
Если SpaceX привлечет 75 миллиардов долларов, это почти втрое превысит предыдущий рекорд Saudi Aramco в 29,4 миллиарда долларов в 2019 году. Оценка в 1,75 триллиона долларов поместит SpaceX в десятку крупнейших публичных компаний мира.
Однако компания все еще убыточна: в 2025 году чистый убыток составил 4,94 миллиарда долларов из-за крупных инвестиций в Starship, спутники и ИИ. В документах IPO перечислены космические риски, включая радиацию, микрометеороиды и орбитальный мусор, а также возможность гибели людей. Некоторые аналитики считают оценку SpaceX чрезмерно оптимистичной.